Psikoloji

Bipolar Bozukluk ve Evlilik ?

Bipolar bozuklukta evlilik evrelere göre farklılık göstermektedir. Manik hastalarda diğer hastalara göre daha fazla ayrılık söz konusu olup evlilikleri diğer evrelere göre daha bozuk daha yıpratıcı geçebilir. Bu dönemde evli çiftler birbirlerini kesinlikle düşünmezler ve bu sıkça boşanmalara neden olur. Bu bipolar bozukluk evlilikte çok ciddi sıkıntılara yol açabilir diyebiliriz. Bipolar bozukluk hastalığına sahip olan kişiler normal olan yaşamına döndükleri zaman eş, dost, aile tarafından toparlanılmaya çalışılır. Bununla da kalmaz bazen bipolar bozukluk hastalığına yakalananlar kendilerinin üzerine çok düşüldüğünü hissedip eşlerinin üzerlerine daha fazla gidebilirler.

İlginizi çekebilir: Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtileri ve Tedavisi?

Bipolar bozukluğun evlilikteki yeri nedir ?

Bipolar bozuklukta evliliğin yeri yukarıdaki yazıda da belirttiğimiz gibi çoğu zaman ayrılığa yol açan bir hastalıktır kişi sürekli olarak sadece kendini düşünür. Sürekli etrafa kötü söz söyleyerek etrafı sürekli bir karamsarlığa iter. Genellikle iyi geçinemeyen para ve iş gücü olmayan ailelerde görülen bu hastalık şiddetli geçimsizliğe kadar yol açabilecek bir hastalıktır. Bipolar hastalıkta evlilik daha çok kısa sürmektedir.

Hastalığa sahip kişilerin yakınlarının dikkat etmesi gereken özelllikler nelerdir ?

Bipolar bozukluk hastalığına yakalanan kişilere öncelikle çok dikkatli yaklaşılması lazım yani hastanın kendisini hasta olarak görmeyecek şekilde yanaşılması lazım çünkü bipolar hastalığa yakalanan kişi bunu hissederse etrafına veya kendisine ciddi zararlar verebilir. Hatta hasta yakınlarının bu hastalık hakkında ciddi ve gerekli bilgileri bilmesi şartı vardır. Bilmedikleri takdirde bipolar hastalığına yakalanan hastalarla gerekli ilişkiyi kuramayıp daha kötü sonuçlara bile yol açılabilir. Tabi ki bu sırada hasta yakınlarının özellikle eşinin kendini bırakmaması bıraktığı takdirde kendisinin de buna benzer bir hastalığa yakalanacağını bilmelidir

Bu olayı özetleyecek olursak bipolar hastalığına yakalanıp ilişkisi bozulanların haddi hesabı yoktur bipolar hastalığına yakalanmış olan bireyler ve eş, dost, akrabası da dahil olmak üzere çok zor bir süreçten geçeceklerini bilmelidirler ve bipolar bozukluk hastalığına yakalanan kişilerin eşleri başta olmak üzere bu hastalıkla ilgili detaylı ve doğru bir araştırma yapması lazım.

Bipolar bozukluk olan kişiler ilişki kurabilir mi?

Toplumumuzda neredeyse % 70 oranda görülen bu hastalık fazlasıyla bilinen bir depresyon hastalığı olarak da bilinmektedir. Bipolar bozukluk hastalığına yakalanan kişiler düzenli ilişki kuramamak ile birlikte tabi ki de evlilik yapabilirler ama yukarıda da betimlediğimiz gibi birçok buna benzer ilişkinin ayrılıkla sonuçlandığını hepimiz biliyoruz. Bu hastalar eşleriyle bile görüşmek istemez hale gelebilirler yalnız kalmaktan aşırı derece hoşlanırlar bu nedenledir ki bu hastalar içlerine attıkları dertten ve tasadan daha kötü hastalıklara bile ilerleyebilir. Hatta yalnızken akıllarına daha farklı şeyler bile gelebilir kendine zarar vermek gibi uyuşturucu sigara ve kötü alışkanlıklar bu dönemde fazlasıyla görülmektedir

Göz atabilirsiniz: Bipolar Hastaları Evlenebilir mi?

Bazı bipolar bozukluğa sahip hastaların taklit yetenekleri oldukça fazladır ve karşı cins kişileri bu hareketleriyle oldukça etkileyebilirler böyle hastalar aşırı derece sıcakkanlı olurlar ve bu hastalar bilim adamlarınca hipomanik olarak adlandırılır. Bipolar hastalar hakkında şöyle bir şey de söyleyebiliriz onlar normal insandan oldukça fazla ve hızlı konuşurlar.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı