Şifalı Bitkiler

Bamyanın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Bamyanın Faydaları

Bamyayı yaz mevsiminde taze olarak manavlarda görebilirken dondurucuda saklayarak kuru bamyayı da kış aylarında tüketebilirsiniz. Son derece faydalı olan bamya hem uzun hem de kısa küçük olarak iki farklı türde ülkemizde yetişmektedir. Birçok insanın önyargı ile yaklaştığı bamya yemeğini yediğinizde A, B, C, E ve K vitaminleri dışında potasyum, folik asit, kalsiyum mineralleri ve yüksek oranda lif içerir. Diyet listelerinize ekleyebileceğiniz bamya sindirim, diyabet, kanser ve astım gibi solunum rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

İlginizi çekebilir: Melisa Çayının Faydaları

Bamyanın Sağlığa Faydaları

Yorgunluğunuzu Alır:

Yorgunluk genç, yaşlı çalışan ve çalışmayan herkesin kronik sorunu haline gelmiştir. Bamya tohumlarını tüketerek yorgunluğunuz giderilebilir ve sizi depresyondan uzak tutarak sebepsiz yorgunluklarınızdan uzak kalabilirsiniz.

Sindirimi Arttırır:

Lif değeri yüksek olan bamya sindirim sisteminizin sağlıklı çalışmasını sağlarken besinlerin alımını aktif hale getirir. Bağırsak hareketlerini düzenli hale getiren bamya kabızlık, kramp, şişkinlik ve gaz sorunlarına iyi gelen bamya ishal rahatsızlıklarına iyi gelirken kabızlık şikayetlerinize karşıda tedavi edicidir.

Görme Yetisini Arttırır:

A vitamini beta karoten ve lutein içeren bamya sebzesinde birçok antioksidan bileşeni de bulunur. Vücutta serbest radikallerin etkisini nötr hale getiren bamya makula dejenerasyonu ve yaşlılıkta çok görülen katarakt sorunlarından sizi korumaya yardımcıdır.

Bağışıklığı Güçlendirir:

Bamyada bulunan çeşitli antioksidanlar serbest radikallere savaş açar ve yüksek oranda C vitamini içermesi ile de vücut sistemini sağlıklı seviyede tutar. Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini bağışıklığın çökmesinde etkin rol oynayan yabancı patojenlere savaş açarak beyaz kan hücre oluşumunu destekler.

Kan Basıncını Düşürür:

Bamyada yer alan potasyum değeri vücuttaki sıvı dengesinin etkin olmasını sağlayarak sodyumu dengede tutmaya yardımcıdır. Kardiyovasküler sistemdeki zorlanmaların önüne geçerek arter ve kan damarlarının rahatlamasına destek sağlar.

Diyabette Yardımcıdır:

Bamya tohumları kan şekerinin düşmesinde etkilidir ve diyabete karşı yardımcı bileşenler içerir. Bamya insüline karşı duyarlılığı arttırır ve diyabet riskinden sizi koruyacaktır.

Kolesterol Seviyesini Stabilize Eder:

Bamya tüketerek kolesterol seviyesini teşvik eder ve yağ üretimini engellemektedir. Kandaki kolesterol seviyesini düzenleyen bamya arterlerin tıkanmasını önleyerek kalp rahatsızlıkları risklerine karşı sizi koruyacaktır.

Kanserden Koruyucudur:

Bamyada bulunan vitamin, mineral ve bileşenler kanser türevlerinden meme ve kolon kanserine karşı koruyucu etki barındırır. Tümör hücrelerinin büyümesini önleyen bamya sindirime de iyi geldiği için kolon kanserinden de sizi koruyacaktır.

Göz atmanızda fayda var: Kanserden Korunmanın Yolları

Astım Semptomlarını Kontrol Eder:

C vitamini solunum yolları için faydalıdır ve vücutta oluşabilecek virüslerin atılımını hızlandırır. Bu sayede astım ataklarının olma olasılığını azaltan bamyadan düzenli şekilde taze olarak tüketmek gerekir.

Bamya Zayıflatır:

Haşlanmış olarak da yemeğini de yiyebileceğiniz bamya sebzesi uzun süre tok kalmanızı sağlayarak kilo vermenizi kolaylaştırır. Sindirimi de çalıştırdığı için kabızlık şikayetlerini önler ve sağlıklı zayıflamayı destekleyici içeriklere sahiptir.

UV’ye Karşı Etkilidir:

Bamya tüketerek güneşin cilde verdiği zararları ekarte eder ve güneşin cilde verdiği zararları en aza indirir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında bol olan bamyadan sık sık tüketiniz.

Bamyanın Cilde Faydaları

Lif deposu olan bamya sindirim işleyişini de arttırarak vücuttan toksinler atar ve sağlıklı cilt oluşumunu destekler.

Bamyada yer alan bileşenler sayesinde cilt üzerinde oluşan yaralar veya hasarlar giderilerek cilt pigmentasyonunu onarır.

Bamya sebzesi kolajen üretimini desteklediği için cilt dokusunu yeniler ve daha genç bir cilde kavuşmanızı sağlar.

İlginizi çekebilir: Maydanozun Faydaları

Bamyanın Saçlara Faydaları

Kabarık ve aksi saçlarınız var ise bamyayı kaynar suya atın çıkan su ile saçlarınızı son durulama suyu olarak kullanın. Saçları sakinleştirir.

Bamya suyu ile banyo sonrası saç diplerinize yedirerek masaj yaparsanız saçlarınızı nemlendirebilirsiniz.

Saç derisine yerleşen kepekten muzdaripseniz bamya suyu ile saçlarınızı yıkayın.

Bamya Çiçeğinin Faydaları

Bamya çiçeği ile ciltte oluşan akne ve sivilcelere iyi gelerek oluşan çıbanların giderilmesini sağlar.

Bamya çiçeğinin tansiyona iyi geldiği düşünülmektedir ve kan şekerini düzenler.

Kan hücrelerinin sağlığını koruyan bamya pis kanı giderir.

Bağışıklığın güçlenmesinde bamya çiçeğinin etkisi vardır ve birçok hastalıkla savaşmanızı kolaylaştırır.

Şeker hastaları için bamya çiçeği kullanımı tavsiye edilir.

Her türlü enfeksiyondan vücudu koruyacaktır.

Bağırsaklarda bulunan iltihaplara ve mide problemlerine iyi gelmektedir.

Kabızlığa iyi gelerek bağırsakların çalışmasını sağlar.

Bamya Çiçeği Nasıl Yapılır?

1 bardak kaynamış suya 1 tatlı kaşığı bamya çiçeği ekleyip 5 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzüp içebilirsiniz. Dilerseniz karışıma limon veya balda ekleyebilirsiniz.

Bamya Tohumunun Faydaları

Bamya tohumunun faydalarından yararlanmak istiyorsanız kendiniz evde yaparak hazırlamalısınız.

Kan hücrelerini destekleyen bamya tohumu kan sağlığını destekler.

Damar ve kalp rahatsızlıklarına karşı kalkan oluşturur.

Sindirimin çalışmasına destek verir.

Kabızlık şikayetleri olanlar bamya tohumu tüketebilir.

İskelet yapısını destekler ve kemik sağlığı için iyidir.

Bamyanın Zararları

Bamya, bamya çiçeği ve bamya tohumunu hamileler ve emziren annelerde  dahil düzenli ilaç kullananlar ve riskli sağlık sorunları bulunanlar doktorlarına danışmadan tüketmemelidir.

Aşırı tüketimi her besin gibi bünyeye zarar verebilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı