Psikoloji

Bipolar Affektif Bozukluk Nedir?

Bipolar affektif bozukluk bütün dünya insanlarının hemen hemen yüzde 2 sinde görülmektedir. Bipolar affektif bozukluğun asıl sebebi olarak aşırı ve ani duygu değişimi olarak tanımlanır. Bipolar  affektif bozukluğuna sahip olan insanlar bir gün biriyken başka gün başka birisi olarak karşımıza çıkabilirler. Bipolar affektif bozukluğunun asıl neden tam olarak bilinmemekle birlikte uzman doktor ve bilim adamlarınca araştırılmaktadır.

Göz atabilirsiniz: Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtileri ve Tedavisi?

Bipolar affektif bozukluğu hastalığını nasıl anlarız?

Bipolar affektif bozukluğu hastalığına sahip kişiler aşırı derecede kendini düşünürler ve daha çok bireysel olarak davranırlar bir başka deyişle bipolar affektif bozukluğu hastalığına yakalanan bu insanlar bencil olurlar ve etraftaki kimseyi düşünmezler. Ve bu kişiler istemsizce aşırı bir şekilde alış veriş yapmak isterler bu da maddi olarak sıkıntıya girmeye neden olur.

Daha çok hazır cevaptırlar ve çok konuşkan olan bipolar affektif bozukluğu hastaları bu özellikleri yüzünden kimseyle doğru dürüst anlaşamazlar. Bipolar affektifliğe sahip olan insanlar genelde kötü davranışlara sahip olan kişilerdir yani sigara, uyuşturucu madde gibi maddeler kullanan insanlardır

Bipolar affektif bozukluğu her kişide tabi ki de aynı değildir bazı hastalar bu hastalığı 10 15 gün içinde atlatırken bazıları 4 5 aya kadar çıkabilir bazıları bipolar bozukluk hastalığının 2 evresini geçirirken bazıları ise 8 10 evresini birden geçirebilmektedir. Her hastalığın olduğu gibi bipolar affektif bozukluğunun da iyileştirilmesi mümkündür. Genellikle bu iyileşme süresince ilaç ile tedavi mümkündür.

Bipolar affektif bozukluğuna hastalığına yakalanan ünlü isimler kimlerdir?

Bipolar affektif bozukluğuna yakalanan ünlü kişilerde vardır elbette bunlardan bazılarını Jim Carrey, ünlü ressam Van Gogh, dünyaca ünlü aktör olan Mel Gibson, şarkıcı ve söz yazarı olan Kurt Cobain, ünlü komedyen Russel Brand ve Türkiye den Nurseli İdiz ve ismini bilmediğimiz onlarca kişi de bu hastalığa sahiptir

İlginizi çekebilir: Bipolar Nedir? Bipolar Bozukluğu Tedavisi

Bipolar affektif bozukluğuna yakalanan insanlarda çok fazla kelime tüketme gibi huyları vardır. Bir konudan başka bir konuya geçmeleri saniyelerini almaz diyebiliriz. Erkekler ve kızlarda farklılık gösterebilen dönemleri elbette vardır erkeklerde daha çok manik hastalık gözlenirken kızlarda bu hastalık yerini depresif döneme bırakabilme ihtimali çok fazladır.

Bipolar affektif bozukluk daha çok kalıtsal özellikler taşımaktadır. Aileden birisinde bipolar affektif dediğimiz bu hastalık var ise o ailenin diğer fertlerinde olma olasılığı diğer insanlara göre çok daha fazladır. Aileleriyle ve kendileriyle çok fazla tatsızlık yaşayan bipolar affektif bozukluğu hastaları bu yüzden etraf ile fazla geçinemezler. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bipolar affektif bozukluğuna yakalanan hastalar laflarını bilmeden istemsizce ve şekilsiz bir biçimde konuştuğu için çoğu zaman ne dediğini kendisi bile anlayamaz hale gelir.

Bipolar affektif bozukluğuna yakalanan hastalar genellikle tek kaldıklarında kendileriyle veya başka varlıklarla konuşabilmeleri nedeniyle şizofreni hastalığına bu özellikleriyle benzerler. Bu kişiler en sevdikleri ve en yakın oldukları kişilere bile zarar verebilirler ve onları üzebilecek hareketler yapabilirler onları anlamak için bipolar affektif bozukluğu hastalığını iyice araştırmak ve bilgi sahibi olmak çok önemlidir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı