Genel Sağlık

Basur Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Basur tedavisi uygulanması ile beraber aynı zamanda buna sebebiyet veren yiyeceklerden de uzak durulmalıdır. Bunun dışında basur ağrısı yakalananlar en iyi uzman hekimlere giderek istenilen testleri yaptırmalıdır.

Basur Nasıl Anlaşılır?

Basur teşhisinin koyulmasında doktora gidilmesi gerekir. Fakat ilk aşamada doktora gidilmeden önce de bazı belirtiler kendini gösterir.  Bu belirtiler arasında anüste meydana gelen belirtiler yer alır. Anüste kızarıklık ve aşırı derecede yanma durumu söz konusudur. Özellikle tuvalet yaparken yanma ve ağrı basurun anlaşılmasında en etkili belirtilerdir.  İlerlemiş basurlarda kan da görülebilir. Dışkı yapıldıktan sonra dışkıda kan görülmesinin ardından vakit kaybetmeden doktora gidilmesi tavsiye edilir.

Basurun etkileri şiddetine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bazı zamanlarda bu etkiler kuvvetli bir şekilde seyir ederken bazı zamanlarda da etkilerin bazıları hafif bir şekilde görülmeye başlar. Fakat şiddeti ne olursa olsun doktora gidilmeli ve gerekli tahliller sonucunda tedaviye başlanmalıdır.

Basur Ağrısı Sebepleri

Basura neden olan etkenler genellikle fizyolojik etkenlerdir. Bunlar arasında anüsteki kaslarda meydana gelen gevşemeler yer alır. Dışkılama yaparken zorlanılması sonucunda da basur görülebilir. Özellikle bağırsak problemleri yaşayanlar yani kabızlık sıkıntısı olanlar bir an önce doktora gitmelidir.  Kabızlık sorunu hem bağırsaklar açısından hem de basur açısından insanlara sıkıntı veren bir durumdur. Bu sebepten dolayı kabız olunduğunda çok fazla zorlanılmaması gerekir. Gerekli olan tedaviler sonucunda kabızlığa çözüm bulunarak basurun da önüne geçilmiş olunur.

Bunun yanı sıra tüketilen besinler de basura sebep olabilir. Özellikle çok fazla acı tüketilmesi basurun tetiklenmesinde büyük rol oynar. Bu sebepten dolayı anüste meydana gelen yanma ve ağrılar görülmeye başlandıktan sonra acı yenmemelidir. Acı ile birlikte baharatlı yiyecekler de basurun artmasına ve ağrıların ve yanmaların daha şiddetli bir şekilde görülmesine sebep olur.

İlginizi Çekebilir:  Fibromiyalji Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda basur görülme durumu hamilelik döneminde artan bir durumdur. Vücuda ağırlık binmesi ile birlikte dışkılama yaparken zorlanma durumu söz konusu olabilir. Bu sebepten dolayı hamilelik döneminde bu duruma daha çok dikkat edilmelidir.

Ayrıca Hemoroid nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri? Yazımız içerisinden öğrenebilirsiniz.

Basurun Dereceleri Nelerdir?

Basur hastalığında dereceler 4 gruba ayrılır. Dereceler büyüdükçe hastalığın belirtilerinde ve şiddetinde artış meydana gelir. Özellikle son seviyedeki basur epeyce ilerlemiş ve dayanılmaz acılar veren basur türüdür. Bu aşamaya gelmeden önce gerekli önlemler alınmalı ve doktor muayenesinden geçilmelidir.

Basurun ilk seviyesinde genellikle belirtiler hafiftir ve kendini hafif yanma ve ağrı olarak belli eder. Bu aşamada gerekli tedavi uygulanmazsa basur ilerler ve sarkmalar meydana gelir. Bununla birlikte dışkıda kanamalar meydana gelmesi de ilerleyen basurlarda meydana gelen belirtilerdir. Bu sebepten dolayı hafif olan belirtiler daha çok ilerlemeden gerekli tedavi yöntemlerine başlanmalıdır. Aksi takdirde kanamalar artar ve anüste yırtılmalar da meydana gelebilir.

Basurun Tıbbi Olarak Belirlenmesi

Basurun teşhis edilmesinde doktorlar ilk olarak ellerini kullanarak bir teşhis yöntemi uygular. Bu genellikle ilk aşamada basurun olma ihtimaline karşı yapılan bir kontroldür. Daha sonra şüphelenilen her türlü konularda gerekli tahliller yapılır ve basurun dereceleri hakkında da bulgular elde edilir. Bunun yanı sıra basur olanlarda mide ve bağırsak problemleri de görülebilir. Bu sebepten dolayı endoskopi ya da kolonoskopi işlemleri de hastalardan talep edilebilir. Bu iki test sonucunda bağırsaklarda ya da midede herhangi bir şekilde yara olup olmadığına bakılır.

Testlerin yapımı biraz zorlu olabilir. Her iki testte de ucunda küçük bir kamera olan borular ile içeriye girilir ve buradaki görüntüler izlenir. Şüphelenen durumlarda ise biyopsi alınarak tahlil için laboratuara gönderilir. Bu testler yapılmadan önce hastaların aç olması gerekir Kolonoskopi yapımında özel olarak hastalara reçete verilir. Bu reçetede de hastaneye gelmeden önce yenmesi ve yenilmemesi gereken besinler yazılır. Hastalar testleri yaptırdıktan sonra doktorlar gerekli basur teşhisini koyar ve vücutta diğer olası hastalıklar için de önlem alınmış olur.

İlginizi Çekebilir:  Endoskopi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Şiddetli karın ağrısı nasıl geçer? Merak ediyorsanız tedavi yöntemlerine yazımızdan bakabilirsiniz.

Basuru İyileştirme Yöntemleri

Basuru tedavi edebilmek için kimyasal ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların yüksek dozda ya da düşük dozda olup olmadığı belirlenen basur derecesine göre farklılık gösterir. Doktora gidildikten ve muayene olunduktan sonra doktor tarafından reçete yazılır ve bu ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması istenir. İlaçlarda aksama olması durumunda basurda ilerlemeler ya da iyileşmenin gecikmesi durumu söz konusu olabilir. Bu sebepten dolayı doktorun yazdığı sıklıkta ve dozda ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Bu tedavi sürecinde aynı zamanda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar da vardır. Bu noktalardan bir tanesi alkollü ve kafeinli yiyeceklerden uzak durulmasıdır. Uzak durulması gereken gıdalara acılı ve baharatlı yiyecekler de eklenebilir. Bu yiyeceklerin tüketilmesi basurun daha çok acı vermesine ve hatta ilerleyen boyutlarda anüsün yırtılmasına bile sebep olabilir.

Bunların yanında bol miktarda su tüketilmesi dışkı açısından önemlidir. Sert bir şekilde dışkılama yapıldığında anüs zorlanır ve basur oluşumu gerçekleşir. Bu sebepten dolayı günde en az 2 litre su içilmesi vücut sağlığı açısından son derece önemlidir.

Ayrıca basur ağrısı tedavisinde spor da oldukça faydalıdır. Çok fazla zorlayıcı hareketler olmadan bedeni dinlendiren ve kasların gevşemesini sağlayan hareketler ile basurun etkileri azaltılabilir. Özellikle sabah sporları beden sağlığı açısından büyük önem taşır.  Spor aynı zamanda sürekli bir şekilde oturmayı engeller.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı