Kalp Hastalıkları

Behçet Hastalığı Nedir? Behçet Belirtileri Nelerdir?

Behçet Hastalığı Nedir? Behçet Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Deri hastalıkları farklı nedenlerden meydana geldiği gibi kendilerini de farklı şekillerde göstermektedir. Behçet hastalığı nedir konusu bu alanda anlaşılması en güç olan rahatsızlık nedenlerinden biridir. Çünkü uzun zamandan bu yana yürütülen araştırmalar kapsamında hastalığın ana nedeni ortaya çıkarılamamıştır. Behçet hastalığı belirtileri ile teşhis edilerek modern tıpta kullanılan tedavi yöntemleri ile desteklenmektedir. Ancak ne yazık ki genetik yatkınlık yüzünden hastalık tam anlamı ile ortadan kaldırılamamaktadır. Behçet hastalığı bulaşıcı mıdır ya da Behçet hastalığı ne iyi gelir gibi soruların tüm detayları için açıklamalarımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Behçet Hastalığı Nedir?

Behçet hastalığı nedir konusunda rahatsızlığın bir bağışıklık sistemi hatalığı olduğunu ortaya koymaktadır. Görüldüğü yerler ise ağız de cinsel organlar olarak sıralanabilmektedir. Hastalığın tanımlanması ise 1973 yılında gerçekleşmiştir. Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafından tanımlanan rahatsızlık bu neden yüzünden Behçet ismi ile anılmaktadır. Hatalığın ciddi bir boyutunun olduğunun da altı çizilmektedir. Çünkü ihmal edilmesi halinde Behçet hastalığı belirtileri sadece ağız ya da genital bölgelerde kendini gösteren kabartılarla kalmamaktadır. İlerleyen dönemlerde belirtiler kısmında detaylı bir şekilde anlatılacak olan rahatsızlıkların yaşanma ihtimali de artacaktır.

Göz Atabilirsiniz: Kalp Zarı İltihabı (Perikardit) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Behçet Hastalığı Belirtileri

Behçet hastalığı nedir konusu hastalığın genel ilerleme tarzının da açığa çıkmasını sağlamıştır. Ancak bireylerin belirtileri bilmesi çok önemlidir. Bu sayede olası şüpheler karşısında vakit kaybetmeden dermatologlarla iletişime geçilerek tedavi yöntemleri üzerine konuşulmaya başlanabilmektedir. Behçet hastalığı belirtileri hastadan hastaya göre değişim gösterebilmektedir. Fakat hemen her hasta ağızda aftları belirti olarak göstermektedir. Ayda bir ya da iki kez kendini tekrarlayan aftlar dil, yanak, dişeti ya da damakta bulunabilmektedir. Ortaya çıkan aftların geçme süresinde de bireysellik ilkesi kendini göstermektedir. Çünkü kimi hastalarda bir ya da iki günde ortadan kaybolan aftlar kimilerinde daha uzun süre varlığını devam ettirebilmektedir. Behçet hastalığı belirtilerinden diğerleri akneye benzeyen kabarcıklardır. Bu lezyonların akneden farkı iz ciddi izler bırakmalarıdır. Ayrıca can yakıcı oldukları da bilinmektedir. Akne olup olmadığından şüphe duyulan lezyonların varlığının keşfedilmesi halinde zaman kaybetmeksizin bir uzmana danışılmalıdır.

Behçet Hastalığı İlacı

Behçet hastalığı belirtileri gösteren kişiler bireysel şekilde muayenelerden geçmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan muayeneler kapsamında Behçet hastalığı nedir içeriklerinde de bahsedildiği üzere hastalığın tanısının konduğu durumlarda ilaçlı tedaviye başlanabilmektedir. Ancak bu hastalık farklı şekillerde kendini göstermektedir. Üstelik neden oluştuğu hakkında net ifadeler de bulunmamaktadır. Behçet hastalığı ilacının net isminin olmamasının da nedeni aynı sorundan ileri gelmektedir. Uzmanlar genellikle hastalığın ortaya çıktığı alanlarda bölgesel iyileşme yollarına gitmektedir. Ağız içerisindeki kabartılar için gargara yapılması ilaçlı tedavi için verilen öneriler arasındadır. Ayrıca belirtileri ciddi olan hastalar için kanser rahatsızlığında kullanılan ilaçlardan destek alındığının da altı çizilmektedir. Tedaviler kapsamında hastalığı bir daha tekrarlamayan hastalarla da zaman içerisinde yineleyenlerle de karşılaşılmaktadır.

Behçet Hastalığı Göz

Bireylerin Behçet hastalığı nedir konusunda hastalığın etki alanlarını da bilmeleri istenmektedir. Çünkü yapılan araştırmalar hastalığa sahip olanların %50’sinden fazlasının göz sıkıntıları ile karşılaştıklarını kesin hale getirmiştir. Behçet hastalığı gözde öncelikli olarak iltihaplanma, yanma gibi sıkıntılar yaşanmasına yol açmaktadır. Bu konu hakkında hastaların pervasız davranması en büyük sorunların yalanmasına kapı aralamaktadır. Çünkü Behçet hastalığı gözleri vurduğunda ciddi görme kayıpları yaşanmaktadır. Yaşanan görme kayıplarının telafisinin olmadığı da bilinmektedir. Bu neden yüzünden Behçet hastalığı gözde de kendini gösterdiğinde anında bir uzmanla irtibat kurulmalı ve ilgili medikal ilaçların doğru bir şekilde kullanılması lazımdır.

Behçet Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Deri hastalıkları insanların en çok tedirginlik yaşadığı hastalık türlerinden biridir. Hem ülkemizde hem de dünya ülkelerinde Behçet hastalığı nedir tam olarak bilinmemektedir. Bu da bireylerin hastalık sahibi olanlara karşı farklı bir tutum izlemelerine neden olmaktadır. Behçet hastalığı belirtileri gösterenler de ilk başlarda Behçet hastalığı bulaşıcı mıdır konusu hakkında merak duyabilmektedir. Ancak bu hastalık herhangi bir şekilde bulaşma riski taşımamaktadır. Öncelikle hastalığın ana nedeni olarak nedeni bilinmeyen genetik faktörler gösterilmektedir. Bireylerin genetik faktörleri farklı bir kişiye dokunma veyahut hava yolu ile bulaştırmaları mümkün değildir. Böylelikle Behçet hastalığı bulaşıcı mıdır konusu uzmanlardan edinilen sonuçlar kapsamında sona ermiş olmaktadır. Kişiler Behçet hastalığı ilacı olarak verilen medikalleri düzenli şekilde kullanarak bulaşma riskinden uzak şekilde tedavilerini devam ettirebilmektedir.

Behçet Hastalığına Ne İyi Gelir?

Behçet hastalığı nedir hakkında yapılan açıklamalar bilinen Behçet hastalığı ilacı olmadığını ve hastalığın yineleyebileceğini ortaya koyulmaktadır. Bu neden yüzünden Behçet hastalığı belirtileri olduğunu düşünenlerin anında bir uzmana danışmaları lazımdır. Uzmanlar muayeneler kapsamında Behçet hastalığına ne iyi gelirse o şekilde bir tedavi programı düzenlemektedir. Ancak bazı hastalarda stres ve depresyon dönemlerinde hastalık derecesinin arttığını söylemek mümkündür. Bundan ötürü Behçet hastalığına ne iyi gelir konusu hakkında stresten uzak, sağlıklı bir yaşam yanıtları vermek mümkündür. Aynı şekilde uzmanların reçeteli ilaçları da hatalığa iyi gelmektedir.

Behçet Hastalığı Testi

Hastalık tanılarında genellikle belirtiler üzerinden ilerlemektedir. Behçet hastalığı nedir bilenler ya da Behçet hastalığı belirtileri gösterdiklerini düşünenler uzmanlar tarafından muayene edilmektedir. Klinik bulgular uzmanların hastalığı kısa süre içerisinde teşhis etmesini sağlamaktadır. Ancak kişiler genellikle Behçet hastalığı testi olup olmadığını merak etmektedir. Bu konuda da tedavide olduğu gibi kesin yanıtların verilmesi mümkün değildir. Fakat Behçet hastalığı testi olarak bilinen bir test vardır. Uzmanlar genellikle paterji testini Behçet hastalığı testi olarak nitelendirilmektedir. Test sonuçları kesin tanının konması açısından uzmanlara büyük oranda yardımcı olmaktadır. Tanı sonrasında ise hastalığın seyrine göre medikal destek alınmaktadır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı