Genel Sağlık

Bağırsak Daralması Nedir? Nedenleri-Tedavisi?

Bağırsaklarımız da daralma ve tıkanıklık hissinin en temel sebebi atar damarların bağırsaklarımızın düzgün çalışması için yeterli kanı taşıyamamasıdır. Mezenterik atar damarlarda yaşanılan tıkanıklık sonucunda bağırsaklarımız düzgün çalışamaz bunun sonucunda bağırsak daralması ve tıkanıklık görülebilir. Bağırsak daralmasının tıp alanında ki ismi “ateroskleroz”’dur. Atar damarların yeterli kan taşıyamaması sonucunda en çok ince bağırsaklarımız etkilenir. İnce bağırsaklarımız, kalın bağırsaklarımıza göre daha çok kana ihtiyaç duyarlar. Atar damarlarda tıkanıklık en çok yaşlılarda, sigara içen ve yüksek kolesterolü olan kişilerde görülmektedir. Kalpten gelen bir pıhtının bağırsak damarlarını besleyen kanın yolunu tıkması sonucuyla da bağırsak daralmasına yol açar. Bu etkinin gözlendiği kişilerde kalp ritim bozukluğu görülür veya daha önce kalp krizi geçirmişlerdir. Bireylerin psikoloji durumları ve kronikleşmiş rahatsızlıklarından dolayıda damarlarda tıkanıklık görülebilir ve bunun sonucunda bağırsak daralmalarına yol açabilir. Atar damarlarda tıkanıkların bir diğer sebebi bireylerin daha önce geçirdikleri ameliyatlar, bağırsak tümörleri, bağırsaklarda oluşmuş yaralar ve bağırsaklarda görülen düğümlerdir.

İlginizi çekebilir: Kolon Kanseri Belirtileri ve Evreleri Nelerdir?

Mezenterik atar damarlarda tıkanıklığa yol açan diğer etmenler;

  • Kan basıncının düşük olması,
  • Aort tabakalarının arasında yırtıkların bulunması (Aorta Diseksiyonu),
  • Kanda pıhtılaşma sorunlarıdır.

Bağırsak daralması belirtilerininde en önemlisi, kişilerin yemek yedikten sonra 1 saat içinde karın ağrısına maruz kalmalarıdır. Karın bölgesin üst ve orta kısımlarında ağrı ve kasılmalar görülmektedir. Bu ağrı bir süre sonra geçer. Bir daha ki yemek yedikten sonra tekrar nükseder. Bağırsak daralması rahatsızlığı olan kişilerde kalp ritim bozukluğu hastalığı gözükmektedir. Daralama sorunu olan kişilerde karın ağrısı şikayetlerinin yanı sıra kusma, mide bulantısı, geğirme, kabızlık, istemsiz kilo kaybı, ishal gibi belirtilerde görülmektedir.

Bağırsak Daralması Tedavisi

Bağırsak daralması teşhisinin koyulabilmesi için hastalara öncelikle bazı testlerin uygulanması gerekmektedir. Bilgisayarlı tomografi, MRA, anjiyografi, doppler ultrasyonu ve bazı kan testleri sonuçlarına göre hastalara kesin teşhis koyulabilir. MRA yöntemi ile bağırsak damarlarımızın üç boyutlu görüntüsü elde edilir. Elde edilen görüntüler ile bağırsaklarımızda  bulunan kan oranı ve tıkanıklığın bulunduğu yer saptanır. Doppler ultrasyonu ile bağırsaklarımıza ses dalgaları gönderilir. Ses dalgalarının yayılmasıyla analiz yapılarak bağırsakta ki kan basıncı gözlemlenebilir. Yapılan testler sonucunda rahatsızlığın kronik veya akut olamasına göre farklı tedavi yöntemleri izlenilmektedir. Kan testleri sonucunda  akyuvar sayısında yükselme ve bazı enzimlerde artış görülmektedir. Tedavilerin asıl amacı bağırsaklarda kalıcı bir hasar oluşmadan tekrar eski haline getirmektir.

Bağırsak damarlarının tıkalı olması nedeniyle oluşan bağırsak daralmaların da bağırsaklar halen canlılığını yitirmemiş ise cerrahi bir müdahale yapılmadan kateterlerle yapılabilecek bir tedavi yöntemi izlenebilir. Tedavi yöntemleri damar tıkanıklığının nerede olduğuna, hastanın durumuna ve diğer rahatsızlıklarına göre değişiklik göstermektedir.

Cerrahi müdahale ile bağırsak damar tıkanıklığının giderilmesi bypass yöntemi ile yapılmaktadır. Kasıktan çıkartılan bir damar parçası ve yapay damar parçası ile bypass yöntemi uygulanmaktadır. Stentleme yöntemi ile damar içerisinde balon şişirilerek tıkalı olan kısımda patlatılması veya metal bir borunun tıkalı olan kısıma yerleştirilmesi ile tıkanıklığın giderilmesi sağlanabilir. Bu yöntem her hastaya uygulanamayabilir.

Mezenterik bağırsak damar tıkanıklığı hastalığı bulunan kişilere acil olarak müdahale edilmezse bağırsaklarda oluşan daralma nedeniyle bağırsaklar canlılıklarını yitirebilirler. Tedavi sonrasında bağırsaklara geri dönmesi imkansız bir hasar olup olmadığı incelenir. Tıkanıklık oluşan kısımda trombolitik tedavi ile pıhtının kaldırılması veya bypass ile kan oranı düşük damarların tekrar kanlanması yada pıhtının ameliyat ile çıkartılması ile bağırsak daralması rahatsızlığı tedavi edilebilir. Birçok durumda yapılan damar açma ameliyatları sonrasında  hastaların bağırsak canlılıkları tekrar gözlemlemek için bir veya iki gün sonra tekrar ameliyata alınırlar.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı