Genel Sağlık

Bel Ağrısı Nasıl Geçer, Doğal Yöntemler Nelerdir?

Bel ağrısı oluşması vatandaşların hayatlarında en az bir kere karşılaştıkları bir durumdur. Bu sebepten dolayı bel ağrıları dikkate alınarak doktora gidilmesi gerekir.

Bel Ağrılarının Sebepleri

Bel ağrısına sebep olan faktörler yanlış davranışsal hareketler ya da sağlık sorunları olabilir. Çoğu insanda görülen oturuş bozukluklarından kaynaklı olarak bel ağrıları görülebilir.  Bu durumda duruşlar değişmediği sürece ağrılar devam eder. Bu sebepten dolayı öncelikle duruşların düzeltilip gerekli görüldüğü takdirde fizik tedavi uzmanından yardım alınması gerekir.

Bununla birlikte bel ağrılarına sebep olan diğer faktörlerden bir tanesi sağlık sorunlarıdır. Kaslarda ya da omurilikte meydana gelen hasarlar ya da hastalıklar sebebiyle de bel ağrıları görülebilir. Bel ağrılarının sebepleri kısaca şu şekilde özetlenebilir.

 • Kemik ağrıları,
 • Yanlış hareketler,
 • Belin zorlanması ya da kasların zedelenmesi,
 • Kemiklerde meydana gelen hastalıklar.

Yukarıda görülen nedenlerden dolayı belde ağrılar meydana geldiğinde hemen doktora başvurulması gerekir. Gerekli tetkiklerin ardından bel ağrısının neden kaynaklandığı teşhis edilir.

Egzersiz İle Bel Ağrılarını Tedavi Etme

Egzersizler sayesinde bel ağrılarına kesin çözümler bulunabilir. Özellikle fizik tedavi uzmanları tarafından belirlenen ve tavsiye edilen hareketler vardır. Bu hareketlerin sabah ya da akşam belirli periyotlarla yapılması halinde bel ağrılarına kesin bir şekilde çözüm bulunabilir. Egzersizler sadece bel ile birlikte yapılan hareketlerle sınırlı değildir. Aynı zamanda kol ve bacaklarla birlikte yapılan hareketler sonucunda da bel ağrılarına çözüm bulunabilir.

Bel ağrılarının sürekli bir şekilde devam etmesi ve herhangi bir sebep bulunamaması halinde egzersizler bu noktada çözüm olur. Ağrı kesicilerin etkisinin benzerini gösteren egzersizler kasların gevşeyerek daha kolay hareket edilmesini ve ağrıların hafiflemesini sağlar. Bununla birlikte vücutta endorfin hormonu ile ağrılar son bulur. Bu hormonun doğal bir şekilde salgılanmasında etkili olan egzersizler ile birlikte hormon kolay bir şekilde salgılanır.  Fakat egzersiz yaparken dikkatli olunması gerekir. Özellikle bele zarar verebilecek ağır egzersizlerden uzak durulmalıdır. Bununla birlikte egzersizlerin düzenli ve sürekli bir şekilde yapılması gerekir.

Ayrıca baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Yazımızdan bakabilirsiniz.

Akupunktur İle Bel Ağrılarının Tedavisi

Akupunktur ile tedavilerde iğne kullanılır. Bu iğnenin ucu oldukça incedir. Akupunktur tedavi yöntemi yurt dışında yaygın bir şekilde kullanılan bir yöntemdir. Fakat günümüzde ülkemizde de sık bir şekilde kullanılan tedavi yöntemleri arasında yer alır. İğne ile tedavi yöntemi dışarıdan acılı bir yöntem olarak görülür. Fakat iğnenin kullanılması insanları korkutmamalıdır. Kullanılan iğnenin hissedilmesi çok az acı verir. Bu sebepten dolayı insanlar bu tedavi yöntemini tereddüt etmeden tercih edebilir.

Tedavide kullanılan iğneler vücutta beli temsil eden noktalara batırılır. Bu noktalar aktif hale gelir ve bel ağrılarının şiddeti hafiflemeye başlar. Akupunktur tedavisi seanslar halinde yapılan bir tedavi şeklidir. Bu sebepten dolayı bel ağrılarının tamamen geçebilmesi için seanslara düzenli bir şekilde katılmak gerekir. Her seans sonu ağrıların daha da azaldığı fark edilir. Akupunktur tedavisinde dikkat edilmesi gereken nokta, kullanılan iğnelerin temiz ve son derece hijyenik olmasıdır. Bu sebepten dolayı güvenilir hastanelerde tedavi olunmalıdır.

Lahana İle Bel Ağrılarının Tedavisi

Lahana sebzesi ile bel ağrıları hızlı bir şekilde geçer. Lahananın içinde bulunan maddelerden kaynaklı ağrı kesici gibi davranma özelliği bulunur. Vücudun herhangi bir yerinde ağrı olması durumunda insanlar lahana ile birlikte evlerinde doğal çözümler bulabilir. Bel ağrısı için lahana tarifi aşağıda şu şekilde yer alır.

 • Öncelikle bir tencere alınır ve tencerenin içerisine lahana konur.
 • Lahana konulduktan sonra yarım bardak süt ilave edilir.
 • Süt ve lahanalar ocağa alınır ve kaynatılmaya başlanır. Bu süre ortalama olarak 10 dakikadır. Daha fazla kaynatılması tavsiye edilmez.
 • Lahana ve süt kaynatıldıktan sonra kremsi bir kıvam alır ve bu kremsi karışım ağrıyan yere sürülür.

Yukarıda hazırlanan tarifin belin ağrıyan kısımlarına düzenli bir şekilde sürülmesi ve ardından masaj yapılması önerilir. Bu işlem haftada üç kez tekrar edilmelidir. İşlemlerin düzenli bir şekilde yapılması halinde herhangi bir şekilde ilaç kullanılmadan ağrılar geçer. Hazırlanan kürün sürülmesi ve ağrının geçmemesi durumunda doktora başvurulması tavsiye edilir.

Hindistan Cevizi İle Bel Ağrısı Çözüm

Hindistan cevizinin yağının ağrıyan bölgelere sürülmesi ile birlikte ağrı kesici etkiler ortaya çıkar. Hindistan cevizinin içerisinde bulunan maddelerden dolayı ağrıları dindirme etkisi bulunur. Bu yağ kullanılarak bel ağrıları için kürler hazırlanabilir. Aşağıda bu kürler ilgili bir tarif yer alır. Bu tarif şu şekildedir.

 • Öncelikle Hindistan cevizi yağı kısık bir ateşte ısıtılarak daha kremsi bir hale gelmesi sağlanır.
 • Isıtılan yağ belin ağrıyan noktasına sürülür.
 • Yağ sürüldükten sonra masaj yapılması gerekir.
 • Masaj işlemine 10 dakika devam edilmelidir.

Hazırlanan Hindistan cevizi yağı kürü günde iki defa uygulanmalıdır. Özellikle sabah ve akşam masaj yapılması ile birlikte bel bölgesinde rahatlama görülür ve bel ağrıları azalır. Hindistan cevizi yağının bel ile birlikte vücudun diğer ağrıyan bölgeleri üzerinde de ağrı kesici etkileri bulunur. Bu etkiler sayesinde herhangi bir şekilde ilaç kullanılmadan doğal yöntemler ile tedavi olunabilir.  Bunun yanı sıra bele uygulanan masajlarda diğer yağ türleri de kullanılabilir. Burada amaç kasların yumuşamasına yardımcı olarak ağrıyan bölgedeki acıların dindirilmesidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı