Genel Sağlık

Baş Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Baş ağrılarının oluşmasında birçok nedenler vardır. Özellikle masa başında uzun süre çalışma hayatı içerisinde olanlarda günlük yaşamda sıklıkla baş ağrıları meydana gelir. Baş ağrılarının tedavilerinde uygulanan yöntemler ilaçlı veya bitkisel yollarla yapılır. Bu sayede meydana gelen baş ağrılarına hemen çözümler bulunur.  Bunun için işinde uzman olan hekimlere gidilmesinde yarar vardır.

Ayrıca hap içmeden baş ağrısı nasıl geçer? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Baş ağrılarının meydana gelmesinin sebepleri kişinin fizyolojik ve biyolojik yapılarına göre farklılık gösterir. Bunun için baş ağrılarına maruz kalanlar muhakkak işinde uzman olan hekimlere başvurarak gerekli tetkikleri yaptırıp baş ağrılarının oluşmasına neden olan olayları ortaya koymalıdır. Buna uygun olarak da gerekli tedaviler yapılmalıdır. Aşağıda  baş ağrılarının oluşmasına neden olan etkenler detaylı bir şekilde anlatılmaktadır:

 • İlk olarak baş ağrılarına yorgunluk sebep olur. Çok fazla çalışan insanlarda gündelik olarak sıklıkla baş ağrılarına rastlanır.
 • Bunun dışında uykusuzluk da baş ağrılarının en büyük nedenlerindendir. Günde az uyuyan kişiler baş ağrılarına maruz kalır.
 • Bununla birlikte hayatın stresi de baş ağrılarının en büyük sebeplerindendir. Çok fazla üzgün ve mutsuz olan kişilerde baş ağrıları meydana gelir.

Yukarıda verilen nedenlerden dolayı baş ağrılarının oluşmasından hemen sonra hekime başvurarak gerekli tedavilerin yaptırılması gerekir.

Baş Ağrısının Tedavisi

Baş ağrılarının iyileştirilmesinde birçok yöntemler ve teknikler kullanılır. Bu tamamen doktorun kendi tercihine kalmış bir durumdur. Aşağıda doktorların baş ağrılarının tedavisinde uyguladıkları yöntemler ayrıntılı bir şekilde açıklanmaktadır. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Baş ağrılarının geçirilmesinde doktor kontrolü altında ağrı kesici ilaçlar kullanılır.
 • Bunun dışında yüksek tempolu iş hayatından kurtulmak da baş ağrılarının tedavisinde oldukça önemlidir.
 • Aynı zamanda baş ağrısının geçirilmesinde uykunun önemi de çok büyüktür. Günde en az 8 saat uyunulması durumunda baş ağrılarına çözüm bulunur. Bunun yanı sıra uyku esnasında kesinlikle radyasyon içerikli cihazlardan da uzak durmak gerekir.
 • Ayrıca zararlı ve tehlikeli yiyecek veya içeceklerin tüketiminin kesilmesi durumunda da baş ağrılarına çözümler bulunur.
İlginizi Çekebilir:  Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?

Yukarıda verilen durumların uygulanması durumunda baş ağrılarına yakalananlar kesinlikle kısa sürede bu duruma son verir.

Hamileler İçin Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte de baş ağrılarına rastlamak mümkündür. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında çok fazla baş ağrılarına maruz kalınır. Bu durumun oluşmasındaki sebeplerden birisi, kan hacminde fazla yükselmeler olmasıdır.  Bu durumların oluşmasında tüketilen yiyecek ve içecekler de çok etkilidir.  Hamilelerin baş ağrılarını iyileştirmelerinde kesinlikle kafein içerikli içeceklerden uzak durmaları gerekir. Bunun dışında hamileliğin verdiği stresi üzerlerinden atmalıdırlar. Aynı zamanda uyku düzenlerinin de kontrolünü sağlamaları gerekir. Bütün bu kurallara uyum sağlandıktan sonra hamilelikte meydana gelen baş ağrıları hemen geçer.

Baş Neden Çok Sık Ağrır?

Genellikle insanların başları yaklaşık olarak 15 gün süre boyunca her gün şiddetli bir şekilde ağrımaya başlar. Bu durumun oluşmasında birçok önemli sebepler vardır. Özellikle fizyolojik ve biyolojik rahatsızlıkların oluşması bu duruma sebep gösterilebilir.

Sıklıkla baş ağrısına maruz kalanlarda görülen belirtiler vardır.  Bunlardan en önemlisi, çok fazla başta zonklama ve nabzın artmasıdır. Bunun dışında mide bulantısı da baş ağrılarının belirtilerindendir.  Bunun yanı sıra sürekli olarak uykuda ve günlük yaşantıda terleyenler de sıklıkla baş ağrılarına maruz kalır. Bu gibi belirtilerin meydana gelmesi durumunda kesinlikle işinde uzman olan doktorlara gidilerek gerekli testlerin yapılıp tedavilerin uygulanması sağlanmalıdır. Bu sayede erken teşhis ile iyileştirmeler yapılır.

Şiddetli karın ağrısı nasıl geçer? Merak ediyorsanız yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Baş Ağrısı Periyotları

Baş ağrısının oluşmasında bazı bölgeler daha etkilidir. Özellikle baş ağrıları bazen başın her tarafında meydana gelirken bazen de tek bir tarafında oluşur. Migren gibi ağrının meydana gelmesi başın yarı kısmında olur. Bunun dışında stresten kaynaklanan baş ağrıları da başın bütün etrafında oluşur.  Bu yüzden başınızda meydana gelen ağrıların hangi tarafta olduğunu öğrenmek ve hangi tedavilerin uygulanacağını bilmek için direkt olarak işinde profesyonel olan doktorlara gidilmesi gerekir. Bu sayede istenilen tedaviler uygulanarak baş ağrılarına çözümler üretilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Ozon Tedavisi Fiyatları

Baş Ağrısının Türleri Nelerdir?

Baş ağrılarının oluşmasında birçok çeşit vardır. Bu çeşitlerden hangisinin meydana geldiğini öğrenmek için hekimlere gidilmesinde yarar vardır. Aşağıda baş ağrılarının türleri hakkında detaylı bilgiler sıralanmaktadır. Bu bilgiler şu şekildedir:

 • Sinüzit tipi baş ağrıları sıklıkla görülen baş ağrısının türlerinden biridir. Genellikle boyun ve ense ağrımaları sonucunda ortaya çıkar.
 • Bunun dışında kronik baş ağrıları da meydana gelir. Bu baş ağrıları 15 gün süreyle art arda oluşur.
 • Bununla birlikte küme baş ağrısı türü de sıklıkla görülür. Bu baş ağrısı çoğunlukla erkek bireylerde meydana gelir. Şakaklarda ve gözlerde şiddetli ağrıların oluşması ile ortaya çıkar.
 • Bunun yanı sıra migren ağrısı da en sık rastlanan baş ağrılarından birisidir. Migren ağrısına yakalananlarda genellikle kusma ve mide bulantısı meydana gelir. Bunun dışında migren ağrısı çocuklarda sıklıkla rastlanır.
 • Gerilim tipi baş ağrısı da günlük yaşantılarda stresten ve iş hayatının temposundan oluşan rahatsızlıklardandır.

Yukarıda verilen baş ağrılarının türlerinden herhangi birine denk geldiğiniz zaman muhakkak işinde uzman olan hekimlere başvurarak gerekli tedavileri ve iyileştirmeleri yaptırmanız gerekir. Bu sayede kısa sürede bütün ağrılarınızdan kurtulmuş olursunuz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Geri bildirim: Bel Ağrısı Nasıl Geçer, Doğal Tedavi Yöntemler Nelerdir?

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı