Genel Sağlık

Bademcik Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Bademciklerin cerrahi işlemle alınmasına bademcik ameliyatı (tonsillektomi) olarak adlandırılır. Antibiyotikler yaygın değilken bademcik iltihabının tedavisi için sıkça yapılan bu ameliyat, günümüzde bu amaçla daha az uygulanmaktadır. Yine de, bademcik ameliyatı halen en çok yapılan ameliyatlardan biridir.

Bademcik ameliyatı neden yapılır?

Bademcik ameliyatı genellikle çok sık bademcik iltihabı geçiren kişilere, solunum bozukluğu olan ya da yutma zorluğu yapacak seviyede büyük bademcikleri olan insanlara veya bademcikte tümör şüphesi varsa yapılır.

Sık geçekleşen bademcik iltihabı sebebiyle ameliyat kararı verilmesi için, son 1 yıl içinde yedi veya daha fazla, son iki yıl içinde her yıl beş veya beşten fazla veya son üç yıl içinde her yıl üçten fazla bademcik iltihabı geçirilmiş olması ve bu enfeksiyonların bir doktor tarafından belgelenmesi gerekmektedir. Burada önemli olan durum, bademcik iltihabına ait belirtilerin, üst solunum yollarını ve boğazdaki dokuları etkileyen farenjit, nazofarenjit, grip gibi birçok hastalıkta da görülmesi ve bademcik iltihabının bu hastalıklarla karışabilmesidir. Bu sebepten dolayı her seferinde bademcik iltihabı mı oluştuğunun iyi ayırt edilmesi ve kayıt edilmesi gerekir.

Göz atabilirsiniz: Doğal olarak Boğaz Ağrısından Kurtulma Yolları

Bademcik ameliyatı nasıl yapılır?

Geçmişte lokal anestezi yoluyla yapılabilen bademcik ameliyatları günümüzde genel anestezi ile de yapılabilmektedir. Bu cerrahi işlem, ortalama olarak yarım saat bir saat arası sürer ve bademciklerin gömülü oldukları yerden ayrılıp çıkarılması temeline dayanır. Ameliyat, bıçak (soğuk diseksiyon), elektrikli koter, radyofrekans, koblasyon, harmonik bıçak, termal enerji, lazer, mikrodebrider gibi çok çeşitli araçlarla yapılabilmektedir. Bu araçların herhangi birinin diğerine belirgin bir üstünlüğü yoktur. En sık uygulanan metot, aynı zamanda en eski ve sonuçları en iyi bilinen yöntem olan bıçak (soğuk diseksiyon) yöntemidir. Bademcikler alındıktan sonra var olan kanamalar durdurulur ve genellikle yara yeri açık bırakılarak ameliyat bitirilir. Bademcik ameliyatları genellikle 1 gün içerisinde gerçekleşen ve cerrahi şeklinde yapılan ameliyatlardır, ameliyattan sonra kısa bir süre hasta izlenerek aynı gün taburcu edilebilir. Bunun dışında, hastanın durumuna ve doktorun tercihine göre ameliyattan sonra 1 veya daha fazla gece hastanede yatmak da gerekebilir.

Bademcik ameliyatı riskli midir?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi bademcik ameliyatının da bazı riskleri bulunur. Genel anestezinin sebep olduğu risklerin yanında, bulantı, kusma, ağrı, ödem ve şişlik, solunum güçlüğü, enfeksiyon, ameliyat sahası ve etrafındaki diğer dokularda zedelenme gibi durumlar görülebilir. Özellikle ameliyattan sonraki ilk 24 saat içinde ve yara yerindeki kabukların döküldüğü 1.-2. haftalar arasında yara yerinden kanama olabilir. Bademciklerde oluşan kanama, genellikle basit müdahale ile kontrol edilebilir, ancak daha ileri müdahaleleri gerektirecek kadar ciddi, hatta ölümcül olabilecek sonuçlara yol açabilir. Erişkinlerde ameliyat sonrası kanama ihtimali çocuklara göre biraz daha fazladır. Bu gibi istenmeyen durumlar, %2-4 arasında görülür; yaklaşık 15000’de 1 ölümle sonuçlanabilir.

Göz atmanızda fayda var: Bademcik İltihabı Nedir? Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bademcik ameliyatından sonra neler beklenir?

Bademcik ameliyatlarının ardından hemen her insanda ağrı görülür. Derecesi kişiden kişiye değişmekle birlikte ağrı genellikle erişkin bireylerde daha çok hissedilir. Ameliyattan sonra oluşan ağrı kulaklara, çeneye, boyuna vurabilir ve genellikle günler içinde giderek azalır. Ameliyattan sonra iyileşme yaklaşık 2 hafta sürer. Ameliyattan sonra kişinin ses karakterinde değişiklikler olabilir.

Ameliyattan sonraki dönemde  insanların sıvı alması çok önemlidir. İyileşme döneminde, yara yerini tahriş edecek ve kanama ihtimalini arttıracak sıcak ve katı yiyeceklerden uzak durulması, bol sıvı tüketilmesi ve yumuşak gıdaların tüketilmesi gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Boğaz Daralması ve Gırtlak Daralması Nedir?

Ameliyatın ardından bademcikler çıkarıldıktan sonra, geride bademcik dokusu kalmazsa bir daha bademcik iltihabı gerçekleşmez, ancak bu, bir daha boğaz enfeksiyonu görülmeyeceği anlamına gelmemektedir. Örnek olarak bademcik ameliyatı geçiren insanların iki yıl kadar sonra, boğaz enfeksiyonu geçirme sıklığı, hiç bademciği alınmamış çocuklarla aynı seviyeye gelir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı