Genel Sağlık

Ayak Parmak Eklem Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

İnsanların ayak parmaklarında oluşan ağrıların tedavisi farklı şekillerde yapılabilir. İnsanlar yaralanmalar ve burkulmalar gibi birçok yaygın problemin bir sonucu olarak ayak başparmağında ağrı hissedebilirler. Ayak parmak eklem ağrısı yürüyüş ve günlük işler dahil olmak üzere günlük aktiviteleri daha zor hale getirebilir. Ayak parmağı eklemi ayak başparmağını ayağa tutturur. Bu eklem vücudu desteklemek ve ayak parmağının yukarı ve aşağı bükülmesini sağlamak için hayati önem taşır. Yürürken veya koşarken bir itme noktası olarak hareket ederek insanın yürümesini ve ayakta durmasını sağlar.

Ayak Parmak Eklem Ağrısı Nedenleri Açısından Kireçlenme

Kireçlenme sebebiyle oluşan parmak ağrısı eklemlerde ağrı ve sertliğe neden olabilir. Kireçlenme kıkırdak eklemlerde yıprandığında ortaya çıkan bir artrit şeklidir. Ayakta kireçlenme ortaya çıktığında, en sık ayak başparmağının tabanındaki eklemi etkiler. Zamanla, ayak başparmağındaki kıkırdağın aşınmasına ve kemiklerin birbirine sürtünmesine neden olur. Sürtünme, yürümeyi zorlaştırabilecek ağrı ve iltihaplanmaya neden olur. Kemik mahmuzları adı verilen kemiksi çıkıntılar da gelişebilir. Kemik mahmuzları ve ayak başparmağında sertleşmeye neden olabilir ve bu da ayak başparmağının hareketinin sınırlı hale geldiği zamandır.

Ayak Parmak Eklem Ağrısı Nedenleri Açısından Gut

Gut sebebiyle oluşan parmak ağrısı başka bir artrit türüdür. Ürik asit eklemlerde kristalleştiğinde ortaya çıkar. Ürik asit böbreklerden ve vücuttan idrar olarak geçmeden önce kan dolaşımından geçen bir atık üründür. Yüksek seviyelerde ürik asit, kristalleşmeye ve küçük tortuların oluşumuna yol açabilir. Bu eklemlerde meydana geldiğinde, çok acı verici olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Birçok durumda gutun ilk belirtileri ayak başparmağında görülür ve şiddetli keskin ağrı ve şişlik ataklarına neden olur. Gut vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir. Zamanla, etkilenen bölgelerde cildin altında topaklar oluşmasına neden olabilir.

Ayak Parmak Eklem Ağrısı Nedenleri Açısından Ayak Yaralanmaları

Yaralanma sebebiyle oluşan parmak ağrısı özellikle ayak başparmağını etkileyebilir. Aşırı kullanım, kemikte tekrarlayan kuvvetin sonucu olarak gelişen küçük bir çatlak olan stres kırığına neden olabilir. Burkulma, ayak ağrısının bir başka yaygın nedenidir. Ayak parmağındaki bağlar yırtıldığında veya gerildiğinde burkulma meydana gelir ve ayak parmak eklem ağrısı oluşur.

Bazı durumlarda bu bükülmüş bir ayak parmağı üzerindeki aşırı veya tekrarlayan basınçtan kaynaklanan yaygın bir spor yaralanması olan bir sorundan kaynaklanabilir. Bu yaralanmalar başparmağın ağrısına ve şişmesine neden olur.

Ayak mantarı ağrısı neden olur, nasıl geçer? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Ayak Parmak Eklem Ağrısı Nedenleri Açısından Yumrular

Yumrular sebebiyle oluşan parmak ağrısı ayak parmağı ekleminin iç tarafı boyunca gelişen ağrı ve şişmeye neden olabilir. Ayrıca sertliğe ve sınırlı esnekliğe yol açabilir. Bazen, ayak başparmağı ikinci ayak parmağına doğru dönmeye başlayabilir. Bu durum kişinin belirli ayakkabı türlerini giymesini veya hatta yürümesini zorlaştırabilir.

Ayak Parmak Eklem Ağrısı Nedenleri Açısından İltihaplanma

Kemik iltihabı sebebiyle oluşan parmak ağrısı sesamoid kemiklerinde ve çevresindeki parmakların aşırı kullanımından kaynaklanan tendonlarda iltihaplanma sonucu oluşur. Ayaktaki iltihaplanma ayak başparmağının tabanında ağrıya neden olabilir. Ayrıca şişlik, morarma veya ayak parmağını hareket ettirmede zorluklara neden olabilir.

Ayak Parmak Eklem Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir?

Ayak parmağı eklem ağrılarının hastalık teşhisinde yapılan uygulamalar şunlardır:

 • Doktor, ayak başparmağı ekleminde ağrı nedenini teşhis etmeye yardımcı olmak için bir röntgen isteyebilir.
 • Ayak başparmağı eklemindeki ağrının nedenini belirlemek için, bir doktor fizik muayene yapacak ve bir kişiye semptomlarını, yaşam tarzını, ilaçlarını ve son yaralanmaları soracaktır.
 • Ayak parmağının esnekliğini yavaşça yukarı ve aşağı bükerek test edebilirler. Ayrıca bölgede kemik mahmuzları ve şişlik belirtileri arayacaklar.
 • Son olarak doktor ayağı hassasiyet alanları için inceleyecek ve herhangi bir yara olup olmadığını görmek için cildi kontrol edecektir.
İlginizi Çekebilir:  Kırmızı Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

Görüntüleme testi, doktorun herhangi bir hasar veya deformitenin yerini ve derecesini değerlendirmesine yardımcı olacaktır. Ağrının altta yatan nedenine bağlı olarak, daha fazla test gerekebilir.

Ayak Parmak Eklem Ağrısı Tedavisi Nasıl Olur?

Ayak parmağı ağrısı tedavi tipi ayak başparmağı eklem ağrısının nedenine bağlı olacaktır. Birçok durumda doktor bir ağrı kesici önerecektir. Bu ilaçlar ayrıca bölgedeki şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Daha az yaygın olarak doktor iltihabı azaltmak için antibiyotik verebilir. Tedavide kullanılacak başlıca diğer yöntemler şunlardır:

 • Yaşam tarzı değişiklikleri de gerekli olabilir. Örneğin, bir kişinin ortopedik ayakkabı veya ayakkabı ekleri giyerek yumuruları tedavi etmesi gerekebilir. Sadece ayak parmakları için ekstra alana sahip ayakkabılar giymek bu problemi olan insanlar için iyi bir seçenektir.
 • Yaralanma belirli bir aktivitenin sonucuysa, yaralanma iyileşirken bu aktiviteden kaçınmak sıklıkla gerekecektir. Örneğin ayak parmağının tedavisi yaralanmaya neden olan spordan iyileşene kadar kaçınmayı içerebilir.
 • Bazı durumlarda, ayak parmağı üzerindeki basıncı azaltmak için kilo vermek önemli olabilir.
 • Gut gibi bazı durumlar için daha spesifik tedaviler gerekebilir. Fizik tedavi hasta kişilerin bu durumu yönetmesine yardımcı olabilir.
 • Nadir durumlarda, örneğin bir yumuruyu çıkarmak veya eklem hasarını onarmak için ameliyat gerekebilir.

Ayak Parmak Eklem Ağrısı Nasıl Önlenir?

Ayak parmağı eklem ağrılarının önlenmesi için tavsiye edilenler şu şekildedir:

 • İyi oturan uygun ayakkabı giymek ayak ağrısını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Sağlıklı kiloyu korumak son derece önemlidir.
 • Düzenli egzersiz yapmak ayak sağlığı için gereklidir.
 • Özellikle ayak parmaklarının etrafında çok sıkı ayakkabılardan kaçınmak gerekir.

Ayak başparmağı eklemindeki ağrı, travma, kronik bir durum veya zamanla biriken basınçtan kaynaklanabilir. Ayak parmak eklem ağrısı uzun sürüyorsa mutlaka doktora gösterilmelidir.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Geri bildirim: Hamilelikte Makat Ağrısı Nasıl Geçer? | Saglikli Yol.Com

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı