Genel Sağlık

Bacak Lif Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bacakta lif ağrısı kasların gereğinden fazla zorlanmasından kaynaklanabilir. Lif kopması olarak bilinen bu durum lif ağrısına çeşitli derecelerde neden olabilir. Halk arasında bu duruma kas yırtılması da denmektedir. Çoğu zaman sporcuların kaslarını zorlaması ile meydana gelir. Kas yırtılması olduğu zaman liflerin arasında kanama olur. Ağrının geçmesi için kaslara soğuk pres uygulanması ve kasların dindirilmesi gerekmektedir. Kas yırtılması problemi ile karşılaşan bir kişi, kanama olan yeri hareket ettirdikleri zaman herhangi bir problem ile karşılaşmazlar ancak kas yırtılması olan yerde dayanılması güç bir ağrı meydana gelir. Çoğu zaman ağrı şikayetine şişlik de eşlik eder.

Bacak Lif Kopması Belirtileri Nelerdir?

Bacakta lif kopması belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kramp,
 • Aşırı kanama,
 • Aşırı ağrı hissi,
 • Kasa dokunulması ile boşluk hissi hissedilmesi,
 • Kas bütünlüğünün bozulması,
 • Kaslarda renk farkı meydana gelmesi,
 • Kaslarda kısmi hareket kaybı,
 • Şişlik,
 • Kızarıklık.

Bacak Lif Kopması için Tedavi Nasıl Yapılır?

Bacakta lif kopması için tedavi için fizik tedavi uzmanına danışmak gerekir. Hekime lif ağrısı için danışan bir kişinin ilk olarak fizik tedavi uzmanı tarafından elle muayene edilmesi gerekmektedir. Muayene yapan hekim, hastanın dinlenmesini önerecektir. Bu sayede hasarın büyümesinin önüne geçilir. Ayrıca kanlanma artmamış olur. Lif kopması yaşayan kişinin her 3 saatte bir buz ile soğuk kompres yapması gerekmektedir. Ayrıca yaralanmış bölge yüksekte tutulmalıdır. Kas onarımı için bazı durumlarda sıcak ultrason ve fizyo terapi yapılması da önerilmektedir. Hekimler hastalarına ilaç tedavisi uygulanmasını önerebilir. Bu ilaçların belirtilen doz ve zamanda hekim kontrolünde kullanılmaya devam edilmesi gerekir. Ayrıca ilaç tedavisi ile birlikte yumuşak doku masajları yapılır ve dokunun güçlenmesi sağlanır.

İlginizi Çekebilir:  Boyun Düzleşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Lif Kopması Dereceleri Nelerdir?

Bacakta lif kopması dereceleri 3 grupta ele alınmaktadır. Lif kopmalarının dereceleri ayrılmasının nedeni hekimlerin kopmaları daha kolay teşhis etmelerini sağlamaktır. İlk kas yırtılması birinci derece olarak da bilinir ve kasın gerilmesi ile ortaya çıkarlar. Hafif gerilemeler olarak da bilinirler. Bu derece lif kopması yaşandığı zaman, kaslar ağrır fakat kasın yeniden işlev görmesi engellenmez. Diğer kas yırtılmasında lifin hasar görmesi söz konusudur. Bu kas yırtılmalarında hasta morluk ve şişme gibi problemlerle de karşılaşır. 3. Derece lif kopmasında, kas komple kopmuştur. Kas tendonun iki parçaya ayrıldığı gözlemlenir. Kas koparken hafif bir patlama sesi işitilir. Kas işlevini göstermeye devam edemez. Kişi şiddetli ağrı hisseder. Renk değişikliği vardır ve şişme görülür.

Ayak ve bacak ağrısı nasıl geçer? Yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bacak Lif Ağrısı Nasıl Geçer?

Bacakta lif ağrısının geçmesi için hastalar sıcak ve soğuk uygulama yapabilirler. Buz torbası ağrı hissedilen yere yapılır. Buz kompresinden sonra ağrı aza iner. Eğer lif kopması yaşıyorsanız dinlemeniz son derece önemlidir. Kaslar hareket ettirilmemelidir. Hafif hareketlerden dahi bir süre kaçınmak gerekir. Problemli olan bölge vücudun kalan yerine göre yüksekte tutulmalıdır. Bu şekilde ağrınızı en aza indirmiş olursunuz. Hekimin size önereceği bazı kas gevşetici hareketler olacaktır. Bu hareketleri aksatmadan yapın. Ayrıca hekiminizin söylediği ilaçları da düzenli olarak kullanın. Bazı bitkisel tedavi yöntemlerinden de faydalanabilirsiniz. Ancak bu yöntemleri uygulamadan önce mutlaka hekiminizin önerisini alın.

Bacak Lif Ağrısı için Bitkisel Öneriler

Bacakta lif ağrısının geçmesi için bitkisel öneriler başında lavanta kullanımı gelmektedir. Lavanta vücut direncinin artmasını sağlar. Ayrıca yapılan son çalışmalar bu bitkinin kanser için de iyi geldiğini ortaya koymuştur. Lif ağrısı problemi yaşayan kişiler 6 dal kurutulmuş lavanta otunu alıp elleri ile ufalasınlar. Ufalanan lavanta otuna 1 su bardağı sıcak su eklenir ardından 10 dk kadar demlenmesi için bırakılır. Bu karışımı her gün yatmadan önce içmek size fayda sağlar. Karışımın etki etmesi için mutlaka düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Ortalama 1 hafta sonunda bu karışımın etkisini göstermeye başladığı belirtilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Ayak Ve Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bitkisel bazlı yağları kullanarak da lif kopması ile birlikte gelişen şişlik ve ağrı probleminden kurtulabilirsiniz. Yine lavantadan elde edilen lavanta yağı özellikle ağrılar için birebirdir. Düzenli olarak bu yağı kullanarak masaj yapabilirsiniz. Ancak masajın çok sert olmadığından emin olun. Masaj yaparken kaslara zarar vermeniz durumun daha kötü olmasına neden olabilir. Dairesel hareketler ile masaj yapılmalıdır. Masajdan sonra bir miktar daha yağ kullanıp cildinizin bu yağı emmesi için bekleyebilirsiniz.

Bacak Lif Ağrısı için Bitkisel Karışım Tarifi

Bacakta lif ağrısının geçmesi için bitkisel karışım tarifini kullanabilirsiniz. Bu tarifi yalnızca bacakta değil, lif kopması görülen diğer yerlerde de kullanabilirsiniz. Özellikle omuz ve kolda da sıklıkla lif kopması ve ağrısı problemleri görülmektedir. Bu yöntemden faydalanmak için aşağıdaki malzemelere ihtiyaç duyacaksınız:

 • Sargı bezi,
 • 1 bardak süt,
 • 1 su bardağı alkol,
 • 1 kalıp beyaz sabun.

Bu yöntem için önce bir bardak sütü güzelce kaynatın. Ardından temiz bir havluyu alın ve bunu sıcak sütün içine batırın. Ardından lif ağrısı yaşadığınız bölge neresi ise havluyu buraya koyun. Beyaz sabunu rendeleyin ve 4 kaşık kadar aldıktan sonra alkolün içine ekleyip karışımı karıştırın. Sargı bezini karışıma bandırdıktan sonra, havlunun üzerinden problemi bölgeyi sarın. Eğer lif ağrısı yaşıyorsanız sabahtan akşama kadar havlunun bu şekilde kaldığından emin olun.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Geri bildirim: Hamile Kadınlarda Mide Ağrısı Nasıl Geçer? (Doğal Yöntemler)

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı