Anne & Bebek

Bebeklerde İshali Kesen Şeyler – Yiyecek ve İçecek

Bebekler hassas bünyeleri ile her zaman bakıma muhtaç olan ve hastalıklara karşı korunması gereken canlılardır. Ailelerin özen göstermesine ve bebeklerinin bütün ihtiyaçlarına dikkat etmesine rağmen zaman zaman bebeklerde ishal durumu görülebilmektedir. Bebeklerde görülen ishalin %90’ı süt emme dönemindeki bebeklerde görülmektedir. Bebeklerde ishal dünya üzerindeki gelişmemiş ülkelerde 3 yaşından önceki çocuklar için ölüm sebebi olarak görüldüğü gibi dikkat edilmemesi halinde bebeklerin vücutlarında çeşitli sorunlar yaşanmasına da neden olmaktadır. Günde 5 kereden fazla olan dışkılamanın sıvı olması halinde bebeklerde ishal teşhisi koyulabilmektedir.

İlginizi çekebilir: İshal Kesen Şeyler – 15 Yiyecek ve İçecek

Bebeklerde ishalin nedenleri arasında en sık görüleni enfeksiyonlar olmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı enfeksiyon kapan bebeklerde ishali geçirmek zor olabilmektedir. Bebeklerde ishale neden olan enfeksiyonlar genellikle ince bağırsakta oluşmaktadır. Yeşil ya da açık sarı renkte olan ishalde normalde yapılan dışkı miktarının daha fazlası görülür.

Bebeklerde görülen ishal nedeniyle karında şişkinlik, ağrı, huzursuzluk, gözlerde çökme, gözlerden yaş akması, burun akıntısı, karın ağrısı gibi şikayetler fark edilebilir olmaktadır. Emme dönemindeki bebeklerde ishali geçirebilmek için bol bol emzirme yöntemi etkili olduğu gibi gerekli görülmesi halinde bebek için ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir.

Bebeklerde İshali Geçirmek İçin Yapılabilecekler

0-6 Ay Bebeklerde İshali Kesmek

Henüz yeni doğan dönemi olarak da bilinen 0- 6 ay bebeklerde ishal görülmesi soğuk algınlığı, diş çıkarma, ek gıdaya geçilmişse bebeğin yediği besinlerden dolayı görülebilir. Su verilen bebeklerde suyun içerisindeki bazı bakterilerden ve zararlı parazitlere bağlı olarak ishal görülebilir.

Göz atabilirsiniz: Bebeklerde Emzik Kullanımına Ne Zaman Başlanmalı?

0-6 ay bebeklerde ek gıdaya geçilmemişse;

 • Annenin bebeğini bol bol emzirmesi gerekir.
 • Bebeğin kıyafetleri, ağzına aldığı oyuncak, diş kaşıyıcı gibi ürünlerin temizliğine dikkat edilmelidir.
 • Annenin bebeğini kucağına almadan önce ellerini temizlemesi ve kıyafetlerini de temiz tutması gerekir.
 • Bebekleri sevmek isteyen herkesin ellerini yıkaması ve dışarıdan gelen, temizlenmemiş oyuncak, kıyafet gibi eşyaları temizlemesi gerekir.
 • Bebeklerde bakterilerin ve parazitlerin bulaşması öpücük ve ağız yolu ile olmaktadır. Bebeklerin ağzına elleri koyarak oyun yapmak ve bebeğin kendi ellerini temizlememek de ishale neden olabilir.
 • Emzirilen bebeklere su verilmesi doğru olmamakla birlikte su veren annelerin suyun temizliğine dikkat etmesi gerekir.
 • Ayrıca 0-6 ay bebeklerin hazır mamalar kullanması gerekiyorsa biberon temizliğine özen gösterilmesi, kullanılan mamanın uygun koşullarda saklanması da önemli konulardan olmaktadır.
 1. ayda ek gıdaya

  geçilmişse;

 • 6 aydan büyük bebeklerde ek gıdaya geçilmişse verilen bütün besinlerin temizliğine dikkat edilmelidir. Hazır gıdalar ishal olan bebeklerin ishalini daha da artıracaktır.
 • Ek gıdaya geçiş döneminde olan bebeklerin ishalini geçirmek için şeftali püresi ve patates püresi gibi besinler hazırlanabilir.
 • Ek gıda dönemindeki bebeklerin vücutlarındaki su miktarını dengede tutmak için emzirilebilir ve anne sütü ile yakın mama kullanılabilir.
 • Bu çağdaki bebeklere temiz su verilebilir. Suyun verileceği biberonun temizliğine, suyun temiz olmasına özen gösterilmelidir.
 • Bebeğin kendi ellerinin temizliğine ve bebeği sevmek isteyenlerin el temizliğine özen gösterilmelidir.
 • Bebeklerde ek gıda döneminde yoğurt yedirmek de ishalin geçmesine yardımcı olacaktır.
 • Elma püresi ve birkaç damla limon damlatılmış yoğurt yedirmek de ishali geçirecektir.
 • Muz ve şeftali püresi de bebeklerde ek gıdaya geçilmiş olması halinde verilebilir.

0-6 ay dönemdeki bebeklerde ishalin 3 gün içerisinde geçmemesi halinde doktora başvurmak gerekir. Ayrıca bebeklerin bazı rahatsızlıklar nedeniyle antibiyotik kullanması durumunda ilaçların yan etkisine bağlı olarak ishal görülebilir. Bu durum doktora danışılmalıdır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemindeki İshal Nasıl Geçer?

Bebeklerde diş çıkarma ishali sıkça görülür ve her diş döneminde ishal görülebilir. Diş çıkarma zamanlarında görülen ishalin rengi bakteri ve parazitlerin neden olduğu ishalin renginden farklı olmaktadır. Yeşil ve mukus şeklinde olan ishal parazit ve bakterinin neden olduğu ishalin belirtileri arasında bulunurken sarı renkte ve su şeklinde gelen ishalde ise diş çıkarma döneminin ishali görülmektedir.

Bebeklerde diş çıkarma döneminde görülen ishali geçirmek için bebeğin temizliğine dikkat edilmeli ve yoğurt, su, patates püresi gibi besinler verilmelidir. Dişlerinin ağrısını geçirmek adına hafif soğuk su ve yoğurt hem ishalin geçmesinde hem de dişlerin rahatlamasında etkili olacaktır.

Diş çıkarma döneminde yoğun bir şekilde görülen ishal halinde doktordan ishalden kaynaklı su kaybı için ilaç tavsiyesi alınabilir. Su kaybını önlemek adına eczanelerde çocuklar için satılan ürünler tercih edilebilir.

6-18 Ay Bebeklerde İshali Kesmek

Yeni doğan dönemini geçen ve ek gıdalarla tanışan bebeklerde görülen ishal bir önceki döneme göre daha fazla olur. Diş çıkarmaya başlayan ve pek çok besinle tanışan bebekler bu dönemde sık sık ishal olabilir ve parazit- bakteri- enfeksiyon nedeniyle oluşan ishaller çocuklarda ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle bebeklerde bu dönemde görülen ishal durumunda doktora başvurmak gerekir.

6-18 ay bebeklerde ishali kesmek için;

 • Gün içerisinde her dışkılamadan sonra bebeğe su takviyesi yapılmalıdır.
 • Bebeğin ishalini geçirmek adına yoğurt, patates püresi, elma püresi verilebileceği gibi elma dilimler şeklinde ve patates de haşlanmış bir şekilde hafif tuz atılarak verilebilir.
 • Yarım bardak suyun içerisine yarım çay kaşığı şeker ve yarım çay kaşığı tuz atılarak karıştırılır. Oluşan karışımdan birkaç damla bebeğe verilmesi halinde ishal geçecektir.
 • Bebeklerde ishalin geçmediği durumlarda doktora başvurmak gerekir. Doktor tarafından parazit ve bakteriler için ilaç verilebilir.
 • 12 aydan daha büyük bebeklere sebze, hububat tarzında çeşitli besinler verilebilir.
 • Özellikle 6 aydan sonra bebeklere lapa halindeki pirinç verilebilir. Eğer katı ve taneli gıda yutamayan bebekte ishal görülürse pirinçler bir tahtanın üzerinde merdane yardımı ile ezilerek un haline getirilir ve su ile kaynatılır. Pirinç unu halini alan bu katkısız besin kısa sürede ishali kesecektir.
 • Bebeklerde ishal dönemlerinde beslenme isteği pek olmamaktadır. Bu nedenle ishalin etkilerini azaltmak adına sık sık ve azar azar bebeklere yemeklerden verilmelidir.
 • Haşlanmış tavuk ve patates gibi yağsız, baharatsız besinler ishali kısa sürede kesecektir.
 • Mevsiminde olması halinde şeftali ve muz gibi meyvelerde bebeklerde ishali kesmek için faydalı olacaktır.

Bebeklerde İshal Döneminde Yapılmaması Gerekenler

Bebeklerde ishal görülmesi halinde bebeğe yağlı besinler verilmemelidir. Gazlı içecekler, çikolata gibi besinlerden uzak tutulmalıdır. Geçmeyen ishal durumunda bebek doktora götürülmeli ve doktor tavsiyesi olmadan sadece eczanelerde satılıyor olmasına güvenerek ilaç alınmamalıdır. İshal dönemlerinde bebekler eğer emiyorsa bol bol emzirilmeli ancak ek gıdaya geçmiş ise bebeğe yemesi için baskı yapılmamalıdır.

Bebeğin vücudundaki su ihtiyacını karşılamak için bol bol sıvı takviyesi yapılmalı ve bebekte titreme, kusma, ishal, ateş gibi belirtilerin hepsinin görülmesi halinde doktora başvurulmalıdır. Bebeklere bu dönemde taze sıkılmış meyve suyu ya da hazır olan meyve suları ve çay verilmemelidir.

İlginizi çekebilir: Yeni Doğan Bebeğin Sarı Renk Kusması

İshal görülen bebeklerde cilt hassaslaştığından dolayı popo kısmında yaralar oluşabilir. Böyle durumlar yaşamamak ve bebeği rahat ettirmek için bebeğin poposu yıkanmalı ve tahriş önleyici kremler kullanılmalıdır. Ayrıca ishal nedeniyle pişen bebeklere zeytinyağı uygulanabilir. İshal döneminde kulaktan duyma bilgilerle hareket edilmemeli ve bebek susuz bırakılmamalıdır. Bebeklerde susamaya neden olacak aşırı tuzlu besinler verilmemelidir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı