Genel Sağlık

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler vücudun sağlıklı kalabilmesi ve olası durumlarda mikroplarla savaşabilmesi için bir hayli önem taşımaktadır. Bilindiği üzere İmmun olarak bilinen sistem içerisinde farklı hücreler, dokular ve organlar bulunmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

Vücudun içerisinde bulunan her organizmasının kendini ve bedeni korumak için değişik görevleri bulunmaktadır. Ancak bağışıklık sistemini güçlendirmede istendiği gibi hareket edilmediğinde sağlıklı bir yaşam sürebilmek pek mümkün olmamaktadır Peki, bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir gibi sorularda hemen herkesin aklına ilaç olarak vitamin ve mineral desteği almak gelmektedir. Bu tip medikallerin sisteme pozitif olarak etkilerde bulunduğu bir gerçektir. Ancak uzmanlar özellikle son yıllarda her şeyin doğal olanının kullanımını önermektedir. Bu bağlamda ortada önemli bir İmmun hastalığı bulunmadığı durumlarda ilaçlar yerine bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Fakat besinlerin taze ve organik olması da bir hayli önemlidir. Günümüzde bağışıklık sistemini güçlendiren besinler adı altında içerisinde farklı ve zararlı hormonların bulunduğu meyve ve sebzeler satılmaktadır. Bundan ötürü meyve ve sebze seçimleri mevsiminde ve organik olanlardan yana yapılmalıdır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Meyveler

Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerin vücuda alımı için mevsiminde meyve, sebze tüketimine önem verilmesi gerekmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerin neredeyse tümünü meyve ve sebzelerden almak mümkündür. Ancak bu alanda doğru bilinen bir takım yanlışlar bulunmaktadır. Bireyler vitaminleri ilaç gibi düşünüp vücudun iyi olması halinde alımı kesmektedir. Oysaki bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklerin düzenli tüketimi gerekmektedir. Aksi hallerde vitaminlerin etkileri bir süre sonra sona erecekti. Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler kapsamında özellikle kırmızı renkteki meyvelerin sağlığa pozitif etki ettiği bilinmektedir. Kırmızı üzümden kırmızı eriğe kadar çoğaltılabilen örnekler, antikor üretimi için gerekli olan desteğin doğal bir şekilde elde edilmesine yardımcı olmaktadır. Sayılanların yanı sıra kış aylarında portakal ve mandalina gibi meyvelerin tüketimi önerilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin sebze ayağı da önem arz etmektedir. Sebzelerde ise özellikle kök halinde olanlar ve yeşil yaprakları bulunanların tüketimine dikkat edilmesi istenmektedir. Bu kapsamda ıspanak veyahut kereviz, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler listesinin önde gelen isimlerini oluşturmaktadır. Sayılan besinlerin antikor üretiminin yanı sıra vücudun onarımına da destek olduğu açıklanmıştır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler

Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerin alımı için meyve ve sebze tüketimine özen göstermek gerekmektedir. Kış aylarında greyfurt ya da portakal gibi C vitamini kaynaklarının düzenli olarak yenmesi önerilmektedir. Ancak bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklerde aşırıya kaçmamak da önemlidir. Düzenli meyve ve sebze tüketimi sonrasında E, B6, A vitaminlerinin vücuda alımı mümkün olmaktadır. Bu vitaminler bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklerden sayılan karnabahar, roka, sarımsak, kivi ve lahana gibi alternatiflerden elde edilebilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmede D vitaminin de unutulmaması gerekmektedir. Güneş ile elde edilecek olan bu vitamin özellikle kemik hastalıklarına karşı direnç oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra D vitamini cilde de iyi gelmektedir. Fakat bağışıklık sistemini güçlendirmek için D vitamini alımında güneşin en yoğun hissedildiği zamanlardan kaçınmak gerekmektedir.

İlginizi çekebilecek konu: B12 Eksikliği Nedir? Belirtileri Neler? Tedavisi Nasıl Yapılır?

B12 de bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda hafızaya da etkisi olan bu vitamin takviye olarak da alınabilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerin yanı sıra mineral alımına da maksimum özen gösterilmelidir. Çinko, magnezyum ya da omega3, sağlıklı bir İmmun sistemi için olmazsa olmazlar arasında bulunmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Karışımlar

Düzenli ve doğal beslenme bağışıklık sistemi nasıl güçlenir sorularının genel yanıtı olarak verilmektedir. Ancak özellikle mevsim geçişlerinde ya da hastalık sonralarında vücuda bir şok etkisi yaratmak gerekebilmektedir. Bu da bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklerin kullanımı ile hazırlanan doğal karışımlarla sağlanabilmektedir. Karışımların bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklerden oluşturulması etki oranını artırmaktadır. Örneğin arı sütü ve balkın birleşmesi ile oluşturulan karışım günlük birer kaşık olmak üzere tüketilebilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren karışımlarda yoğurt kullanılması çok önemlidir. Doğal bir probiyotik olan yoğurt, muzla karıştırıldığında faydasını ikiye katlamaktadır.

Yoğurdun da bağışıklık sistemini güçlendiren karışımlar arasında sayılabilmesi için mayalama aşamasının evde sağlanması önerilmektedir. Muz ve yoğurt kullanılarak hazırlanan bir kâsenin, kahvaltılarda da ara öğünlerde de tüketimi mümkündür. Ayrıca yoğurt ve zerdeçalın karışımı da vücuda iyi gelmektedir. Son olarak bağışıklık sistemini güçlendiren karışımlar arasında meyve ve sebze suları eklenebilmektedir. Fakat taze sıkılmış olmasına dikkat edilmesi gereken bu sularda, posa mümkün olduğunca bırakılmalıdır. Eğer olanak varsa uzmanların sıkma yerine meyve ve sebzeleri direkt olarak tüketmeyi önerdikleri de bilinmektedir.

Göz atmanızda fayda var: Süt ve Süt Ürünlerinin Faydaları

Çocuklar İçin Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Mamalar

Çocuklar ve bebekler için bağışıklık sistemini güçlendiren mamalar ve yiyeceklerin tüketimi önemlidir. Bu bağlamda ebeveynlerin hazır gıdalar yerinde doğallığı tercih etmeleri önerilmektedir. Sistemini güçlendiren mamaların evde hazırlanması oldukça kolaydır. Üstelik meyve ve sebzelerin püre haline getirilmesi, çocukların normalde yemeyecekleri besinleri yemelerini de sağlamaktadır Havuç ve kabak karışımı çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında ilk sıralardadır. Üstelik havuç tatlı bir besin olduğu için pek çok çocuk bu karışımı severek tüketmektedir. Doğal mama ya da ek gıda yapımlarında yoğurt kullanımına dikkat edilmelidir. Bundan ötürü bağışıklık sistemini güçlendiren mamalar listesinde sebze ve meyvelerin yoğurtla karıştırılması uzun bir liste oluşturabilmektedir.

Kabak, muz, havuç, çilek ve daha pek çok gıda yoğurt ile karıştırılarak çocuklara verilebilmektedir. Doğal bir yağ olan ve artık ülkemizde de kolaylıkla bulunabilen avokado da bebek mamalarında yer edebilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler listesinde avokado, muz ve yulafın bir araya getirilerek sağlıklı bir öğün oluşturması sağlanmaktadır. Çocukların yaşlarına göre değişim gösteren bağışıklık sistemini güçlendiren mamalar arasında ileriki dönemler için balık ve diğer protein kaynakları da kullanılabilmektedir. Püre olarak verilen mamalar arasında en faydalılarından biri de balkabağı püresinden oluşmaktadır. Ebeveynler, çocuklarının sağlıklı olabilmesi için karışım haline getirdikleri yiyeceklerde, tatlı olanların miktarını çocuklarının seveceği şekilde ayarlayarak sıkıntı çıkmadan tüketim de sağlayabilmektedir.

İlaçla Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek Zararlı Mı?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir için reçetesiz olarak da alınabilen ilaç takviyeleri pek çok insan için ilk seçenek haline gelmiştir. Bilindiği üzere günümüzde insanların günlük yaşamları yoğun olarak geçmektedir. Bu da besin alımlarında da kolaya kaçmayı beraberinde getirmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin hazırlanması bazı durumlarda uzun zaman alabileceğinden dolayı ilaç takviyesi ile sağlıklı kalınmaya çalışılmaktadır. Peki, ilaç takviyesi ile bağışıklık sistemi nasıl güçlenir ya da bu tip güçlendirme sağlıklı mıdır? Uzmanlar vitamin desteğinin herhangi bir zararı olduğu söylememektedir.

İlginizi Çekebilir: Bağışıklık Sistemi Güçlendirici İlaçlar – Bağışıklık Sistemi Nedir?

Ancak bu desteklerin gerekliliği de her durum için geçerli değildir. Bağışıklık sistemini güçlendiren karışımların doğal şekilde hazırlanması daha etkin ve sağlıklı sonuçlar alınmasında yardımcı olmaktadır. Bundan ötürü bağışıklık sistemini güçlendirmek için ilaç en son çare olarak düşünülmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmede vitamin, mineral, protein ve karbonhidrat alımları düzenli şekilde sağlanmalıdır. Verilen tariflerle bağışıklık sistemini güçlendiren karışımlar yapılması da sistemin güçlenmesinde etkin rol oynayarak doğal bir şekilde sağlıklı kalınmasına yardımcı olmaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı