Şifalı Bitkiler

Barbunyanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Fasulye çeşidi olarak da bilinen barbunya beyaz renk üzerine kırmızı beneklere sahiptir. Özellikle Hindistan ve Orta Amerika’da popüler olan barbunya sebzesi ülkemizde de çok sevilmekte ve tüketilmektedir. Barbunya da bulunan diyet lifleri, B1 vitamini dışında, protein, folat, magnezyum, demir, bakır, potasyum ve fosfat mineralleri barındırır. Birçok riskli hastalıklarda barbunya tüketiminden tedaviye destek alınabilir.

Ucuz olarak bulabileceğiniz barbunya sebzesini yemek olarak, salatalarda ve garnitürlerde kullanılabilen faydalı ve lezzetli bir besindir.

Barbunyanın Sağlığa Faydaları

Kilo Vermek İçin Tüketin:

Yapılan araştırmalarda haftada 4 gün boyunca baklagil grubundan barbunya tüketen kişilerde kısa zamanda kalori düşüşü gözlemlenmiştir. Düşük kaloriye sahip olan barbunyanın 100 gramında sadece 325 kalori bulunur. Barbunya yanına salata eklerseniz akşam veya öğle yemeklerini hafif ve az kalorili beslenerek zayıflayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kilo Vermek İçin Kişiye Göre Deneyebileceğiniz Diyetler

Diyabet Kontrolü Sağlar:

Barbunyada yer alan diyet lifi diyabet rahatsızlıklarında kontrolü ele alır ve diyabete karşı oluşabilecek riskleri ekarte etmekte başarılıdır. Kan şekerinin dengelenmesine destekleyici olan barbunya vücutta şekeri rutin seviyede tutarak insülin dengesinin korunmasına yardımcı olur.

İlgili konumuz: Diyabet Nedir? Tipleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol Seviyelerini Düşürür:

Barbunyada yer alan bileşenler ve lif desteği kötü kolesterol seviyesinin düşmesini sağlayarak birçok riskli hastalıktan bünyenizi koruyacaktır. Özellikle yüksek kolesterolün neden olduğu kalp, inme ve kanser risklerine karşı vücutta kalkan görevi görür.

Kansere Karşı Korur:

Barbunyada yer alan antioksidan bileşenler manganez zenginidir. Bu vücut hücrelerinde yer alan serbest radikallerin işlevini azaltmakta yardımcı olur ve oksidatif strese karşıda K vitamini içerdiğinden vücudu koruma altına alır. Yapılan araştırmalar sonucunda baklagil tüketenlerin tüketmeyenlere oranla daha az kanser riski taşıdıkları gözlemlenmiştir.

Kas Gelişimini Destekler:

Barbunyadan 1 fincan tüketerek protein alımında 15 gram sağlayabilirsiniz. Barbunya bu nedenle sporla diyeti birleştirenler için en iyi destekleyici besinler arasındadır. Barbunya yağsız protein alımı için idealdir ve kas dokusunun gelişiminde destek sağlayarak yağ yakımını hızlandırır kas dokusunu güçlendirir.

Bağışıklığı Güçlendirir:

C vitamini içeriği düşük olsa da 1 fincanda almanız gereken oranın 10’da 1’ini karşılayarak vücudun zararlı patojenlere karşı savaşmasına destek verir. Beyaz kan hücrelerini destekleyen barbunya kolajen üretimini desteklediği için vücutta zarar görmüş hücreleri onarır.

Göz atmanızda fayda var: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Doğum Sorunlarını Önler:

Tek bir porsiyon barbunya tüketerek folat ihtiyacınızın çoğunu karşılayabilirsiniz. Hamilelikte en önemli besin maddelerinden biri olan folik asit barbunya da bulunur. Bu durumda doğumda oluşabilecek sorunların giderilmesinde yardımcı olur.

Göz Bakımı Sağlanır:

Beta karoten ve A vitamini içeren barbunya oksidatif stresin vücuda verdiği zararı azaltır. Özellikle yaşlılıkta görülen katarakt göz rahatsızlıkları ve makula dejenerasyonunun tedavisinde yardımcıdır.

Kemik Yoğunluğunu Arttırır:

Barbunya sebzesinde yer alan minerallerin tamamı kemik sağlığının korunmasında ve güçlenmesinde yardımcıdır. Özellikle manganezi bakır, fosfor ve magnezyum yaşlılıkta çok görülen kemik erimelerini ve incelmiş kemiklerin oluşumunu önlemede yardımcıdır.

Enerjiyi Arttırır:

Manganez enerjik ve zinde olmak için ihtiyacınız olan mineraldir ve vücutta diğer vitamin ve minerallerin emiliminde anahtar görevi görür. Haftada 2 ya da 3 kez tükettiğiniz barbunya ihtiyacınız olan enerji miktarını karşılar.

Beyin Sağlığını İyileştirir:

Beyinde oluşan nörolojik rahatsızlıklar birçok nedenden oluşabilir ve hafıza kayıplarından tutunda birçok riskli rahatsızlığa yol açabilir. Oksidatif stresin azalmasını sağlayan barbunya Alzheimer ve Parkinson rahatsızlıklarına karşı vücudu koruma altına alır.

Sindirim Sistemini Geliştirir:

Barbunyanın en bilinen faydalarından biri de sindirime iyi gelmesidir. Çünkü yüksek lif içeriği sindirimi rahatlatarak bağırsakları düzene sokar ve kabızlık gibi problemlerin önüne geçer. Sağlıklı olan sindirim sistemi kolon kanserinden korurken şişkinlik ve hazımsızlığından önüne geçmektedir.

Barbunyanın Zararları

Barbunya tüketen bazı kişilerde baş ağrılarında migrenin artmasına neden olabilir.

Barbunya da dahil her baklagil tüketildikten sonra vücutta şişliğe neden olabilir. Bunun için yemeği yapılmadan önce suda haşlamak yada suda bekletmek gerekir. En kesin çözüm ise barbunyayı pişirirken içine kimyon eklemek şişkinliğin giderilmesini sağlayacaktır.

Barbunya da yüksek oranda pürin bileşeni vardır. Bu nedenle gut semptomlarını tetikleyebilir.

Barbunya gibi baklagillere alerjiniz var ise barbunya da alerjik sorunlara neden olabilir.

Aşırı tüketim yapıldığında barbunya diğer alınan vitamin ve minerallerin emilimini azaltabilir. Bu nedenle tüketimde ölçüyü kaçırmamak gerekir.

Düzgün veya az pişirildiği taktirde barbunya toksik maddeler içerir.

Amino asit eksikliğinin olması durumunda barbunya tüketmek protein halini alır.

Aşırı barbunya tüketen kişilerde hazımsızlık ve kabızlık görülebilir.

1 tabaktan daha çok barbunya tüketirseniz kusma veya bulantı gibi problemlere neden olabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı