Tüp Bebek

Aşılama Mı Tüp Bebek Tedavisi Mi?

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler aşılama, tüp bebek tedavisi, donasyon gibi yöntemlere başvurmaktadır. Hangi çifte hangi tedavinin uygulanması gerektiği ise çiftlerin sağlık durumları ile ilgilidir. Aşılama mı tüp bebek tedavisi mi? sorusuna cevap verebilmek için özellikle tüp bebek ve aşılama arasında kalan çiftler mutlaka bir uzman görüşü almalıdır.

Bebek sahibi olmak yorucu ve meşakkatli bir iştir. Özellikle tedavi yardımıyla hamile kalmak bu süreci daha da zorlaştırmaktadır. Aşılama mı tüp bebek tedavisi mi? konusunda ise tedavi seçiminde en önemli nokta sperm ve yumurtaların durumudur. Eğer sperm ve yumurta kaliteli, anne rahminde herhangi bir sorun olmadığı halde döllenme meydana gelmiyorsa burada ana sebep sperm hareketsizliğidir. Cinsel birleşme gerçekleştikten sonra spermler yumurtaya doğru yol alır. Eğer spermler hareketsiz ise yumurtaya ulaşamaz ve döllenme gerçekleşemez. Bu yüzden tüp bebek tedavisi tercih dilmelidir. Tüp bebek tedavisinde sperm ve yumurta dışarda döllendiği için spermin yumurta ulaşmaması gibi bir durum söz konusu değildir.

İlginizi çekebilir: Yumurta Rezervi Az Olan Kadınlarda Tüp Bebek Tedavisi

Aşılama Nedir?

Aşılama anne adayının yumurtalarının olgunlaşıp daha iyi bir duruma gelmesi ve baba adayının spermlerinin yumurtaya ulaşmasını sağlayan tedavidir. Eğer anne adayının yumurtaları çok kötü durumda değil ise aşılama tedavisi yapılabilir. İlk olarak anne adayının yumurtalarının olgunlaşmasını sağlamak için beli başlı ilaçlar verilir. Verilen bu ilaçlar göbekten vurulması gereken iğne ve haplardır. İğne yumurtayı büyütme amaçlı kullanılır. Haplar ise üreme hormonlarını kontrol altında tutup dengeli olmasını sağlamaktadır. Yaklaşık iki hafta süren tedavisi sonucunda baba adayından alınan spermler bir enjektör yardımı ile anne rahmine bırakılır. Daha öncesinde spermleri yıkamak ise hamile kalmak için şansı arttırmaktadır. Spermlerin direk enjekte edilmesi yumurtaya daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır. Bu sayede hamile kalmak için başarı yüzde 20 oranında arttırılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Tüp Bebek Kimlere Uygulanır?

Göz atabilirsiniz: Tüp Bebek Tedavisinde Önemli Noktalar

Eğer anne adayının yumurtalarında herhangi bir sorun yok ise bir ilaç tedavisi uygulanmaz. Sadece erkekten alınan spermler enjekte edilir ve aşılama tedavisi tamamlanır. Spermler enjekte edildikten sonra anne adayının bir süre hareketsiz kalması gerekir. Uzanma pozisyonunda olmak önemlidir. Aşılama yapıldıktan yaklaşık olarak iki hafta sonra kan testi yapılır. Yapılan kan testi sonucu gebelik oluşup oluşmadığı kanısı varılır. Eğer aşılama başarısız olur ise anne adayının adetinin üçüncü günü tekrar aşılama tedavisi yapılabilir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı