Psikoloji

Bipolar Bozukluk Lityum Tedavisi

Bipolar bozukluk lityum tedavisi sürecinde hastada duygusal değişimler ve iniş-çıkışlar görülür. Hasta bir an duygusal olarak yükselirken aniden düşüşe geçer. Bu duygusal değişimlerde, inişler ve çıkışlarda hasta ve hasta yakınları ruhsal anlamda büyük zararlar görür. Hasta, yükselme dönemindeyken ruhsal anlamda kendini çok iyi hisseder. Her şeyi başarabileceğini düşünür.

Hasta her şeyin üstesinden gelebileceğini ve oldukça güçlü, kuvvetli hissederken bir anda düşüşe geçer. Bu kez de bu bahsettiğimiz hislerin tam tersi hastada vuku bulur. Düşüş sürecine giren hasta içine döner ve bu da hasta yakınlarını rahatsız eder, yıpratır.

Bipolar Bozukluk Lityum Tedavisi Zararı Var Mı

Bipolar bozukluk lityum tedavisi, hastada intihara meyil etme gibi büyük sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle hasta yakınları oldukça fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu süreçte hastalar sık sık intihar etmeyi düşünür. Bu nedenle hasta yakınlarının hastayı yalnız bırakmaması ve sürekli göz kulak olması gerekmektedir.

Bipolar bozukluk lityum tedavisi, hastada cinsel istek uyandırabilir. Hasta özellikle yükseliş döneminde iken oldukça fazla cinsel istek duyar. Bu şiddetli istek, hastayı bulaşıcı hastalıklara açık bir hedef haline getirebilir. Hastaların düşüş döneminde içe kapanmaların en büyük sebebi tatminsizlik hissi uyanmasından kaynaklanmaktadır. Hayata karşı tatminsiz olan hasta otomatik olarak içine kapanmaktadır. Hasta, düşüş döneminde depresif bir görüntü verirler. Yükselme dönemlerinde ise aksine oldukça hareketlidirler. Bu hastalığın çekilmez halleri bahsettiğimiz düşüş dönemlerde baş göstermektedir.

Hasta hiçbir şey başaramayacağını düşünür ve bundan ötürü depresyona girer. Düşüşe geçen hastanın, hareketliliği azalmış ve manik bir durum durum sergiler haldedir. Bipolar bozukluk lityum tedavisi için lityum alan hastaya EKT yapılacak ise alınan lityum 2 gün öncesinden kesilmelidir. Bunun sebebi ise aynı anda yapılacak 2 tedavi hastaya ağır gelebilr ve bu da hastayı olumsuz yönde etkiler. Bu sebeble lityum tedavisi, EKT yapılmadan en az 2 gün önce kesilmelidir.

Bipolar Bozukluk Lityum Tedavisi Nedir?

Lityum tedavisi ilk başlarda başka hastalıklara karşı üretilmiş ve kullanıma başlanmıştır. İki ucu açık mizaç bozukluklarında ve manik depresiflerde bu tedavi kullanılmaktaydı. Lityum tedavisi 1950 yıllarında bulunmuş bir ilaçtır. Lityum tedavisi yatıştırıcı bir ilaçdan ziyade kuvvetli bir mizaç düzelticidir. Güven içerisinde kullanılabilir ve düzenli olarak tedavi uygulandığında oldukça güzel neticeler alınmaktadır. Tedaviyi alan genç hastalar, nöbetleri bittiğinde hastalıktan kurtulduklarını düşünürler ancak durum tam olarak böyle değildir. Tedavi bir anda kesilir ise bunun sonuçları çok ağır olabilir. Tedavinin kesilmesi ile birlikte hasta, daha ağır be daha sık nöbetler geçirmeye başlar. Hastalara tedaviye başlamadan önce bu tedavinin bir anda kesilmemesi gerektiğini ve tedavinin bırakılacağı zaman bunun doktor kontrolünde olması gerektiği belirtilmelidir. Aksi takdirde başına gelebilecek daha kötü sıkıntılardan da bahsedilmelidir. Bipolar bozukluk lityum tedavisi, yükselmeler ve alçalmalar gibi mizaç bozuklukları için birebirdir. Lityum düzenli olarak alınır ise depresif atakların görülme sıklığı minimuma iner.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı