Kürtaj

Bebek Aldırmak Nedir? Nasıl Yapılır?

İstenmeyen gebeliklerde bebek aldırma yöntemleri ile gebeliklerin sona erdirilmesi mümkündür. Kürtaj, yetkin uzmanlar tarafından yapıldığında sağlık sorunu yaşanmadan gebeliğin sonlandırılmasını sağlamaktadır. Ayrıca bebek aldırmak nedir sorusuyla ilgili yazımızın devamını takip edebilirsiniz.

Bebek Aldırma Yöntemleri Nelerdir?

Geçerli bebek aldırma yöntemi olan kürtaj, rahim içi kazıma ve vakum yöntemleriyle yapılabilmektedir. Ancak rahim içi kazıma yöntemi artık nadir şekilde tercih edilmektedir. Günümüzde vakum sistemleriyle kısa sürede kürtaj olunması mümkündür.

İlgili konumuz: Kesin Bebek Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

Hangi Sağlık Merkezlerinde Kürtaj Olunabilir?

Özel hastanelerin büyük bir bölümünün kürtaj hizmeti bulunmaktadır. Ayrıca gerekli koşulların sağlanması halinde devlet hastanelerinde ve kliniklerde de bebek aldırma imkânı vardır.

2020 Kürtaj Fiyatları Nasıl?

Bebek aldırmak için ödenmesi gereken rakamlar değişim göstermektedir. Kürtajın nerede yapılacağı, hangi yöntemle gerçekleşeceği ya da gebeliğin hangi haftasında olunduğu fiyatların kesinleşmesini sağlayan ana etmenlerdir.

Bebek Aldırma Sonrasında Günlük Yaşama Hemen Dönülebilir Mi?

Modern kürtaj yöntemlerinde hastalar aynı gün içinde sağlık kuruluşlarından taburcu edilmektedir. Tam olarak iyileşme için minimum bir hafta beklenmesine karşın günlük yaşama ertesi gün de dönülebilmektedir. Hastalar sadece ani hareketlerden ve vücudu zorlamaktan kaçınıp doktorlarının tavsiyelerine uymaya özen göstermelidir. Bebek aldırmak nedir hususunda ihtiyacınız olan bilgiler bu şekildedir.

İlginizi çekebilir: Kürtaj Sonrası Kanama Neden Olur?

”Bedeni ovmak, bedene vurmak, yüksek yerlerden atlamak, bedenleri sıkıştırmak gibi yöntemler sıkça kullanılmış. Günümüzde doğum kontrol yöntemleri olmasına karşın halen ilkel yöntemlere başvurulduğu bilinmektedir. Bu yöntemlerin binlerce yıldır uygulananlarla benzerlikleri dikkat çekiyor.” Türkiye’de yapılan araştırmalarda, sağlığa zararlı geleneksel çocuk düşürme yöntemlerinin sıkça kullanıldığını öne süren Gürgan, doğu illerinde yapılan araştırmada, evli kadınların yüzde 19.7’sinin düşük yapmak amacıyla geleneksel yöntemleri kullandığının ortaya çıktığını belirtti. Kırsalda düşük için birçok yöntemin halen bilinçli olarak kullanıldığını öne süren Gürgan, şöyle devam etti: ”Ağır eşya ya da un torbası kaldırma, halı silkeleme, yüksek yerden sallanarak atlama, ip atlama, aspirin içme, karnının üzerine taş, kanepe ayağı ya da piknik tüpü koyma, soğan kabuğu kaynatıp içme bilinen düşük yöntemleri.” Bunları sakın uygulamayın. Sağlığınıza daha fazla zarar verir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı