Cinsel Sağlık

Bel Soğukluğu Hastalığı Nedir? Tedavisi ve Belirtileri

Öncelikle belirtmek isteriz ki bel soğukluğu tedavisi mümkündür ve ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, özel hayatında tek eşli olmayan kişilerde daha çok görülmektedir. Bel soğukluğu hastalığı da bu bağlamda sadece erkeklerde ya da sadece kadınlarda değil iki cinsiyete de görülen hastalıklardan biridir. Bel soğukluğu tıpta pek çok farklı isimle anılmaktadır. “Gonore, Frengi, Sifilist, Sifiliz” hastalığın bilinen diğer isimleri arasında bulunmaktadır. Bel soğukluğu neden olur hakkında farklı kişilerle cinsel temas şeklinde açıklamalar yapılmaktadır. Bu neden yüzünden cinsel hayatı aktif olan kimselerin sağlıklarına ya da korunmaya özen göstermeleri gerekmektedir. Aksi hallerde rahatsızlığı farklı kişilere bulaştırmak olasılığı da ortaya çıkmaktadır.

Bireyler hem kendi sağlıkları hem de partnerlerinin sağlıkları için bel soğukluğu belirtileri göstermeye başladıklarında uzmanlardan yardım almalıdır. Bel soğukluğu belirtilerinin uzmanlarca onaylanmasının ardından uygun olan bel soğukluğu tedavisine başlanmaktadır. Tedavi sırasında doktorların tavsiyelerini harfiyen yerine getirmek oldukça mühimdir. Bunun yanı sıra erken teşhis de bel soğukluğu tedavisinin seyrini etkileyen kıstaslardan biri olarak sayılmaktadır.

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğu neden olur?” soru yanıtının iyi bir şekilde bilinmesi hastalık belirtilerinin anlaşılmasında da etkilidir. Öncelikle her cinsel ilişkide bel soğukluğu sonucu ortaya çıkmamaktadır. Bu hastalık riski tek eşli olmayan kimselerin korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmesi sonrasında kendini göstermektedir. Bilinenin aksine hastalık sadece penis ve vajinal olarak bulaşmamaktadır. Ağız ve anüs temasları da bel soğukluğu hastalığına neden olabilmektedir. Bel soğukluğu belirtileri kadın ve erkeklerde hem ortak hem de farklı olarak görülebilmektedir. Boğaz enfeksiyonu, cinsel organlardan sarımsı ya da yeşilimsi şekilde gelen akıntılar, idrara çıkarken acı hissedilmesi ortak bel soğukluğu belirtilerindendir. Kadınlar için bel soğukluğu belirtisi regl dönemlerinin normale göre çok daha ağır geçmesi şeklinde ek bir unsura sahiptir. Hafif şiddetli ve devamlı karın ağrısı da kadınlarda görülen belirtilerdendir. Erkeklerde bel soğukluğu belirtisi olarak ise nadir olarak sünnet derisinde yanma ya da testislerin duyarlı hale gelmesi şeklindedir.

Bel Soğukluğu Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Bel soğukluğu hastalığı olan kimseler için sağlık merkezlerinde farklı testler uygulanmaktadır. Testlerin pozitif olarak sonuç vermesi bireylerin bel soğukluğu hastalığının virüsüne sahip oldukları anlamına gelmektedir. herhangi ekstrem bir durumla karşılaşılmadığı sürece bu hastalığın geçmesi için antibiyotik tedavileri uygulanmaktadır. Ancak tedavi aşamasında hastaların bilmesi gerekli olan birkaç önemli husus bulunmaktadır. Öncelikle bel soğukluğu tedavisi cinsel ilişkiye giren kişilerin tekli olarak tedavi olması ile istenen sonucu vermemektedir.

çiftlerden biri tedavi olduğunda partner halen aynı virüsü taşıyacağından ötürü hastalık tekrar edecektir. Bu da antibiyotik tedavisi olan bireyin de bel soğukluğu belirtisi göstereceği anlamına gelmektedir. Kesin sonuçlar için erken teşhisle birlikte yapılan bel soğukluğu tedavisinin çift olarak uygulanması gerekmektedir. Bireyler daha önceden cinsel ilişkiye girmiş oldukları kişileri durumdan haberdar ederek risk grubunda olduklarını da söyleyebilmektedir. Böylelikle hastalığın yayılma ihtimali minimum derecelere indirilebilmektedir.

Göz atabilirsiniz. Kalp Krizi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi 

Bel Soğukluğu Testi Nasıl Yapılır?

Bel soğukluğu tedavisinin başlayabilmesi için kişilerde bu hastalığın virüsünün bulunduğu kanıtlanmalıdır. Hastalığın teşhis edilmesi ise belli testler ve tahliller sonrasında mümkün hale gelmektedir. Peki, bel soğukluğu testi nasıl yapılır? Öncelikle bu test, bireysel olarak yapılabilen testler arasında bulunmamaktadır. Kişilerin medikal sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerekmektedir. Uzmanlar bel soğukluğu testi kapsamında hem idrar hem de kültür testi ya da tahlili isteyebilmektedir. İdrar testi oldukça kısa süre içerisinde sonuç alınabilen testler arasındadır. Bel soğukluğu testi için kültür tahlili de günümüz şartlarında çok beklemeden yapılmaktadır. Kültür testlerinde kadınlarda vajina ya da rahim ağızlarından erkeklerde ise idrar borularından ya da akıntılarından örnekler alınmaktadır. Bunun yanı sıra bel soğukluğu testinde her iki cinsten de ağızdan veyahut anüsten kültür örneği toplanabilmektedir. Özel laboratuvarlarda incelenen kültürler hastalığın kesin olarak teşhis edilmesini sağlamaktadır. Bel soğukluğu tedavisi ise teşhisin hemen arkasından başlamaktadır.

Bel Soğukluğu Neden Olur?

Bel soğukluğu neden olur ya da hastalık nasıl ortaya çıkar gibi soruların ortak bir yanıtı vardır. Bu rahatsızlık tamamen cinsel yollardan bulaşan hastalıklardan biridir. Ancak bel soğukluğu neden olur sorusu için istisna yanıtlar da bulunabilmektedir. Çünkü yapılan araştırmalar neticesinde hastalığın doğum esnasında anneden bebeğe geçebildiği de tespit edilmiştir. Bunun haricinde bel soğukluğu neden olur hakkındaki veriler, korunmasız cinsel ilişkiler neticesinde vücuda alınan “Neisseria Gonorrhoeae” bakterisine işaret etmektedir. Pek çok insan altı çizildiği üzere bel soğukluğunu sadece vajinal ilişkilerden kapacağını zannetmektedir. Fakat bu bakteri anüs ve ağız yolu ile de kolay bir şekilde bulaşabilmektedir. Bel soğukluğu hastalığı tedavi edilebilen rahatsızlıklardan biri olduğu için ilerlemeden doktor muayenesinden geçmek şarttır. Daha önce de altı önemle çizildiği üzere tedaviyi olması gerektiği gibi uygulamamak ya da es geçmek büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Bel Soğukluğu Tedavisi Gerçekleşmeden Geçer Mi?

Bel soğukluğu hastalığı teşhis edilen kişiler bel soğukluğu geçer mi merakı duymaktadır. Hastalığın tamamen geçebilmesi için tedavinin uzman önerilerini takip ederek yapılması gerekmektedir. Doktorlar bu rahatsızlık için pek çok farklı antibiyotik önerebilmektedir. Antibiyotiklerin türlerinin belirlenmesinde ise hastalığın ilerleme derecesinden hastaların biyolojik özelliklerine kadar pek çok farklı etmen rol oynamaktadır. Bu bağlamda hastalığın geçebilmesi için tedavi süresi boyunca herhangi bir cinsel aktiviteden kaçınmak önemlidir. Ayrıca bel soğukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar hastalığın tamamen ortadan kalktığı anlamına gelmemektedir. Kesin sonuçlar için ilaçlar bittiğinde yeniden doktora gitmek gerekmektedir. Bel soğukluğu tedavisi sonrasında tekrarlanan testler, hastalığın geçip geçmediğini göstermektedir.

İlk dönemlerinde teşhisi yapılan bel soğukluğu vakalarında antibiyotiklerin kısa süre içerisinde etki ettiği bilinmektedir. Fakat ilerleyen safhalarda antibiyotiklerin derecesinin yükseltilmesine karşın tedavi süresinin de uzadığı bir gerçektir. Bu alanda net veriler elde edilebilmesi için bireysel testlerin yaptırılması şarttır. Böylelikle kişiler rahatsızlıklarının boyutunu öğrenerek kendileri için en uygun tedavi sürecine başlayabileceklerdir. Tedavilerde uzmanların ekstra olarak verdiği reçetelere ve tavsiyelere göre davranmak da destekleyici sistemler arasında bulunmaktadır.

Bel Soğukluğu Tedavisi Gerçekleşmezse Ne Olur?

Bel soğukluğu hastalığı hakkında bilinmesi gereken ilk şey erken tedavinin hayatları büyük oranda kolaylaştırdığı ile alakalıdır. Peki, bel soğukluğu tedavi edilmezse ne olur? Öncelikle bu hastalığın semptomlarının kişiler tarafından fark edilmezi belli bir zaman almaktadır. Aynı şekilde kişilerin uzmanlardan destek alması, belli testlere girilmesi ve sonuç alınması aşamaları bel soğukluğu tedavisi için geç başlama nedenleri olarak sayılabilmektedir. Kişiler bel soğukluğu neden olur bilincine erişerek risk grubunda olduklarını fark ettiklerinde uzmanlara anında danışmalıdır. Bel soğukluğu belirtileri gösteren pek çok hasta, en büyük hata olarak bir süre beklemeyi tercih etmektedir. Hastalığın genel seyrince vajina ve penisten gelen akıntılar birkaç gün neticesinde kesilmektedir. Bu da bir iyileşme emaresi olarak algılanmaktadır. Ancak bel soğukluğu tedavisi olunmadan iyileşen hastalık türlerinden biri değildir. Bu neden yüzünden uzmanlara başvurmayan kimselerin rahatsızlıkları kısa zamanda daha şiddetli olarak nüksedecektir. Tekrarı daha ağır olan bel soğukluğu belirtileri tedavide çok geç kalınması halinde kısırlık gibi sonuçlara götürebilmektedir.

İlginizi çekebilir: Kısırlık Tedavileri Nelerdir ? Kısırlık Tedavileri Nasıl Uygulanır ?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı