Anne & Bebek

Bebekler için Kaçınılması Gereken 5 Tavsiye

Geçmişte bebekler hakkında doğru bildiğimizi düşündüğümüz şeylerin o zamandan beri tamamen yanlış olduğu kanıtlandı. Zaman geçtikçe ebeveynlere yapılan tavsiyeler değişmektedir. Bu demek oluyor ki büyükanne ve büyükbabalarınız tarafından aldığınız öğütlerin bugün çok farklı olduğu yönünde.

Şimdi, bebeklere uygulamaktan kaçınmak isteyeceğiniz eski tavsiyelere bakacağız. Tabii ki, ebeveynlik söz konusu olduğunda, bunun için gerçekten doğru ya da yanlış yol yoktur. Ancak, yeni teknikler denemek istiyorsanız doğru tavsiyeye uyduğunuzdan emin olmanız önemlidir.

İlginizi çekebilir: Bebeklerde İshali Kesen Şeyler – Yiyecek ve İçecek

Bebek Beşikleri

Bir zamanlar, bebek beşiklerinin (koruma korkuluklarına sahip olanların) yaralanmaya karşı koruyacağına inanılıyordu. Ne yazık ki, bu tavsiyenin bebek için tehlikeli olduğu kanıtlanmıştır. Bebeğin gerçek bir boğulma riski olduğu gibi, korkulukların arasında sıkışıp kalma şansı da vardır. Uzmanlar bu tarz beşiklerin kullanılmaması taraftarı.

Bebeklerin Uyumaları için Sessiz Ortam

Bu, birçok ebeveynin hala takip ettiği uzun süredir devam eden bir efsanedir. Herhangi bir ses çıkarırsanız, bebeğin uyanması veya uyumak için mücadele vermesi korkusu var. Gerçek şu ki, bebekler aslında biraz arka plan gürültüsünü seviyor.

Bebekler rahimdeyken, şaşırtıcı derecede gürültü altındalar. Aslında, bazı uzmanlar bebek anne rahminde iken mevcut sesin, çalışan bir çim biçme makinesi kadar yüksek olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle, oldukça yüksek sesleri uyuyakalmak için kullanılırlar.

6 Aydan Önce Katı Gıdalar Yedirilebilir

Tüm bebekler farklı hızlarda gelişirken, çok azı altı aydan önce katılar için hazırdır. Bununla birlikte, geçmişte katı yemeklerin daha önce tanıtılması önerildi. Bu nedenle, 4 ay kadar erken bir sürede katı madde katmaya çalışan ebeveynler var. Bu, obezite, astım ve Diyabet gibi durumları geliştirme risklerini arttırır. Bu günlerde anne sütü yeterli besine sahiptir. Bu yüzden, 6 aydan önce katıları yedirmeye çalışmayın.

Alerji  Yapabilecek Gıdalardan Kaçının

Şu anda modası geçmiş sayılan bir başka tavsiye de, bebek alerjisi olabilecek yiyecekleri beslemekten kaçınmanız gerektiğidir. Yani, fındık gibi bebeklerde gıda alerjisine neden olduğu bilinen yiyecekler.

İşin aslı, bu yiyecekleri bebeğinize sunmak, onlara karşı alerji oluşturma olasılığını arttırmayacak. Bunun yerine, bu yiyecekleri erken uygulamaya sokmanın, çocuğunuzun bunlara alerji yapmasını engelleyebileceği araştırmalarla gösterilmiştir. Tabii ki, eğer endişeliyseniz, daima doktorunuza veya çocuk doktorunuza danışmalısınız.

Bebeğin Ağlamasına İzin Vermelisiniz

Bu, birçok ailenin bugün hala takip ettiği eski bir öneri niteliğinde. Bebeği ağlamaya bırakmanın belirli davranışları ortadan kaldırmanın en iyi yolu olduğu önerildi. Bebeklerin kendi yollarını bulmak amacıyla ağladıklarına inanılıyordu. Bununla birlikte, modern araştırmalar sayesinde artık bunun doğru olmadığını biliyoruz.

Bebekler, özellikle de yeni doğanlar, ağlamanın dikkat çekeceğini bilme becerisine sahip değiller. Beyinleri henüz tam olarak gelişmedi. Bu nedenle, bebekleri kucağa almaktan ve onları ağlarken rahatlatmaktan korkmayın.

Göz atabilirsiniz: Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Sonuç olarak, kaçınmanız gereken modası geçmiş 5 tavsiyeden bahsettik. Modern ebeveynlik yöntemlerine ve tavsiyelerine odaklanmak önemlidir.

 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı