Genel Sağlık

Artrit Hastalarının Kaçınmanız Gereken 12 Yiyecek

Artritiniz varsa beslenme önemlidir. Böyle bir rahatsızlıkta vücudunuzdaki iltihabı minimumda tutmanız gerekir. Artrit hastalarının kaçınması gereken  yiyecekler vardır. Diyabetten, artrite, artritten kansere, kalp hastalığına hatta Alzheimer’a kadar pek çok hastalık inflamasyonla ( kronik iltihapla) ilişkilendirilmiştir. Bu yüzden vücutta inflamasyon istenmeyen bir durumdur.

1- Alkol

Alkol vücutta meydana gelebilecek herhangi bir iltihabı şiddetlendirebilir. Bu nedenle alkol tüketiminizi sınırlamaya çalışın. Her oturuşunuzda 1-2 kadehten daha fazla alkol tüketiyorsanız, bir süre sonra bu durum hayatınızda bir problem haline gelir. Bunun yerine alkolsüz partilerde bulunun ve eğlencenizden fedakarlık etmeden yaşamınıza devam edin.

2- Beyaz Ekmek

Beyaz ekmek gibi rafine edilmiş karbonhidratlar vücudunuza yalnızca minimum beslenmeyi sağlamakla kalmaz aynı zamanda gelişmiş glikasyon bitirme (AGE) ürünleri adı verilen zararlı bir bileşenin üretimini de tetikleyebilir. Bu bileşikler, artrit hastalrı için kırmızı bayrak niteliğini taşıyan inflamasyonu destekler. Bunun için beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tercih edin. Böylece lif, vitamin ve mineral açısından da sağlıklı bir seçim yapmış olursunuz.

3- Dondurma

Dondurma ne yazık ki keyifli olduğu kadar yaralı değildir. Şeker, beslenmenizde doymuş yağ gibi ana iltihabi bir ajan rolü oynar. Doymuş yağ da, şeker de artrit semptomlarını kötüleştirir. Dondurmanın hem doymuş yağ oranı, hem de şeker oran çok yüksektir. Üstelik dondurmanın içerdiği süt de iltihabı tetikler.

4- Geleneksel Patates Kızartması

Geleneksel patates kızartması zaten ağır bir yiyecektir. Fakat atriti olan insanlar için daha da ağır bir besindir. Kızartılmış yiyecekler ve rafine karbon hidratlar hem AGE’lerin üretimini gerçekleştirir. Ayrıca patates kızartması tipik olarak pro enflamatuvar omega-6 yağ asitleri içeren bitkisel yağlarda kızartılır. Son olarak da tipik olarak iltihaplanmayı teşvik edebilen sodyum ile yüklenir. Bu faktörlerin üçü de, patates kızartmasını artrit hastaları için çok kötü bir seçim haline getirebilir.

İlginizi Çekebilir:  İzotonik Su Nedir? Nerelerde Kullanılır?

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Diyet Uygulamaları, Sağlıklı Beslenme Önerileri

5- Pasta Kurabiye Ve Diğer Tatlılar

Pasta, kurabiye vb. tatlılarda bulunan şeker ve doymuş yağlar düşünüldüğünde bu tür geleneksek hamur işi tatlılardan uzak durulması gerektiği ortaya çıkar. Tatlı isteğini tatmin etmek için başka yollar önerilir. Bunun alternatifi olarak şekeri az yağlı yoğurt, kremayı ise avokado ile değiştirmenizi öneriyoruz.

6- Çin Yemekleri

Çin yemekleri daha doğru bir deyimle paketli gıdalar, genel olarak sodyum yüklüdür. Bu da onları enflamatuvar hale getirir. Bunlar arasında Çin yemekleri daha büyük endişe kaynağıdır. Genellikle artrit semptomları için büyük bir stres etkisi oluşturan monosodyum glutamat (MSG) içerir. Çin yemeği yapmak istiyorsanız MSG içermeyen tarifleri tercih edin.

7- Gazlı İçecekler

Gazlı içeceklerin içeriğinde aspartam, şeker ya da fosforik asite rastlayabilirsiniz. Bu ajanların 3’ ü de artrit ağrısını şiddetlendirici iltihaplanma yoluyla alevlendirebilir. Gazlı içecekler yerine yeşil çay deneyin. Artrit hastalarının kaçınması gereken yiyecekler arasında bu tür içecekler, oldukça önemli bir yer tutar.

8- Aspir, Ayçiçeği, Mısır ve Soya Yağı

Aspir, ayçiçek yağı, soya fasulyesi ve mısır yağının hepsinin ortak bir noktası vardır. Bu yağlar omega-3 yağ asidi içerdiklerinden daha fazla, omega-6 yağ asidi içerirler. Omega-6’ların anti-enflamatuar etkiye sahip omega-3 yağ asitlerinin aksine omega-6’lar pro-inflamatuvar yağ asitleri ile doludur. Bu durum göz önüne alındığında söz konusu yağların artrit semptomlarını daha da kötüleştirebileceği açıktır. Bu yağları avokado yağı, ceviz yağı, keten tohumu yağı veya morina karaciğer yağı ile değiştirmenizi öneriyoruz.

9- Patates Cipsi

Patates cipsi de tıpkı patates kızartması gibi AGE üreten rafine bir karbonhidrattır. Sodyum yüklüdür. Üstelik sizin için iyi olamayan bitkisel yağda kızartılarak hazırlanır. Bu faktörlerin üçü de vücuttaki iltihabın tahriş edici etkisini arttırır.

İlginizi Çekebilir:  Gergedan Gribi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

10- Kırmızı Et

Kırmızı etler özellikle grill, mangal gibi kuru ısı ile pişirildiklerinde AGE’ler oluşturur. Vücuttaki iltihabı arttırır. Kırmızı et alımınızı azaltın veya ızgarada pişirmeyi tercih edin.

11- Margarin

Margarin kesinlikle tavsiye edilmez. Doymuş yağ alımını azaltmaya çalışırken tereyağından margarine geçmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu hata olur. Margarin, doymamış sıvı yağları katılara dönüştüren yapay olarak oluşturulmuş bir yağ olan trans yağlarla doludur. Bu tür yağlar, yediğinizde vücudunuzdaki inflamatuar belirteçleri arttırmanın yanı sıra kötü kolesterol arttırır ve iyi kolesterolü düşürür. Avokado, ceviz ve keten tohumu gibi kalp sağlığına dayanıklı yüksek omega-3 yağlarına odaklanmaya çalışmanızı öneriyoruz.

12- İşlenmiş Etler

İşlenmiş etler hatta işlenmiş gıdalar başlı başına iltihap arttırıcı maddelerdir. İşlenmiş gıdalar doymuş yağlar ve sodyum içerirken işlenmiş etler kanserojen olarak bilinir.  Bunları almayı mümkün olduğunca sınırlandırmanızı öneriyoruz.  Artrit hastalarının kaçınması gereken yiyecekler genel olarak bunlardır. Fakat her hastalık kişiye özeldir. Bu nedenle eğer sizi rahatsız hissettiren başka gıdalar da varsa onları da tüketmemenizi öneririz.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı