Psikoloji

Bipolar Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranılmalı ?

Bipolar bozukluğu olan kişilere nasıl davranılması gerektiğini öğrenmemiz için öncelikle bu hastalığın nasıl bir hastalık olduğunu bilmelidir.  Hastalığı geçiren kişilerin nasıl şeyler yaşadığını yani genel olarak hastalık hakkında bilginizin yeteri kadar olması gerekmektedir. Bunları öğrendiğiniz vakit zaten empati yeteneğinizi de bir nebze kullanıp ona göre hal ve hareketlerinizi düzenleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bipolar Bozukluk İlacı Nelerdir?

Bu hastalığa yakalanmış olan hastaya yaklaşırken neler yapılmalı?

Öncelikle bu hastalığa yakalanmış akrabanız veya dostunuz varsa bu hastalığın psikolojik olduğu için küçümseyip önemsememezlik yapmayın bu hastalığın diğer önemli olarak görülen hastalıklar cinsinden görmeniz bu hastalığın ciddiyetinin farkına varmanız gerekmektedir. Bipolar bozukluğu olan kişilere nasıl davranılmalı? Sorusunun cevabında en ciddi yanlışlar bu konuda yapılmaktadır. Halbuki bu ciddiyete varıldığı zaman bu hastalığın çözümününde daha etkili olacağı ve hastanın sağlıklı birey haline geleceği normal yaşamına devam edeceği unutulmamalıdır.

Eğer bipolar bozukluğa yakalanmış bir tanıdığınız varsa bipolar hastalığa yakalanmış kişilere yaklaşırken bipolar ve manik gibi kelimeler sıkça hastanede doktorlar tarafından karşınıza çıkacaktır. Bu kelimeler çok farklı anlamlarda kullanılabilmektedir. Bunun için bu kelimelerinin gerçek anlamlarını ve neleri anlattığını iyice öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için bu konuyla alakalı farklı makaleler farklı kaynaklar takip edip iyice öğrenmeniz gereken kavramlardır.

Zaman ve Sabır

Bipolar hastalığa yakalanmış kişilere yaklaşırken neler yapmalıyız? Gibi bir soruyla bana gelirseniz size bu olayın en anahtar kelimesi olarak zaman ve sabır sözcüklerini söylerim. Çünkü bu hastalık kısa vadede iyileşecek grip nezle gibi hastalıklardan değildir. Bipolar hastalık yaşayan kişinin depresyon zamanında da yükseldiği manik zamanında da siz onun yanında olup ona tüm gücünüzle yardımcı olup bu atakların hemen kesilmeyeceğini bilip ona göre bir yaklaşım göstermelisiniz.

Kesinlikle acımayın!

Bipolar bozuklukta diğer bir önemli olay ise bu hastalığı yaşayan kişiye acıyarak yaklaşmayın. Çünkü bu yaklaşım hastalığı hafifletmeye yönelik en ufak bir adım dahi attırmaz. Bipolar bozukluğu olan hastaya acımak yerine ona sevginizi gösterin ve onu daha da cesaretlendirin.

Seçim Değil Hastalık

Bipolar bozuklukta nasıl davranılması gerektiği konusunda en hassas noktalardan birisi de hasta yakınlarının ve çevresindekilerin bu olayın bir hastalık yerine bu hastalığa yakalanan kişilerin numara yaptığı, isteyerek ve bilerek sadece ön plana çıkma kaygısı ile böyle hareketlere başvurduğu düşüncesi ile hastalara yaklaşımlarını değiştirip onlara bu konuda destek yerine köstek olmaları. Ama bilinmeli ki bipolar bozukluk kişilerin kendi tercihleri değil bir hastalıktır.

İlginizi çekebilir: Bipolar Bozukluk Depresif Dönem

Son  olarak bipolar hastalığa yaklaşırken bu hastalığa sebep olan en önemli etkenlerden biri olan geçmişte yaşanmış kötü travmatik olayların olduğu bilinmelidir. Bunun için kişileri geçmişe sabitleyip yaşadığı kötü olayları canını sıkan mevzuları önüne çıkarıp hastanın canını sıkmaktansa hastayı daha yeni olaylara çekip kafasını dağıtabileceği etkinliklere sürüklemeniz gerekmektedir. Gideceğeniz sinema, tiyatro, halı saha maçı, kayak yapmak vesaire gibi etkinliklere hiç şüphe duymadan bu hastalığa yakalanmış kişiyi de tıpkı sağlıklı bir birey gibi çağırıp katılımını sağlamanız onunda ataklarını azaltıp kendine özgüvenini sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı