Cinsel Sağlık

Bel Soğukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir

Bel soğukluğu diğer adıyla frengi olarak bilinir. Cinsel hayatı aktif olan herkes de bel soğukluğu görülebilir. Bel soğukluğu tedavi edilmediği zamanlar da ciddi sorunlara yol açabiliyor. Beyin, sinir, göz ve iç organlar da ciddin anlamda hasarlar bırakabiliyor. Erken tedavi edildiği zaman iyileşme sağlanan bir hastalıktır ancak tedavi edilmediğin de daha ciddi olabiliyor. Genellikle doğru ilaç yöntemi uygulanarak tedavi edilir. Bel soğukluğu hastalığı özellikle cinsel hayatı düzenli olan kişiler de oldukça fazla görülür. Düzenli olarak bir cinsel hayatınız varsa belirtilerle karşılaştığınız an bu durumu ciddiye almanız da fayda var. Hayatınızın yaşam fonksiyonlarını olumsuz bir şekilde etkileyen bu durum erken teşhis de tedavi edilerek kişinin normal yaşantısına dönmesine neden olur. Bu nedenle en kısa sürede doktordan destek almanız da fayda var.

İlgili konumuz: Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Bel Soğukluğu Nedir?

Hem erkek hem de kadınları etkileyen ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Cinsel organlar sa ve boğaz da enfeksiyonlara neden olan bir hastalık çeşididir. Genellikle 15-24 yaş arasında ki gençler de çok sıklıkla görülür. Bel soğukluğu olan birisiyle ilişkiye girdiğiniz sıra da bu sorunla karşılaşmanız mümkün. Anneden bebeğe geçiş yolu olarak bilinir. Bebek mikrobu anne karnında da kapabilir. Bel soğukluğu yaşayan birisinin eşyalarını giydiğiniz zaman bu yolla size bulaşır. Cinsel yolla bulaşan bu hastalık genellikle çok eşlilik yaşanan ülkeler de daha fazla görülür. Cinsel hayatından vazgeçemeyen bir insanın bu hastalığa yakalanması sa an meselesidir. Herhangi bir belirtiyle karşılaştığınız zaman önemsemeyip bu durumu çok fazla ciddiye almayan insanlar var.

İlerleyen zamanlarda bu hastalık ortaya çıktığı zaman vücudun diğer organlarını da sıçrayarak onları da etkiler. Bu durumda vücudunuz ciddi anlamda etkilenmiş olacaktır. Bu hastalığa yakalandığınız zaman eşinize veya partnerinizi bu durumdan haberdar etmeniz de fayda var. Çünkü bu durum da tedavi görecek tek kişi siz değilsiniz. Sizde bu hastalık çıktıysa karşı taraftan bulaşmış olabilir. Ya da ona da bulaşma ihtimali olabilir. Bu nedenle bu durumu saklamadan karşı tarafla paylaşmanız gerekecektir. Bu durumda daha ciddi sorunlarında önüne geçmiş olacaksınız.

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Hastalık belirtileri başlamadan önce genelde 21 gün gibi bir kuluçka süresi vardır. Bel soğukluğu 4 evrede görülür. Birince evre genellikle hastalık kapıldıktan sonra genital bölgede ortaya çıkar. Hastalık bulaştıktan 10 ile 90 içinde belirir. Hastalık nereden bulaştı ise yara da orada belirir. Genellikle cinsel temasla bulaştığı için genital bölgede çıkabilir. Ancak ağızda, dudakta ve dilde de görülebilir. Hasta bu evre de eğer tedavi edilmezse hastalık ikinci evreye doğru ilerler. İkinci evrede, vücut da pembe kırmızı döküntüler görülür. Kaşıntı olmaz ancak döküntüler fazlasıyla görülür. Bu dönem 2 ve 6 hafta kadar sürer. Belirtileri genellikle, isilik gibi, ciltte küçük lekeler, genital ve kasık bölgesinde siğil, ağızda yaralar şeklide görülür. Bu belirtilerin hepsinde bakteri vardır. Bulaşıcı olduğu için de dikkatli olmak da fayda var.

Ateş, yorgunluk, boğaz ağrısı, halsizlik ve vücut ağrıları gibi belirtiler görülürse hasta artık üçüncü evreye girmiş olur. Üçüncü evre de hastalık ilerlemeye devam eder. Ancak herhangi bir şikayet belirtisi olmaz. Hastanın en çok hastalığını bulaştırdığı dönemdir. Özellikle hamile kadınlar hastalığı bebeğe de bulaştırabilir. Son evre, bu evrede hastalık ilerlemeye devam eder. Bu evre de organlar da ciddi anlamda zarar görür. Erkekler de beyaz, sarı akıntı, penis başında şişme veya kızarıklık, ağrılı idrar çıkma, kaşıntı ve kızarıklık gibi problemler görülür. Kadınlar da ise cinsel ilişki sırasında ağrı, ateş, akıntı, kanama, kusma ve karın ağrısı, eklemler de şişlik, göz ağrısı gibi belirtiler meydana gelmektedir.

Bel Soğukluğu Tedavisi

Bel soğukluğu tedavisinde tanı koymak için idrar testi yapılır. Genellikle erkekte idrar kanalından kadında ise rahim ağzından örnek alınır. Bel soğukluğu tedavisi doğru ilaçlarla tedavi edilmelidir. Bu nedenle mutlaka doktora giderek reçeteli ilaçlar alınmalıdır. İlaç enfeksiyonu durdurabilir ancak hastalığın neden olduğu hasarları geri döndüremez. Tedavi edilmeyen bel soğukluğu kadın ve erkekler de ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Kadınlar da tedavi edilmezse pelvik hastalığına sebep olur. Erkekler de tedavi edilmezse testislerin bağlı olduğu tüplerde ağrı ve bazen de kısırlığa neden olabilir. Her iki taraf için oldukça ciddi sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

İlginizi çekebilir: Vajinismus Nedir? Vajinismus Belirtileri ve Tedavisi

Bel Soğukluğundan Nasıl Korunulur?

Bel soğukluğu en sık olarak cinsel temas ile bulaşır. Hastalığın büyük kısmında hastalık bulaşır. Hastalık kendini belli etmez ve kimin hasta olduğunu anlamak işi zorlaştırır. Korunmasız bir şekilde cinsel temasta bulunmamak, çok eşli olmamak ve ilişki sırasında korunmak bu hastalıktan korunmanın başlıcalarıdır. Herhangi bie şüpheli durumda doktora başvurmak da fayda var. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili herhangi bir test yapıldığı zaman partnerle paylaşmak önemlidir. Bu gibi durumlar da şüphelenildiği zaman doktordan randevu alınmak da fayda var. Ancak doktor doğru ilaç tedavi yöntemiyle bu soruna çözüm bulabilir.

En tehlikeli hastalıklardan birisi olan bel soğukluğu özellikle başka kişilerle birlikte olan insanlar da daha fazla görünür. Yurt dışında bazı ülkeler de bu tarz hastalıkların yaygınlığı çok fazla bilinir. Bulaşıcı olan bu hastalık farklı insanlardan bulaşır ve ciddi sorunlara yol açar. Bu neden sık sık yurt dışına giden ve cinsel ilişki yaşayan bir insanın mutlaka tetkikleri yaptırmasında fayda var. Gerekli ilaçları da kullanarak kendini bu konuda koruyabilir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalığa bağlı olarak oluşan enfeksiyon sonucunda o bölgeden parça alınarak laboratuvara gönderilir ve mikroskop incelemesi yapılarak bakteri bulunur. Eğer bel soğukluğu hastalığı tedavi edilmezse çok daha farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bu durum kadınlarda iltihaplanmaya neden olur. Kısırlık gibi sonuçlar doğurarak iler de gebeliği de olumsuz etkiler. Gebelik sürecinde ortaya çıkan sonuçlar yumurtalık kanallarını etkiler ve tahrişe bağlı olarak dış gebelik riskini ortaya çıkartır.

Erkekler de bel soğukluğu tedavi edilmezse en belirgin olarak kısırlığı ortaya çıkartır. Bulaşıcı bir hastalık olarak bilindiği için vücudun diğer organlarını da etkileme şansı yüksek. Eklemler de şişlik ve ağrı yaparak kişi de günlük hayatı etkileyecek kadar rahatsızlık yapar. Yüksek ateşin ortaya çıkmasına neden olur. Bu gibi belirtileri hisseden hastalar doktora giderek yapılan tahliller sonucunda hastalık ortaya çıkar. Doktorların verdiği ilaçlarla tedavi edilen bel soğukluğu zaman zaman iğne ile enjekte edilerek de tedavi edilir. Bu nedenle hastalığın teşhisi için evde herhangi bir şey yapmadan doktora gitmek de fayda var.

Göz atabilirsiniz: Cinsel Sorunların Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Önemsiz gibi görünen ancak ciddi sorunlar ortaya çıkartan bu hastalık ciddi anlamda sorunlara neden olur. Özellikle bu hastalığa yakalanan gebe kadınların çok daha dikkatli olması gerekir. Bu hastalığa yakalandığınız sırada gebelik de sorunlar oluşabilir. Hatta gebe kalmadan önce böyle bir durumla karşılaşırsanız gebe kalmama riski de olabilir. Bu gibi durumlar da kadınların kadın hastalıkları doktoruna gitmesi gerekir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı