Şifalı Bitkiler

Bezelyenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bezelye yeşil rengi ve lezzetli tadı ile vitamin, mineral ve antioksidan deposudur. Çok besleyici olan bezelye lif içeriği ile kalp hastalıkları ve kronik rahatsızlıkların risklerinden korunmak için tüketilmelidir.  Kabukları ile tüketilebilen bezelye sadece yeşil topları alarak da yemek yapılabilir. Güçlü bir C vitamini deposu olarak görülen bezelyeden 1 porsiyon yediğinizde ihtiyacınız olan C vitaminin yarısını karşılarsınız. Hem pişmiş hem de çiğ olarak tüketebileceğiniz bezelyede A, C, ve K vitaminleri, tiamin, folat, manganez, demir ve fosfor mineralleri bulunur.

Bezelyenin Sağlığa Faydaları

Zayıflamayı Kolaylaştırır:

Az kalori çok vitamin diyetlerde olmazsa olmazlardandır. Bezelyeyi et yemeyen kişiler çok sık tercih etse de herkesin tüketebileceği lezzetli besinlerdendir. Protein, lif ve antioksidan deposu olan bezelyeyi haşlayarak diyet öğünlerinizde yanına yoğurt ekleyerek tüketebilirsiniz. Lif değeri yüksek olan bezelye bağırsak hareketlerini canlandırarak olası kabızlık şikayetlerinizin önüne geçer.

Kan Şekerini Kontrol Eder:

Kan şekerinin kontrol edilmesini sağlayan çeşitli özelliklere sahip bezelye düşük glisemik indeksine sahiptir. Bezelyede yer alan lif ve protein miktarı kan şekerinin düşürülmesi için destekleyicidir. Kan şekerinin normal seviyede olması ise oluşabilecek kalp rahatsızlıklarına karşı sizi korur.

Göz atabilirsiniz: Şeker Hastalığı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kalbin Korunmasına Yardımcı Olur:

Yeşil bezelyede yer alan kalsiyum, potasyum ve magnezyum düşük oranda olmasına rağmen kalp sağlığını koruyan minerallerdir. Bu bileşenler kalp sağlığını koruyan ve risk teşkil edecek yüksek tansiyonun önlenmesi için gereklidir. İçeriğindeki lif değerleri ile kötü kolesterolün önlenmesi için savaşır.

Kanser Riskine Karşı:

Düzenli olarak tüketilen yeşil bezelye antioksidan içeriği sayesinde vücuttaki inflamasyonun azalmasını sağlar ve olası kanser risklerine karşı vücutta önlem alır. Anti kanser içeriğine sahip olan bezelye bitki bileşikleri sayesinde prostat ve meme kanser türevlerinde K vitamini içermesi ile etkilidir.

İlgili konumuz: Prostat Kanseri ve Tedavisi – Prostat Kanseri Belirtileri

Diyabete İyi Gelir:

Kan şekerine iyi geldiğini söylemiştir. Bu sayede diyabetin kontrol altında olmasına da yardımcıdır. Bezelyede bulunan protein ve lif içeriği kan şekerinin hızlı çıkışlar ve inişler göstermesini engeller. Diyabet riskinde önemli olan A, C ve K vitaminleri dışında magnezyum ve B vitamini içermesi hastalığın semptomlarını azaltır.

Bağışıklığı Güçlendirir:

Bezelye vücut bağışıklık sistemini güçlendiren yüksek miktarda çinko, manganez, demir ve bakır dışından antioksidan barındırır. Bu bileşenler vücutta serbest radikallerle savaşa girer ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine destek verirler.

Alzheimer Rahatsızlığı İçin:

Yaşlılıkta görülen Alzheimer rahatsızlığı hafızanın giderek azalmasıdır. Bunama belirtilerini gösteren hastalık zihinsel bozuklukların yaşanmaması için K vitamin değeri bulunan bezelye tüketimi tavsiye edilir. Sinir sistemine destek veren bezelyeden her gün az bir ölçüde tüketmek bu rahatsızlıklara karşı bünyeyi koruyacaktır.

Sindirime Yardımcıdır:

Lif değeri yüksek olan besinler her zaman bağırsak hareketleri çalıştırır ve sindirime destek verir. Kabızlık sorunları yaşayanlar için günde 1 kase bezelye tüketimi sindirimin çalışmasına yardımcı olacaktır.

Kemikleri Güçlendirir:

Kalsiyum ve K vitamini barındıran bezelye kemik dokusunun güçlenmesi için gerekli bileşenlerdir. Kemiklerde kitle oluşumunu engelleyen bezelye kemik sağlığını destekler.

Anemiyi Önler:

Demir ve folat içeriğine sahip besinleri tüketmek anemi rahatsızlığı için önemli bir adımdır. Kan hücresi üretimini destekleyen bezelye demir sayesinde oksijen miktarı artar ve anemi rahatsızlığından kaynaklı semptomların azalmasını sağlar.

Sağlıklı Hamilelik Süreci:

Folat barındıran bezelye yeni doğan bebekler için nörol tüp oluşumunu önlemeye yardım sağlayan sebzelerdendir. Hamile bayanlar hem kendi sağlıkları hem de bebeğin sağlıklı gelişimi için bu süreçte bezelye tüketiminden faydalanabilir.

Göz Sağlığını Destekler:

A vitamini açısından zengin olan bezelye beta karoten açısından zengin bir sebzedir. Yaşlılıkta daha çok görülen katarak ve sarı göz rahatsızlığının risklerinden sizi koruyacaktır.

Bezelyenin Cilde Faydaları

Yediğiniz besinlerin cildi güzelleştirdiğini ve beslenme ile güzelliğin doğru orantıda olduğunu unutmayın. Bezelye de cildi güzelleştiren sebzeler arasında yerini alıyor.

C vitamini yönünden zengin olan bezelye cildin sıkılaşmasını ve serbest radikallerle savaşarak hasarlara karşı güçlü olmasını sağlar. antioksidan açısından zengin olan bezelye kolajen üretimini destekler.

B6, C ve folat bileşenlerine sahip bezelye cilt tonu eşitsizliğinin giderilmesi için ciltte alt yapı oluşturur.

Bezelyeyi haşlayıp macun haline getirin ve cildinize iyice yedirin. 5 dakika ovaladıktan sonra cildinizi yıkayın.

Bezelyenin Saça Faydaları

Saç büyümesini destekleyen foliküller barındırır.

Bezelyede yer alan bileşenler saç derisinin oksijen ve kırmızı kan hücrelerinden beslenmesi için destek verir. Hızlı uzayan saçlar ve incelmiş saçlar bezelye tüketimi arttırılarak desteklenir.

C vitamini kıl foliküllerinin artması için gereklidir. Kuru ve kolay kırılan saçlar için sağlıklı ve tüketilmesi gereken sebzedir.

İlginizi çekebilir: Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı? Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Bezelyenin Zararları

Bezelye genel olarak vücut sağlığına katkı sağlayan bir sebze olsa da aşırı tüketim sonucunda oluşabilecek bir takım yan etkiler görülebilir.

Böbrek rahatsızlıkları bulunanlar için bezelye tüketiminin aşırı olması bazı semptomlarına artmasına neden olabilir.

Hamile ve emziren bayanlar bezelyeyi aşırı tüketmemeli ve çiğ olarak tüketmekten kaçınmalıdır.

Oksalat üretimi sağladığı için vücuttaki kalsiyum miktarını emerek azaltabilir.

 

 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı