Anne & Bebek

Bebeklerde Emzik Kullanımına Ne Zaman Başlanmalı?

Birçok anne, emzik kullanımına ne zaman başlanması gerektiğini merak ediyor. Birçok uzman yıllardır emzik kullanımının yararlı olup olmadığını tartışıyor. Bazı uzmanlar emziğin bebekler için oldukça faydalı olduğunu düşünürken bazı uzmanların da zararlı olduğunu dile getirdiğini görüyoruz. Durum böyle olunca birçok annenin emzik kullanımı karşısında kararsız kaldıkları görülüyor. Yapılan analizler sonucunda ülkemizdeki annelerin %85’lik bölümü çocuklarına emzik vermeyi uygun görmektedir. Bizler de bu yazımız içerisinde bebeklerde emzik kullanımına ne zaman başlanmalı sorusu ile beraber emzik kullanılmasının faydaları ve zararlarını dile getirmeye çalışacağız.

İlginizi çekebilir: Bebeklerde İshali Kesen Şeyler – Yiyecek ve İçecek

Emziğin Kullanımının Bebeklere Olan Faydası

Uzmanlar, bebeklerde emzik kullanımı sonucunda meydana gelen faydaları şu şekilde listeliyor;

 • Emzik, bebeklerde doğal bir sakinleştirici etki meydana getirir. Ağlama, mızmızlanma gibi durumlarda bebeğe emecek bir şey vermek onları sakinleştirir.
 • Emziğin aslında bebeklerin ilk oyuncaklarından birisi olduğunu söyleyebiliriz. Emzik ile oynayan bebekler büyük oranda vakit harcamaktadır. Bebekler emzik ile uğraşırken annelerin de rahatlıkla ev işleri ile ilgilendikleri ve mama yapmaya vakit buldukları gözlemlenmiştir.
 • Emzik ile oynayan bebeklerin sakin kaldıklarını söylemiştik. Bu sakinlikten faydalanarak kan testi ve aşı testlerini yaptırabilirsiniz.
 • Emzik emen bebeklerin uykuya dalma sürelerinin daha kısa olduğunu görmekteyiz.
 • Emziğin sağlık açısından faydası ise şu şekildedir; düzenli emzik kullanımı bebeğin ani ölüm sendromundan kurtulmasını sağlar. Emzik emen bebeklerde ani ölüm riskinin oldukça düşük olduğu görülmüştür.
 • Emzik aslında bebeklerde farklı bir alışkanlığı sona erdirmek için de tercih edilebilir. Emzik sayesinde parmak emme alışkanlığı kazanılması ya da bırakılması sağlanabilir.
 • Emzik sayesinde bebeklerde doğal emme içgüdüsü tatmin edilir. Emzik emen bebekler psikolojik olarak kendisini tatmin ederler.
 • Emzik bebeklerde bazı becerilerin gelişmesini sağlar. Düşürdüğü nesneleri arama, eli ile bir şeyler alma, eli ile aldığı besinleri ağzına götürme gibi çift el becerileri kazanılmaktadır.

Emziğin Kullanımının Bebeklere Olan Zararları

Bebeklerde emzik kullanımına ne zaman başlanmalı konusunda bazı uzmanların emzik kullanma konusunda olumsuz yaklaşımlar gösterdiğini dile getirmiştik. Emzik kullanımının bebekler üzerindeki olumsuz etkilerini ise şu şekilde açıklayabiliriz.;

 • Uzmanlara göre bebeklerde emzik kullanımı maksimum 2 yaşa kadar olmalıdır. 2 yaşın dolup 3. yaşa girmeleri ile beraber kesinlikle emzik kullanımına son verilmelidir. Belirlenen sürede emzik kullanımına son verilmez ise ağızda bozukluk, dişlerde bozukluk gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Özellikle diş konusunda bebeklerde büyük sorunlar meydana gelindiği görülmüştür.
 • Emzik emmeye alışmış bebeklerde olağandan daha fazla kulak, burun ve boğaz rahatsızlıkları görülmektedir.
 • Bir anda emzik kullanımına son verilmesi durumunda bebeklerde büyük sorunlar meydana gelebilmektedir. Emziğe alışan bebeklerde bir anda emzik alınması sonucunda sürekli ağlamalar, uyuma sorunları meydana gelebilmektedir. Emme alışkanlığı bir anda bitirmek bebekler için büyük bir sorundur.
 • Emzik kullanmaya alışmış bebeklerde dil gelişiminin de olumsuz etkilendiği görülmüştür. Emzik kullanımından ötürü diline fazla önem göstermeyen bebeklerde geç konuşma durumu gözlemlenmektedir. Aynı zamanda emzik kullanımından dolayı düzgün konuşamama durumları da meydana gelebilmektedir.
 • Emzik kullanımı bebekler için büyük alışkanlıkların meydana gelmesine neden olmakta. Emziğe alışan bir bebek yavaş yavaş anne memesinden uzak durarak anne sütünden vazgeçmektedir.
 • Emziğin bebekler açısından en büyük olumsuzluk durumu sağlık açısındandır. Emzik, yapı olarak mikrop kapmaya elverişli en büyük silahlardan birisidir. Silah diyoruz çünkü dikkatli olunmadığı sürece emzikler bebekler için bir silah haline gelebilmektedir. Sürekli yere düşen emziği ağzına almaya çalışan bebeklerde birçok hastalık görülebiliyor. Anneler dikkatli olmazsa bebeklerin hijyenik olmayan emzikler üzerinden enfeksiyon kapma ihtimalleri oldukça yüksektir. Bu nedenle annelerin ellerinden geldiğince gün içerisinde birden fazla emzik temizliği yapmaları gerekmektedir.

Göz atabilirsiniz: Ek Gıdalara Ne Zaman Başlanmalı ?

Emzik Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Annelerin emzik kullanımı konusunda oldukça dikkatli olmaları gerekiyor. Eğer bebeğinize emzik vermeye kararlıysanız dikkat etmeniz gereken hususları şu şekilde söyleyebiliriz;

Bebeklerde Emzik Kullanımına Ne Zaman Başlanmalı?
Bebeklerde Emzik Kullanımına Ne Zaman Başlanmalı?
 • Bebeklerin yapıları gereği bağışıklık sistemleri oldukça zayıftır. Tam olarak olgunlaşmayan bağışıklık sisteminden ötürü emzikler büyük tehlike arz edebilir. Bu nedenle emziği bebeğinize ilk kes vermeden önce 5 dakika kadar sıcak su içerisinde bekletmeli ya da kaynatmalısınız. Sonraki kullanımlarda ise emziği sadece ılık su ya da sabun ile yıkamanız yeterlidir. Yıkama işlemi ardından emziği iyice kurutmaya çalışınız. Bu tarz işlemler ile emziğin sterilliğini koruyabilirsiniz.
 • Bazı anneler bebeklerini besin maddelerine karşı hazırlığı emzik ile sağlamaktadır. Emzik ucuna bal, çikolata, reçel gibi gıdalara batırılan besinler ilk etapta masum gibi görünebilir. Ancak; bebeğin sağlığı göz önüne alındığında bu durum asla yapılmaması gerekmektedir. Daha düzgün bir beslenme yapısına sahip olmaya bebeklere bu tür şekerli gıdalar vermeniz durumunda şeker bağımlılığı oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda sürekli şekerli gıdalar ile bebeğinize emzik veriyorsanız emziğe olan bağımlılığın da artmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenden dolayı bile bebeğiniz emziği bırakmayabilir.
 • Anneler gün içerisinde daima bebeklerini gözetim altında tutmalıdır. Emzik yere düşmesi ya da emziğin kısa süreli olarak ağızdan çıkarılması durumunda emzik yıkanarak temizlenmelidir. Hijyen dediğimiz gibi emziklerde özellikle dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alıyor.
 • Annelerin yaptığı en büyük hatalardan birisi de emziği bir araç olarak kullanmalarıdır. Bebek her ağladığında ağza emzik verme gibi alışkanlıklar aslında büyük hatalara neden olmaktadır. Sürekli ağladığında emzik verilmesine alışan bebek bu durumu alışkanlık haline getirebilir. Emzik verilmediği durumlarda huzursuzlaşan bebek adeta kendisinden bir parça koparılmış gibi hisseder.
 • Bu yazımızın ana konularından birisi de gözetimdir. Anneler, gün içerisinde yukarıda da belirttiğimiz üzere bebeklerini gözetim altına almalıdırlar. Emzik düştüğünde yıkayıp vermeli, mikropların bebeklerinden uzak durmalarını sağlamalıdır. Emzikten alınacak bir mikrop bebeklerde ağız yolu enfeksiyonların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bebeklerde Emzik Kullanımına Ne Zaman Başlanmalı?

Anneler bebeklerine ne zaman emzik vermeleri gerektiğini oldukça fazla merak ediyor. Yeni doğumdan hemen sonra bebeklerinize gönül rahatlığı ile emzik verebilirsiniz. Ancak yeni doğan bebekler için damak destekli ortodontik emzik alınmalıdır. Her ay grubuna özel emzikler bulunduğundan dolayı emzik alırken ay grubuna göre alım yapmanızı söyleyebiliriz. Emzik kullanımı ise yukarıda da belirttiğimiz üzere maksimum 2 yaşa kadar olmalıdır. 2 yaşını dolduran bebeklerin emzik kullanımına derhal son verilmesi gerekiyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu sürenin aşılması ile beraber birçok sağlık sorunu meydana geliyor.

Göz atabilirsiniz: Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebekler için emzik kullanımı ile detayları bu şekilde özetlemeye çalıştık. Konu ile ilgili herhangi bir sorunuz olursa bizlere yorum bölümü üzerinden iletebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı