Psikoloji

Asperger Sendromu Nedir ?

Asperger sendromu genelde çocukluk çağında ortaya çıkan ruhsal bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık genetik geçişli bir durumdur. Ailede veya akrabada böyle bir rahatsızlık görülmüş ise, çocukta görülme ihtimali artar. Asperger sendromuna sahip bireyler, tekrarlayıcı davranışlarda bulunabilir, duygusuz davranışlar ve konuşmalar yapabilir, bir konuya aşırı derecede takıntılı ve bağlı olabilir. Bu belirtiler asperger sendromunun en büyük belirtileridir.

Asperger’li çocuklar genelde 3-4 yaşına kadar kendi yaşıtları gibi davransalar da 3-4 yaşından sonra hastalık belirtileri ortaya çıkmaya başlar ve çocuk içine kapanır. Asperger sendromu genel olarak erkeklerde daha sık görülmektedir. Asperger sendromunda bir veya iki belirtiye göre tanı konulamayacağı için her içe kapanık ve sosyal iletişimi zayıf çocuğun bu sendroma sahip olduğunun düşünülmemesi gerekir. Bu hastalığa dair diğer belirtiler şunlardır,

Asperger Sendromu Yaygın Görülen Belirtileri

  1. Çevreye karşı duyarsız ve dikkatsiz kalma
  2.  Sorulan sorulara uygun yanıt verememe
  3.  İçinde bulunduğu duruma uygun davranış ve mimiklere sahip olamama
  4.  Konuştuğu zaman söylediği şeylerin herhangi bir duygu içermemesi tekdüze olması.
  5.  Empati eksikliği
  6.  Sözel olmayan iletişimde eksiklik, göz kaş işaretlerini anlayamama, karşısındakinin yüzüne bakarak ne   hissettiği hakkında fikir sahibi olamama
  7.  Bir veya birkaç konuya abartılı ilgi duyma. Bir konu hakkında gereksiz çok fazla bilgiye sahip olma. Bu hastalığa sahip olan kişiler, eğer otomobillerle ilgileniyorsa otomobilin çıkardığı sesten markasını ve modelini söyleyebilir.

Yetişkin Asperger Hastaları İş Bulabilir Mi ?

Asperger sendromu hastaları yetişkin çağlarında iş bulabilir ve çalışabilirler. Ancak kitle etkileşim gerektiren işler, diyolog veya organizasyon gerektiren işlerde başarılı olamazlar. Genelde rutin, değişmeyen tekdüze işlerde çalışabilirler. Asperger Sendromu hastası bireyler işe kabul edilirken sorun yaşayabilirler. Özelikle sorulan sorulara düzgün yanıtlar veremedikleri için mülakata girdikleri zaman genelde başarısız olur ve işe alınmazlar. 

 

Otizm Ve Asperger Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Asperger sendromuna sahip olan bireyler bebeklik yıllarında oldukça sağlık iken otistik çocuklar daha ilk günlerde belirti vermeye başlarlar. Çevreyle iletişimleri pek yoktur. Konuşmaya çok geç başlarlar. Asperger’li çocuklar konuşmaya geç başlamazlar ancak hareketlerini kontrol etmekte güçlük çekerler. Sürekli sakar davranışlarda bulunabilirler. 

İlginizi Çekebilir : Bebeklerde Emzik Kullanmaya Ne Zaman Başlanılmalı 

Asperger Sendromu Nasıl Tedavi Edilir ?

Asperger sendromu tedavisinde uzmanlar, sendroma sahip bireyin çevresindeki, kişilerden gözlem raporu isterler. Bu kişiler anne baba, öğretmen, komşular vb olabilir. Asperger sendromuna sahip bireyin anormal hareket ve davranışları bu kişiler tarafından izlenip psikoloğa gösterilir. Bu gözlemler sayesinde psikologlar, çocuğun sosyal ve duygusal yeteneklerini, iletişim ve öğrenme becerilerini, davranış ve sosyal ilgi becerilerini ölçebilirler. 

Asperger sendromunda tanı koymak genelde zordur. Ancak çocuğunuzun hareketlerinden davranışlarından şüpheleniyorsanız ve bizim bahsettiğimiz belirtilerin en azında 3-4 tanesine sahipse bir uzman psikolog ile görüşmenizde fayda var. 

Şuan için Asperger Sendromu’nun herhangi bir tedavisi bulunmuş değildir. Hayat boyu devam edecek bir hastalıktır. Ancak hastalığın belirtilerini azaltmaya yönelik pek çok terapi ve kimyasal tedavi uygulanabilir.  Bu terapiler,

Konuşma Terapisi 

Bu terapi yöntemi, bireyin konuşma becerisini, duygularını daha rahat ifade edebilmeyi öğretebilir.

Mesleki Terapi 

Asperger’li çocuğun veya bireyin sahip olduğu yetenekleri en iyi şekilde kullanmasını öğretir ve bu alanda kendini geliştirmesini sağlayarak meslek edinmesine yardımcı olur.

Fizik Tedavi

Davranış durumları ve algısal bütünlüğü sağlamaya yardımcı olacak terapidir.

 

Asperger Sendromu Tedavisinde Başarıya Ulaşılabilir Mi ?

Bu hastalığın günümüzde kanıtlanmış herhangi bir tedavisi yoktur. Ancak belirtileri çok kolay bir şekilde hafifletebilir. Türkiye’de ve dünya da Asperger Sendromuna sahip olup, pek çok başarıya imza atan bireyler bulunmaktadır. 

Göz atabilirsiniz: Boanthropy Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı