Genel Sağlık

Bel Kemiği Ağrısı Nasıl Geçer, Hangi Egzersizler Yapılmalıdır?

Bel kemiği ağrısı geçmesi için ilk önce ağrıya neden olan etken ya da etkenleri öğrenmek gerekir. Bel kemiği ağrısı, toplumda sık görülen bir rahatsızlıktır. Ağır nesnelerin kaldırılması, vücut mekanizmasının zayıf olması, kas burkulması ve zorlanmalar gibi nedenlerden ötürü bel kemiği ağrısı ortaya çıkabilir. Bel ağrısı nadiren de olsa farklı hastalıkların varlığına işaret edebilir. Fıtık, siyatik, artrit, omur ilik kanseri, omurga enfeksiyonları ve böbrek hastalıkları gibi durumlarda kişiler bel kemiği ağrısından şikayetçi olabilirler. Bel kemiği ağrısı tedavisinden sonuç alabilmek için şüphe duyulan belirli bir neden yönelik planlama yapmak gerekir. Optimal sonuçları almak ancak bu şekilde mümkün olur. Bel bölgesi zorlandığından ağrı ortaya çıkmışsa, evde yapılan uygulamalar yararlı olur.

Bel Kemiği Ağrısı Tedavisi için Egzersiz

Bel kemiği ağrısı geçmesi için egzersiz faydalı olur. Bel ağrısı yaşayan kişiler için ayağa kalmak ve hareket etmek zor olabilir. Ancak yoga, yüzme ve yürüyüş gibi egzersizler bel ağrısının hafiflemesini sağlar. Egzersiz yapmak gergin durumdaki kasların gevşemesini sağlar. Ayrıca beyinde salgılanan ve doğal ağrı kesici olarak bilinen endorfin salınımının uyarılmasını sağlar. Eğer kronik bel ağrısı yaşıyorsanız mümkün olduğu kadar kuvvet ve germe egzersizleri yapın. Bu egzersizleri hayatınıza entegre ederek düzenli spor yaptığınızdan emin olun. Ancak düzenli egzersizle beraber bel ağrısı problemi ortadan kalkar.

Bel Kemiği Ağrısı Tedavisi için Sıcak ve Soğuk Uygulama

Bel kemiği ağrısı geçmesi için sıcak ve soğuk uygulama bilinen en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Bel ağrısı eğer belin zorlanmasına bağlı olarak gelişiyorsa bölgeye buz uygulaması yapmak faydalı olur. Bir havlu içine koyduğunuz buzu ağrı olan alana tutun. Bu sayede yaralanmaya bağlı gelişen akut iltihaplanma da gerilenmiş olur. Ağrı olan alana tatbiki yapmak için en iyi zaman yaralanmadan hemen sonradır. Soğuk anı ve yoğun bel ağrılarının da hafiflemesi sağlar. Buz uygulaması yaparken, cildin donmaması ve soğuk yanığı oluşmaması için havlu kullanmak önem taşır. İlk defa buz tatbiki yaparken en uzun 20 dk boyunca havluyu tutun. İlk 2 gün boyunca buz tatbiki yapmaua devam edin. Daha sonra sıcak tatbik yapmaya başlayın. Hem sıcak hem soğuk tatbikte cildin yanmasının önüne geçmek adına gerekli önlemleri alın.

Adet sonrası baş ağrısı nasıl geçer? Hakkında bilgileri de inceleyebilirsiniz.

Bel Kemiği Ağrısı Tedavisi için Germe Hareketleri

Bel kemiği ağrısı geçmesi için germe hareketleri yapılabilir. Bu hareketler yalnızca Bel kemiği ağrısı için değil aynı zamanda sırt ağrıları için de faydalıdır. Farklı germe hareketleri bulunmaktadır. Kişi kendisi için en uygun olan germe hareketlerini yapabilir. Hareketleri yapmaya kişi kendini rahat hissettiği sürece devam edilmelidir. Hareketler kişide ağrıya neden olmamalıdır. Ayak parmaklarına dokunma bilinen en tipik germe hareketleri arasında yer alır. Ayak parmaklarına dokunmak için öne doğru hareket edilir. Bu hareket hamstring isimli uyluğun arka kısmında yer alan kasların gerilmesini sağlayacaktır.

Kobra duruşu yüz üstü yatış pozisyonunda uzanırken kişinin ellerinden destek alarak göğsünü baş tavanı görecek şekilde kaldırmasıdır. Çocuk duruşunda diz çökme pozisyonunda oturulur. Baş öne doğru uzanılır ve yere konur. Daha sonra kolların başın önüne doğru uzanması gerekir. Bu germe hareketlerinin tümü bir arada yapılabilir ya da kişi kendi vücuduna uygun olan hareketin birini yapabilir. Bu hareketlerin tek bir kere yapılması etkili olmaz. Her gün düzenli olarak yapıldığı takdirde hareketlerden verim almak mümkün olur.

Bel Kemiği Ağrı Tedavisi için Proloterapi Enjeksiyonları

Bel kemiği ağrısı geçmesi için proloterapi enjeksiyonları etkili bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde tahriş edici ajan vücuda enjekte edilir. Bu sayede vücudun sinir ve dokusunun iyileşmesi sağlanır. Bu yöntem tamamlayıcı tıp yöntemi olarak da bilinir. Yaklaşık 50 seneden beri kronik bel ağrılarının tedavi edilmesi için kullanıldığı bilinmektedir. Bu yöntemin daha etkili olması için diğer tedavi yöntemler ile kombine edilmesi gerekebilir. Sıklıklıkla egzersiz ve spinal manipülasyon yöntemi ile birlikte kullanılmaktadır.

Spinal manipülasyon tek başına tedavi yöntemi olarak kullanılabileceği gibi, sıkça proloterapi enjeksiyonları ile birlikte kullanılmaktadır. Spinal manipülasyon yönteminin mutlaka eğitimli bir personel tarafından yapılması gerekir. Bu sayede omurga hizalanmasının düzene girmesi amaçlanır. Yöntem sırasında vücuda doğrudan basınç uygulanmaktadır.

Bel Kemiği Ağrı Tedavisi için Kullanılabilecek Diğer Yöntemler

Bel kemiği ağrı geçmesi için kullanılan diğer yöntemler başında masaj gelir. Masaj ağrıyan kasların gevşemesi için uygulanır. Masajın fizyoterapist tarafından uygulanması gerekir. Masaja ek olarak Yoga ve Tai Chi gibi hareketler de sırt kaslarının gerilmesini ve güçlenmesini sağlayarak bel ve sırt ağrısı problemlerinin gerilemesine yardımcı olabilir. PRP yöntemi, bel kemiği ağrısı tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Bu yöntemde kişinin kendi kanından trombosit alınır. Bu trombosit daha sonra yeniden tedavi planlanan bölgeye enjekte edilir. Özellikle hastada disk hasarına bağlı bel ağrısı olduğu zaman bu yöntem kullanılmaktadır. PRP enjeksiyonlarının, omurlar arasında bulunan disklerde hasarın iyileşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Akupunktur yöntemi, vücuda özel noktalara iğnelerin batırılması olarak açıklanabilir. Bu şekilde enerjinin serbest bırakılması sağlanır ve Bel kemiği ağrı problemi tamamen ortadan kalkar. Bu yöntem de tamamlayıcı tıp yöntemi olarak bilinir. Tamamlayıcı tedavi yöntemlerinin hepsinin konu hakkında uzman kişiler tarafından yapılması gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı