Gebelik

Bebeğin Eşinin Erken Ayrılması Nedir?

Bebeğin eşinin erken ayrılması durumu plasentanın uterustan vaktinden önce ayrılması olup ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bebeğin eşi erken ayrılırsa, bebeğe kan ve oksijen ulaşımında sorunlar yaşanır hem anne hem bebek bu durumdan olumsuz yönde etkilenerek istenmeyen kanamalar meydana gelebilir. Bunun yanında plasentadan kaynaklı kanamalar bebeğin gelişim sorunları yaşamasına neden olabilmektedir. Bunun yanında küçük ve geç fark edilirse erken doğuma veya ölü doğumlara neden olabilir.

İlgili Konumuz: Plasenta (Bebeğin Eşi) Nedir? Ne İşe Yarar?

Bebeğin Eşinin Erken Ayrıldığını Nasıl Anlaşılır?

Sıklıkla bebeğin eşinin erken ayrılma belirtilerinde küçük bir kanama olur yada bariz belli ve birdenbire boşalma tarzında vajinal kanama yaşanabilir. Bazı durumlarda bebeğin eşinin arka kısmında kan kalabilmekte olup buda herhangi vajinal kanamanın görülmemesine neden olacaktır.

Kadınların çoğunda belli bir seviyede uterus hassasiyeti yada sırt ağrıları ile karşılaşabilirler. Ayrıca görülen vakaların %25’i bebeğin eşinin erken ayrılması erken doğuma neden olmaktadır.

Eğer plasental ayrılma belirtileri söz konusu olursa anne adaylarının vakit kayıp etmeden hastaneye başvurmaları gerekir. Yapılan ultrason muayenesinde eğer ayrılma çok küçük ise bu görülmeyebilir. Oluşan kanama nedeni plasenta previa kaynaklı olabileceği de unutulmamalıdır. Gereken araştırmalar yapıldıktan sonra kanamanın tam olarak nedeni anlaşılır.

Meydana gelen vajinal kanama her zaman plasental ayrılmadan olmaz hekim servisk, vajinayı inceleyecek ve kanamanın enfeksiyon kaynaklımı, yırtılmadan dolayı mı, polip kaynaklı mı ve servikal nedenlerden mi diye araştırarak kesin sonuca ulaşacaktır.  Bunların yanında hekim serviskin dışarıda mı değil mi, küçük damar yapıları ne durumda kanamaya neden olabilir mi diye incelemeleri yapacaktır.

Anne adayının kan gurubu RH  negatif ise bununla birlikte gebelik döneminin ikinci yada üçüncü tremesterindeyse ve kanama görülüyorsa, babanın kan gurubu da 0 rh negatif değilse bu sefer kan uyuşmazlığı yani Rh immünglobulin iğnesi yapılabilir.

Aşağıda yer alan bebeğin eşinin erken ayrılma belirtilerinden biri bile sizde varsa hemen doktorunuza başvurun.

 • Vajinadan gelen kanama yada lekelenme şeklinde kanama ve bununla beraber gelen sıvıda kan kan olursa.
 • Sırtta ağrı veya karın ağrısı olursa, rahimde hassaslaşma hissi, kramplar.
 • Kasılmalar sıkça oluyorsa veya sürekli devam eden kramp şikayetleri.
 • Bebek hareketlerinde dikkat çekici bir azalma olduysa.

Yoğun kanama veya bir şok belirtisi olabilir bu durumda; sersemlik hissi, soluk, yorgun hissediyorsanız, kalp atışlarınızda hızlanmalar oluyorsa acilen ambulansı aramanızı tavsiye ederiz.

Bebeğin Eşinin Erken Ayrılması Durumunda Neler Olur?

Hamilelik sürecinin ilerleyen haftalarındaysanız, doğuma az bir zaman varsa hemen doğum yapılması gerekebilir. Ayrılma çok az olsa da, plasenta birden ayrılarak ciddi komplikasyona neden olabilir. Aşırı derece kanam olması, bebeğin yeterli oksijeni alamaması gibi durumlarda acil sezaryen ameliyatı ile bebek dünyaya getirilecektir.

Eğer gelen kanama az ise ve bebeğin sağlık durumunda olumsuzluklar yoksa, anne adayına gereken müdahaleler yapılmışsa ve doğumda oluşabilecek herhangi bir sorun görülmüyorsa hekim normal doğumu uygun bulabilir. Burada şu sonucu çıkartabilir; her bebeğin eşinin erken ayrılması durumu sezaryen doğumu gerektirmez.

Oluşan plasental ayrılma küçükse, doğuma zaman varsa bu durumda hekim hem anne hem bebek sağlığı açısından hemen doğum yaptırmayabilir. Erken doğumun riskleri, ayrılmanın boyutu, oluşacak komplikasyonlara bağlı olarak hekim değerlendirmelerini yapar.

Doğum ihtimaline karşı bebeğin akciğer gelişimini hızlandırmak adına ve erken doğumun diğer getireceği sorunlar için kortikosteroid adlı ilaç başlanabilir. Anne hastanede yatarak gözlem altında tutulabilir. Bu şekilde hem anne hem de bebek sürekli olarak kontrol altında tutulur. Oluşabilecek herhangi bir olumsuz durumda acil müdahale ile kötü sonuçların önüne geçilecektir.

Bebeğin Eşinin Erken Ayrılması Konusunda Riskli Olanlar

Plasental ayrılma olarak bilinen bebeğin eşinin erken ayrılma durumunun neyin neden olduğu tam olarak bilinemese de, en sık nedenler şunlardır;

 • Önceki gebeliklerde plasental ayrılma öyküsü olması ve iki ve üzeri gebelikte ayrılma öyküsü bulunanlar risk altındadır.
 • Kronik hipertansiyon ve gestasyonel hipertansiyon yada gebelik zehirlenmesi durumu olması.
 • Kanda pıhtılaşma sorunu varsa.
 • Vaktinden önce suyun gelmesi.
 • Fazla amniyon sıvısı.
 • Gebeliğin başlarında kanama olması.
 • Çoğul gebelik (ikiz, üçüz gibi)
 • Karın bölgesinde travmalar (trafik kazası, saldırı vb)
 • Metamfetamin kullanımı, sigara, kokain, kullanmak ve fazla kilolu olmak.
 • Doğum sayısı ve yaş ilerledikçe doğru orantılı olarak risk tırmanmaktadır.
 • Rahimde olan anormallikler yada miyom yapıları. Özellikle bebeğin eşinin tutunduğu bölgede fibroid varsa risk faktörü de oluşmaktadır.

Plasenta Previa (Plasentanın Rahim Ağzını Kapatması) Durumu ile Karıştırılabilir?

Plasenta previa ile bebeğin eşinin erken ayrılması karıştırılabilir. Bu konuda dikkatli olup iki durumu birbirinden ayırt etmek son derece önemlidir. Plasenta previa bebeğin eşinin rahim ağzını tam anlamı ile kapatması yani doğum kanalının önünü kapatmasıdır. Yada kısmı olarak plasenta rahim ağzını kapatabilir.

Sıklıkla hamilelikte bebeğin eşinin rahim ağzını kapatması durumu ciddi olmadıkça problem yaratmaz. Plasenta servisk kısmına çok yakın konuma gelmişse kanama nedeni olabilir. Oluşan kanama komplikasyonlara neden olur. Erken doğum gibi. Doğum yakınsa ve plasenta previa oluşmuşsa acil sezaryen kararı hekim verebilir. Rahim ağzını tam anlamı ile plasenta kapatırsa total previa adı verilirken, kısmı olarak kapatmış ise parsiyel plasenta previa, sadece yaklaşmışsa ama kapatmamışsa marjinal plasenta previa olarak adlandırılmaktadır.

Bu bağlantıdan Plasenta Previa Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Bebeğin eşinin konumu her doktor kontrolüne gittiğinizde hekim tarafından ultrason muayenesi yapılarak kontrol edilir. Hekiminiz plasenta ile ilgili olumsuz bir durum görürse duruma göre ya hemen müdahale etmek isteyecek yada sıkı kontrol altında tutarak gözlemlemek isteyebilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı