Psikoloji

Bipolar Bozukluk İlacı Nelerdir?

Bipolar bozukluk ilacı üç sınıfa ayrılmaktadır. Antidepresanlar, antipsikotikler ve ruh hali stabilizatörleri. Genelde tedaviler ruh halini stabilize edecek ilaçlardan ve psikoterapilerden oluşmaktadır. En yaygın bipolar bozukluk ilacı/ilaçları; Lamortigine, Carbamazepine, Topiramate, lityum karbonat, valproik asit, Neurontin ve Oxcarbazepine bipolar bozukluk tedavisi için kullanılan anti-epilepti ilaçlardır. Risperidon, Olanzapine ve Aripiprazole gibi antipsikotik ajanlar da bipolar tedavisi için kullanılıp FDA tarafından da onaylanmıştır.

Göz atabilirsiniz: Bipolar Bozukluk Lityum Tedavisi

Hastanın ailesi ya da eşi her türlü tedaviye hasta ile beraber katılmalıdır. Hastalığın tam olarak ne olduğunu ve belirtilerini tam manasıyla bilmek hem hasta için hem hastanın yakınları için oldukça önemlidir. Hastalık hakkında tam bilgiye sahip olmak oldukça fazla önem arz etmektedir. Bipolar tedavisi için başlıca kullanılan başlıca bipolar bozukluk ilacı  lityum karbonattır.

Doktorlar bile tam anlamıyla nedenini bilmesede lityum karbonat maniği azaltmakta son derece etkilidir. Lityum ise depresyonun tekrarlanmasını engelleyebilir ve genelde antidepresan karşımı ile birlikte verilir. Hastalığın manik yada karışık evrelerinde faydalı olduğu düşünülen ruh hali stabilizatörlerleri mevcuttur. Ruh hali stabilizatörleri karbamazepin ve valproik asit semptomları kontrol haline almak için lityumla birlikte veya tek başlarına verilmektedir.

Bipolar Bozukluk İlacı Nedir?

Bipolar bozukluğu ile alakalı yeni ilaçlarda piyasaya sürülmektedir. Bu ilaçlardan ikisi Lamictal ve Neurontinve’dir. Bu saydığımız ilaçlar genellikle tedaviye direnen vakalarda kullanılmaktadır. Bipolar bozukluğun  depresif bir evresi mevcuttur. Bu depresif evrede ruh hali stabilizatörüne anti depresan koyulmalıdır. Yeni geliştirilen beyin ilacı olan serotonin özellikli SSRI’ler çoğunlukla tercih edilen antidepresanlardır. Bunun sebebi ise eski ilaçlardan çok daha az yan etkileri olmasıdır. SSRI’ler arasında Zolofot, Paxil, Celexa, Prozac ve Lexapro bulunmaktadır. .

Bipolar bozukluk ilacı birincil tedavideyken, hastanın geçmiş devrelerde sosyal ve kişisel zararları anlaması ayrıca bunları kabul etmesi için ve gelecekte onu neler beklediği ile alakalı bir psikoterapi sürecinden geçer.

Psikoterapinin asıl amacı hastanın gelecekte karşısına çıkan sorunlar ile daha iyi başa çıkmasıdır. Yetişkin hastalar, genç hastalara göre daha zor tedavi edilir. Yetişkin hastaların tedavi ile olan uyumu kimi zaman aldatıcı olabilmektedir. Yetişkin hastalar genelde inkar yoluna başvururlar. Bu nedenle hastaların düzenli olarak ilaçlara devam edebilmesi için bir psikoterapi sürecinden geçmeleri gerekir. Psikoterapi sayesinde hasta,  ilaçları kullanmaz ise başına neler gelebileceğini daha iyi anlar ve tedaviyi zorluk çıkarmadan ve aksatmadan devam ettirir. Bu tarz hastalarda hemen hemen tüm psikoterapi yöntemlerine başvurulabilir.

İlginizi çekebilir: Bipolar Depresyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Psikodinamik, bilişsel, davranışsal, aile ya da grup tedavisi bu psikoterapi yöntemleri arasındadır. EKT yani Eloktrokonvulsif terapi bazen şiddetli derecede manik ya da depresif hastalarda kullanılabilir. Bunun yanında ilaç tedavisine cevap vermeyen hastalarda ya da hamilelikte semptom deneyimleyen kadınlarda kullanılabilir. EKT’nin hızlı etki etmesinden ötürü intihara meyilli olan hastalarda da kullanılabilir.

 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı