İLAÇLAR

Atarax Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir?

Atarax kullanımı akut ya da kronik kurdeşen belirtilerin tedavisi için yapılır. İlaçla beraber kaşıntı giderilir. Ayrıca endişe ve kaygıyı azaltan etkisi ile anksiyete tedavisi için de kullanılır. Sakinleştirici özelliği olduğundan uykusuzluk tedavisinde kullanılıyor. Cerrahi girişimlerden önce vücudun immün sistemini yatıştırıcı olarak da kullanılır. Atarax içinde vücudun tepki gösterdiği bir madde olması halinde, ila. Kesinlikle kullanılmamalıdır. İlaç yalnızca doktorun önerisi ile kullanılmaktadır. Başka bir rahatsızlık için ilaç kullanılmamalıdır.

Atarax Nasıl Kullanılır?

Atarax kullanmak için doktorun önerisine uymak gerekir. Tedavi süresi boyunca hekim önerisinin dışına çıkmamak gerekir. İlaç dozu ne eksik ne de fazla alınmamalıdır. İlacı kullanmayı aniden bırakmamalısınız. Aksi halde ciddi yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz. Atarax dozlarının bir bardak su ile beraber alınması gerekir. Karnınız aç ya da tok olabilir.

Eğer kaygı bozukluğu belirtilerinin tedavisi için ilacı kullanıyorsanız günde 1 tablet kullanmanız önerilir. Hekim önerisi ile günlük doz 300 mg’a kadar çıkabilir. Eğer kaşıntı için ilacı kullanıyorsanız gece yatmadan hemen önce başlangıç dozu almalısınız. Cerrahi ameliyatlardan önce alacaksanız operasyon 1 saat önce bir uygulama yapılması gerekir. Yaşlılarda ilacın etkisi daha uzun sürer. Bu nedenle tedaviye erişkinler için verilen dozun yarısı ile başlamak gerekir.

Atarax Yan Etkileri Nelerdir?

Atarax yan etkileri görülebilir. Bu yan etkiler arasından en çok görülenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Uyku hali,
  • Baş ağrısı,
  • Ağız kuruluğu,
  • Halsizlik,
  • Dilde ve boğazda şişlik,
  • Dudakta şişlik,
  • Nefes almada güçlük,
  • Kurdeşen,
  • Karın ağrısı.

Diğer Hastalıklarda Atarax Kullanımı

Hastalıklarda Atarax kullanımı sırasında dikkatli olmak gerekir. Eğer metabolik bozukluğa neden olan hastalıklarınız varsa, bu ilacı kullanmamanız gerekir. Tedaviniz sırasında alerji testi yaptırmanız gerektiği durumlarda, tedavinin 5 gün öncesinden kesilmesi gerekir. Karaciğer ve böbrek hastası olmanız halinde ya da astım hastasıysanız, hastalıklarınız hakkında hekime bilgi vermeniz gerekir. Bu hastalıklara özel olarak doz ayarlaması yapmak gerekir. Eğer ilaç kullanmanıza rağmen iyileşme belirtileri görülmezse, acilen doktorunuz ile görüşmeniz gerekir. İlacı kullandığınız sırada alkol almaktan kaçınmanız gerekir. Alkol ile beraber ilacın kullanılması halinde ilaç yan etkileri daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkar. İlacın içinde laktoz bulunduğu için, şekerlere karşı dayanıksız olan hastaların doktorlarına konu hakkında bilgi vermesi gerekir.

Ritalin Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Atarax Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Atarax kullanımında dikkat edilmesi gerekenler başında makine ve araç kullanımı gelir. İlaç düşünce üzerinde bulanıklığa neden olabileceğinden dikkatli olmak gerekir. Dinç ve uyanık olmayı gerektiren bütün aktiveteler sırasında dikkatli olunuz. Eğer hamilelik döneminde ilacı kullanırsanız, doğmamış bebeğin zarar görmesine neden olabilirsiniz. Eğer ilaç kullandığınız sırada hamilelik durumu söz konusu olursa, durum hakkında bilgileri acilen doktorunuza verin. İlacı kullanmayı durdurmak gerekir. Hamileliğin engellenmesi için etkili doğum kontrol yöntemi kullanmak gerekir. Aksi halde bebekte doğum kusurları söz konusu olabilir. Emzirme döneminde kullanılması halinde anne sütüne geçen ilaç bebeğe zarar verir. İlaç çocuklarda kullanılacaksa şurup formunun tercih edilmesi gerekir.

Atarax Hangi Hastalıkların Tedavisi için Kullanılır?

Atarax kullanılan hastalıklar başında kaygı bozuklukları gelir. Kaşıntı belirtisi ve cerrahi girişimler için ameliyattan önce ön tedavide de kullanılır. Eğer istemsiz  seri kas spazmlı nöbetleriniz varsa, doktorunuza danışmanız gerekir. Göz içi basıncının artışı, iyi huylu prostat bezi büyümesi, astım ve kronik obstrüktüif akciğer rahatsızlığı, mesane çıkışında tıkanıklık durumlarında yine öncesinde mutlaka doktora danışmak gerekir. Bu durumlar geçmişte dahi geçerli olmuş olsa mutlaka doktorunuz ile konuşmanız gerekir.

Farklı İlaçlarla Birlikte Atarax’ın Kullanımı

Farklı ilaçlarla birlikte Atarax kullanırken dikkatli olmak gerekir. Özellikle santral sinir sistemi üzerinde etkili olan ilaçlarla beraber Atarax kullanılması halinde doktorun özel olarak doz ayarı yapması gerekecektir. Bazı ilaçlar ilacın etkisini azalır. Bu nedenle birlikte eş zamanlı olarak kullanılmaması gereken ilaçlar bulunur. Özellikle depresyon tedavisinde ve sedasyon yapıcı ilaçlar ile birlikte kullanım sakıncalıdır. Bazı ilaçlar tam tersi etkiyi yaratarak, ilacın etkisinin artmasına neden olabilir. Ya da ilaçların etkileşime girdiği de olur. Önlem olarak ilaç kullanımını kesmek gerekebilir. Reçeteli ya da reçetesiz olduğu fark etmeksizin, eğer herhangi bir ilacı kullanıyorsanız, mutlaka konu hakkında eczacınıza bilgi vermeniz gerekmektedir.

Özel Durumlarda Atarax’ın Kullanımı

Özel durumlarda Atarax kullanımı başında hamilelik gelmektedir. Hamile olan kadınların ilacı almadan önce mutlaka doktora haber vermeleri gerekmektedir. İlacı kullanmayı bırakmanız gerekir. Doğumdan sonra ve hamileliğin geç döneminde Atarax kullanan annelerde bazı yan etkiler görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bu yan etkilerin başında kan basıncında düşme gelir. Eğer tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışmanız gerekir. İlaç anne sütüne geçer. Bu nedenle emziren ya da emzirmek isteyen annelerin Atarax’ı bırakmaları gerekmektedir.

Atarax hem tepki verme hem de odaklanma becerilerini etkiler bu nedenle özellikle araç ve makine kullanımı sırasında dikkatli olmak gerekir. İlacı kullanırken alkol almayın. İlaç kullanırken dozun her zaman doktorun belirlediği dozda olduğundan emin olun. Dozun yüksek ya da fazla olması ciddi sağlık problemlerinin görülmesine neden olabilir. Doz miktarı hastalığın süresine, tipine ve şiddetine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı