Genel Sağlık

Ayak Mantarı Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ayak mantarı ağrısının geçmesi için mantar bölgesinin temizlenmesi ve ayak bölgesinin sürekli temiz tutulması gerekmektedir. Ayak mantarı ağrısı mantar oluşumu ile başlamaktadır. Mantar oluşan ayakta günlük yaşantıda ağrı oluşmaktadır. Bu ağrının geçmesi için kesinlikle tedavi gerekmektedir. Mantar oluşan ayakta sürekli kaşıntı, ağrı ve şişkinlik oluşabilmektedir. Kişinin ayak mantarını giderebilmesi için farklı ayak bakım kürleri önerilmektedir. Kürlerin kullanılması ile mantarın giderilmesi sağlanmaktadır.

Ayak Mantarı Neden Olur?

Ayak mantarı oluşumunun nedenleri şunlardır:

 • Ayak bölgesinin çok terlemesi ve terleyen bölgenin temizlenmemesi,
 • Sürekli olarak aynı ayakkabıyı giymek. Ayakkabı kullanımlarında belirli aralıklarda ayakkabı havalandırılmalı ve birkaç gün sonra giyilmelidir.
 • Ayak bölgesinin ıslak bir şekilde kalması ve kurutulmaması,
 • Çok fazla kişinin kullandığı yerlerde yalın ayak gezilmesi veya çok sık ziyaret edilen bölgelerde gezindikten sonra ayak temizliğinin yapılmaması,
 • Çok fazla kişinin kullandığı ve temiz olmayan havuzların kullanılması,
 • Duş sonrası ıslak kalan ayak bölgelerin kuru bir havlu ile temizlenmemesi ve ayak bölgesinin nemli kalması,
 • Herkesin kullandığı ve sürekli bir şekilde temizlenmeyen ayak bakım ürünleri ile ayakların temizlenmesi gösterilebilmektedir.

Belirtildiği gibi ayak mantarı oluşumunun en büyük nedeni ayak bölgesinin ıslak kalmasıdır. Islak kalan ayak bölgesinde bakteri oluşumu olmaktadır. Oluşan bu bakteriler ayak mantarının oluşumunu sağlamaktadır. Bu gibi durumlarda kişilerin sürekli bir şekilde ayak bakımına önem vermesi gerekmektedir. Günlük yaşantımızda çok kullandığımız ve sürekli terleyen ayak bölgesinin özenli bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

Ayak Mantarı Tehlikeli Midir?

Ayak mantarı tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Ayak mantarının en büyük tehlikesi kişinin yaşam standartlarını düşürmesidir. Ayak mantarı olan kişi sürekli yürüyüş esnasında ağrı hissetmekte ve sürekli bir şekilde ayak bakımına dikkat etmesi gerekmektedir. Ayak mantarı olan kişi bu durumda ayak bölgesinde kaşıntı, soyulma ve ağrı görmektedir. Bu durumlar kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Aynı zamanda ayak mantarı rahatsızlığı bulaşıcı olduğundan gerektiğinden fazla titiz olması gerekmektedir. Ayak mantarı oluşmasını engellemek için ayak bölgesini sürekli bir şekilde temiz tutmalı ve şahsi eşyalarınızın başkasının kullanmasına izin vermemelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kuru Eriğin Faydaları

Öksürükte göğüs ağrısı nasıl geçer? Yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ayak Mantarı Bulaşıcı Bir Hastalık Mıdır?

Ayak mantarı rahatsızlığı bulaşıcı bir hastalıktır. Ayak mantarı olan kişinin çorabı, ayakkabısı ve yalın ayak bastığı yerlerden başka kişilere geçebilmektedir. Bakterilerin oluşumu ve ayakların temiz olmamasından dolayı oluşan bir hastalık olduğu için ayak mantarı rahatsızlığından korumak için sık sık ayakların yıkanması, kişisel eşyaların korunması ve ayakkabı kullanımına dikkat etmesi gerekmektedir. Bu gibi ayak bölgesi temizliğine dikkat ederek mantar oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Ayak Mantarı Ağrısı Oluşmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Ayak mantarının oluşmaması için verilen tavsiyeler şunlardır:

 • Ayak bölgesinin sürekli temizlenmesi gerekmektedir.
 • Çoraplarınız gibi kişisel ürünlerinizi kendinizden başkasının kullanmaması gerekmektedir.
 • Çoraplarınızı mümkün olduğunca sık değiştirmeniz ve gün içinde giydiğiniz çoraplarınızı günlük olarak yıkamalısınız.
 • Giyindiğiniz çorapların mevsimlik olarak değişkenlik göstermesi gerekmektedir. Örneğin yaz aylarında kalın ve pamuklu çorap giymek ayak bölgesinin terlemesine neden olmaktadır bu yüzden yaz aylarında ince ve ayakların hava alabileceği çorapların seçilmesi gerekmektedir.
 • Ev içinde ve toplu alanlarda terlik ve ayakkabı gibi giyilebilir şeyleri kullanmamalısınız. Ayakkabı ve terlik şahsi kullanım için olmalıdır. Aksi durumda mantar oluşumu görülebilmektedir.
 • Ev içinde veya toplu alanlarda ortak olarak havlu kullanımı yapılmamalıdır. Ortak havlu kullanımında bulaşma riski artmaktadır. Pamuk gibi nem tutan bölgelerde bakteriler uzun sürelerde yaşadığı için bu gibi ürünler şahsi olmalıdır.
 • Duş aldıktan sonra ayak bölgenizi titizlikle kurutmalısınız. Gerekirse ayak bölgeniz için kuru ve ayrı bir havlu kullanmalısınız. Nemli kalması durumunda saç kurutma makinası ile kurutabilirsiniz.
 • Ayakkabı kullanımına dikkat etmelisiniz. 2 ayakkabınız var ise haftalarca aynı ayakkabıyı kullanmamalısınız. Sıra ile ayakkabılarınızı günlük olarak havalandırmalısınız.
 • Ayak bakım ürünlerinizi toplu olarak kullanmamalısınız. Kendinize özel tırnak makası kullanmalısınız.
İlginizi Çekebilir:  Fibromiyalji Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Mantarı Ağrısı İlaçsız Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ayak mantarı için ilaçsız evde yapabileceğiniz tedavi yöntemleri şu şekildedir:

 • Elma sirkesi kullanımı: Elma sirkesinin içinde bulunan kuvvetli asitler ile ayak bölgesinde oluşan bakterilerin ölmesi ve mantar bölgesinin iyileşmesi sağlanmaktadır. Ayaklarınızın girebileceği bir kap veya leğen içerisine bir çay bardağı elma sirkesi ve ayak bölgenizi geçecek kadar su ekleyerek ayaklarınızı bu su içerisinde 45 dk ila 1 saat arasında bekletmelisiniz. Bu işlemi aralıklar ile mantar geçene kadar uygulayabilirsiniz. Sirke hem ayak bölgenizdeki bakterileri temizleyecek hem de mantarın giderilmesi sağlanacaktır.
 • Karbonat kullanımı: Karbonatın cilt bakımı iyileştirilmesi için çok faydalı olduğu bilinmektedir. Karbonat deri bölgesini beslemekte ve bakteri çoğalmasını önlemektedir. Ayak mantarı için kullanımı ise yarım fincan suyun içerisine bir buçuk çay kaşığı karbonat katarak ayak bölgesine uygulamanız gerekmektedir. Ayak bölgesine uyguladıktan sonra 10-15 dakika kadar yıkamamalı ardından ayaklarınızı temizleyip kurutmalısınız.
 • Kekik ve zeytinyağı karışımı: Kekiğin ağrı giderici ve bakteri önleyici olması, zeytin yağının ise deri bakımına ve yara iyileştirmesinde faydalı olduğundan dolayı kekik ve zeytin yağı karışımı mükemmel bir yöntem olmaktadır. Ayak mantarı için kullanımı ise bir çay kaşığı kekik yağı ile bir çay kaşığı kadar zeytin yağı karışımını ayak bölgesine masaj yaparak uygulamanız ve yaklaşık 1 saat emilmesini beklemeniz gerekmektedir. Ardından ayaklarını yıkamanız ve kurutmanız gerekmektedir. Bu işlemi belirli aralıklarla yaparsanız mantarın giderildiğini görebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Geri bildirim: Ayak Parmak Eklem Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer? | Saglikli Yol.Com
 2. Geri bildirim: Boyun Düzleşmesinde Baş Ağrısı Nasıl Geçer? | Saglikli Yol.Com

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı