Şifalı Bitkiler

Biberiye Yağının Faydaları

Biberiye yağının faydalarından en çok saç bakımında yararlanılıyor. Üst solunum yollarını rahatlatma, bellek gelişimini arttırma, ağrıları azaltması, bağışıklık sistemini güçlendirme, komple ağız bakımı yapması, stresten vücudu arındırması, kan dolaşımını hızlandırması, cilt ve saç sağlığı için biberiye yağının faydaları arasında yer alır. Biberiye yağının faydaları içinde A, B ve C vitaminleri bulunurken sodyum, potasyum, çinko, manganez, kalsiyum, bakır, magnezyum ve demir mineralleri bulunur.

Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Antioksidan, vitamin ve mineral değer çok yüksek olan biberiye yağı hastalıklara karşı vücudu savunma mekanizmasını aktive eder. Serbest radikallerin vücuda verdiği zararı önleyen doğal yağ besini enfeksiyon ve mikroplara karşı vücudu korur. Biberiye yağını suya ekleyip bu su solunduğunda bağışıklık sistemi de güçlenerek gelişir.

Göz atabilirsiniz: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Sindirim Sistemini Çalıştırır: Biberiye yağını sindirim sistemini çalıştırması için el ve ayaklarınızın iç ve alt kısımlarına sürerek vücudun sindirimini rahatlatabilirsiniz. Midede asit düzeyini dengeleyen sindirim yağı hazımsızlık, kramp, şişkinlik, mideye giren kramplar ve mide yanmalarının biberiye yağı ile giderilmesi sağlanabilir.

Kas ve Eklem Ağrıları İçin: Biberiye yağı ile eklem ve kaslarınıza masaj yaparak oluşan ağrıların ve gerginliklerin giderilmesi sağlanabilir. Spor sonrası burkulmalar, kas ağrıları, artrit sorunları ve romatizmal ağrıların oluşumunu engeller. Yapılan araştırmalar sonucunda biberiye yağı kas ve eklem ağrılarını azalttığı gözlemlenmiştir.

Dolaşımı Arttırır: Biberiye yağı kullanarak kan dolaşımının hızlanmasına ve artmasına yardımcıdır. Vücuttaki kan dolaşımının artması kanın pıhtılaşmasını önler, ağrıları azaltır ve bu sayede cilt ve saç sağlığı hızlıca iyileşir.

Baş Ağrılarını Hafifletir:

Biberiye yağı başınız ağrıdığınızda ağrıyan alanlara bir iki damla avuçlarınıza sürerek ağrının hafiflemesi sağlanır. Ağrıları gideren biberiye yağı omuz ve enselere de uygulanır. Solunum Aktivitesini Arttırır: Nefes alımının artmasında ve rahatlamasında etken bir yağ olan biberiye yağı solunumdan dolayı oluşan semptomları azaltarak vücuda rahatlık verir. Mukozaların tıkanması, göğüs bölgesinin daralması, öksürük sorunları, boğaz ağrıları ve soğuk algınlıklarının azalmasında yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir:  Kokonatın Faydaları Nelerdir?

Vücudun Gerilimini Azaltır: Vücudun gerilmesi ve stresi girmesi sonucunda birçok hastalığın baş göstermesi normaldir. Stresten muzdarip olan herkes için önerilen biberiye yağı vücudun rahatlamasını ve gevşemesini sağlarken stresin kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Kanser Riskine Karşıdır: Kanser riskine karşı mücadelenizde yardımcı olan biberiye yağı yumurtalık kanseri, mesane, prostat, pankreas, meme ve kolon kanserine karşı önlem alınmasını sağlar. Kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen biberiye yağı antikanser içerikleri barındırır.

Ağız Sağlığını Arttırır:

Suyun içine ekleyeceğiniz biberiye yağından bir iki damla damlatıp ağzınızda gargara yaparak faydalanabilirsiniz. Diş etlerinin iltihaplanması, plak oluşumunu engelleme ve ağız içinde oluşan mikropların giderilmesinde fayda sağlarken dişlerin çürümesini de engeller. Bilişsel Sağlığı Geliştirir: Bilişsel sağlığın artmasında faydalı olan biberiye yağını sıcak suya ekleyip odanıza koyun ve bu suyu sabaha kadar yattığınız alanda bekletin. Hafızayı güçlendirerek bellek gelişimini güçlendirir.

Biberiye Yağı Cildi Besler: Cildin derinlemesine temizlenmesinde etken olan biberiye yağı tıkanık gözeneklerin açılmasını sağlar ve ciltte tonik görevi görür. Cildi alttan temizleyen biberiye yağı akne ve sivilcelerin oluşumunu da engellemektedir. Saçları Güçlendirir: Biberiye yağı kullanımı saçlar üzerinde de çok güçlüdür ve hızlı saç uzatır. Zeytinyağı ile birlikte harmanlanan biberiye yağı saçlara uygulandığında saç dökülmeleri önlenir ve kellik probleminin yaşanması engellenir.

Göz atmanızda fayda var: Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Biberiye Yağının Zararları

Biberiye yağı direk cilde veya saç derisine uygulanacaksa başka yağlarla yada su ile mutlaka seyreltilmelidir. Ağız yolu ile seyreltilmeden kesinlikle alınmamalıdır. Ciddi yan etkiler oluşturabilir. Tansiyon rahatsızlıkları bulunanlar ve ciddi rahatsızlıkları bulunanlar biberiye yağı kullanımından uzak durmalıdır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı