Genel Sağlık

Baş Ağrısı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Baş ağrısı geçmesi için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar kullanıldığı zaman sinir sisteminde hassasiyet ortadan kalkar. Baş ağrısı için tedavi yöntemleri atak tedaviler ve koruyucu tedaviler olarak iki farklı şekilde ele alınabilirler. Eğer hasta baş ağrısı problemi ile ayda bir iki defa karşılaşıyorsa, atak tedavisinden faydalanabilir. Hangi tedavi yönteminin uygulanacağına hastalık ile hangi sıklıkta karşılaşıldığı önem taşır. Tedavide kullanılan ilaçlar her ne kadar masum olsa da bu ilaçların uzun süreli kullanılması başta böbrek olmak üzere organlarda hasara neden olur. Ağrı kesici ilaçlar sürekli kullanılmamalıdır.

Baş Ağrısından Korunmak için Tavsiyeler

Baş ağrısı geçmesi için tavsiyeler başında kişilerin neyi baş ağrısını tetiklediğini bulması gelir. Hangi aktiviteleri yaptıktan sonra baş ağrısı hissediyorsunuz? Günün hangi saatinde daha çok baş ağrısı yaşıyorsunuz? Mümkünse baş ağrısına neden olan aktivitelerinizi sınırlandırın. Baş ağrısı şikayetiniz varsa alkol kullanımını en aza indirin. Alkoller arasından en çok kırmızı şarap tüketiminin baş ağrısına neden olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar baş ağrısına neden olan diğer bir gıdanın işlenmiş besinler olduğunu ortaya koyuyor. İşlenmiş etler ve çikolata gibi besinler başınızın ağrımasına neden olabilir. Bu besinlerin içinde yer alan nitrartlar doğrudan kan damarlarına etki eder. Beyin ile damarlar etkileşime girip baş ağrısı yapar. Bu besinlerden kaçının.

Baş Ağrısından Korunmak için Kaçınılması Gerekenler

Baş ağrısından korunmak için kaçınılması gerekenler arasında ilk sırada uyku yoksunluğu gelir. Uykunuzu yeteri kadar ve kaliteli aldığınızdan emin olun. Karanlık ortamda uyuyun. Duruş bozukluklarından kaçının. Özellikle uzun süre bilgisayar ekranına ya da cep telefonuna bakmaktan kaynaklı kaslarda yorulma meydana gelir. Bu yorulmalar baş ağrısına neden olur. Eğer uzun süre ekrana bakarak çalışıyorsanız, kaslarınızı dinlendirin, esne ve germe hareketleri yapın. Baş ağrısından korunmak için aç kalmayın. Açlık baş ağrısının en büyük tetikleyicilerinden bir tanesidir. Öğünlerinizi atlamayın. Stresli ortamlardan mümkün olduğu kadar kaçının. Stres ile bazı baş ağrısı türleri doğrudan ilişkilidir. Stres ile başa çıkma yöntemlerinin neler olduğunu öğrenin. Bu sayede hem yaşam kalitenizi artırır hem de baş ağrısından kurtulursunuz.

İlginizi Çekebilir:  Ozon Tedavisi Fiyatları

Ayrıca kulak ağrısı nedenleri ve tedavilerine yazımızdan bakabilirsiniz.

Ne Zaman Baş Ağrısı için Doktora Görünmek Gerekir?

Baş ağrısı için doktora görünmek gerekebilir. Eğer ağrınız sürekli olarak artıyor ve şiddeti dayanılmayacak gibiyse mutlaka zaman kayıp etmeden doktora görünün. Baş ağrısı problemi ile karşılaşan kişinin yaşı 10’dan küçük ve 50’den büyükse doktora gitmek gerekir. Baş ağrınız eğer fiziksel aktivite sonrasında ortaya çıkıyorsa bu durum da doktora bir an önce gidilmesinin işaretidir. Cinsel ilişki ve ağır yük kaldırdıktan sonra baş ağrısı görülmesi bu duruma örnek verilebilir. Kişi evde uygulayabileceği yöntemleri denemesine rağmen halen tedaviden sonuç alamıyorsa ve durumu kötüye gidiyorsa bu yöntemleri denemekten vazgeçmeli hekime görünmelidir.

Baş Ağrısından Kurtulmak için Evde Uygulayabileceğiniz Bazı Öneriler

Baş ağrısından kurtulmak için evde uygulanabilecek öneriler başında sıcak bir duş almak gelir. Sıcak suyun kasları gevşetici ve rahatlatıcı etkisi bulunur. Ayrıca soğuk kompres yapmak da baş ağrısı probleminin hafiflemesine yardımcı olur. Soğuk kompres uygulaması için eğer buz kullanacaksanız, buzu doğrudan ağrı olan yere uygulamayın. Mutlaka bez ya da havlu kullanın. Baş ağrısı problemi ile karşılaştığınız zaman temiz hava alın. Oksijen almak, bulunulan odayı havalandırmak baş ağrısına iyi gelecektir. Ağrı oluştuğu anda yapabiliyorsanız yürüyüş yapmak iyi gelecektir. Çok alkol aldığınız ertesi günü başınız ağrıyacaktır. Bu yüzden fazla alkol almaktan kaçının.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Kurtulmak için Öneriler

Gerilim tipi baş ağrısından kurtulmak için öneriler diğer baş ağrısı tiplerinden kurtulmak için faydalanılan önerilerden farklıdır. Bu tip baş ağrısından kaçınmak için yoğun kokularda uzak durulması gerekir. Ağır kokular gerilim tipi baş ağrısını tetikler. Bunun yerine limon ve nane kokusu ağrıyı azaltır. Gerilim tipi baş ağrısının en etkili çözümü akuğunkturdur. Bu yöntemden faydalanırken vücuttaki özel noktalara basınç uygulanır. Basınç ve masaj sayesinde baş ağrısı hafifler. Gerilim tip baş ağrısı yaşıyorsanız gün içinde kestirebilirsiniz. Uykunuzu sessiz ve karanlık bir ortamda alın.

İlginizi Çekebilir:  Sarılık Tedavisi Nasıl Olur? Belirtileri ve Nedenleri

Migren Tipi Baş Ağrısından Kurtulmak için Öneriler

Migren tipi baş ağrısından kurtulmak için öneriler başında bol miktarda su içmek gelir. Sıvı eksikliği migren tipi baş ağrısı yaşanmasında en büyük etkendir. Günde en az 2 litre su içmek, baş ağrınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Ayrıca su içmek genel sağlık açısından da son derece faydalıdır. Başınızın ağrıdığını hissettiğiniz anda bir bardak su alın. İçine limon ekleyin. Bu suyun hem kendisi hem de kokusu ağrınıza iyi gelecek. Başınız ağrıdığı zamanlar telefon, tablet, bilgisayar ve buna benzer ekranlara bakmaktan mümkün olduğu kadar kaçının. Yapay ışıklar baş ağrısı probleminizin artmasına neden olacaktır. Eğer işiniz gereği bu ekranlara bakmak zorunda iseniz, gözlerinizi kısa sürelerde dinlendirin.

Baş ağrısı yaşamamak için düzenli beslenmek gerekir. Öğünlerin atlanması ağrıya neden olur. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni hem kendinizi daha iyi hissetmenizi, fit olmanızı ve sağlıklı olmanızı sağlayarak hem de baş ağrılarının oluşmasını engelleyecektir. Migren ile birlikte sıkça kusma ve bulantı problemi ortaya çıkar. Bu şikayetlerden bitki çayı ile kurtulabilirsiniz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Diş Ağrısı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı