Genel Sağlık

Arpacık Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Tıbbi adı göz sili enfeksiyonu olan arpacık halk arasında it dirseği olarak da adlandırılmaktadır. Temeline bakıldığında mikrop temelli bir hastalık olduğunu görmekteyiz. Arpacık göz kapağında ortaya çıkan ve sıklıkla kirpiklerin diplerinde enfeksiyon yaratan şişmeye neden olan enfeksiyondur. Oluşan bu hastalık apsedir ve içi dolu bir yapısı vardır. Sıklıkla stafilokok adlı bir bakteri bu enfeksiyondan sorumlu olmayladır. Kendisini göz bölgesinde yanma, kızarıklık, batma ve ağrı gibi şikayetler ile belli etmektedir. Bunun yanında göz ışığa duyarlı hala gelebilmektedir. Sıklıkla göz kapağında ve kirpiklerin diplerinde enfeksiyona neden olur, dışarıdan bakıldığı zaman görülebilirken bazı arpacıklarda göz kapağının içinde olabildiğinden dışarıdan bakıldığında görülmeyebilir.

Kişilere dışarıdan bulaşabilir ancak sadece dışarıdan değil bazı dönemlerde vücut direnci düşer ve vücudumuzda olan bu bakteri aktif olarak da meydana gelebilir. Vücut direncimizin düşük olduğu zamanları bu bakteriler kollar ve harekete geçer. Örnek vermek gerekirse uykusuz kaldık ve direncimizde düşük bakteriler bunu fırsat bilip göze etki ederler. Bakteriler karanlık ve diplerde olan yerleri severler çünkü buralarda daha kolay ürerler. Ancak arpacık oluşmasının asıl nedeni vücudumuzun direncinin düşmesidir. Bazen genetik diyebilirler ancak arpacık genetik değildir. Örneğin grip gibi rahatsızlıkta bağışıklık sistemimiz zayıflayacağından bu dönemlerde çıkma ihtimali daha yüksektir.

Arpacık Tedavisi

İlk olarak bir göz doktoruna gidilmeli ve muayeneden geçilmelidir. Doktorun verdiği ilaçlar aksatılmadan zamanında kullanılmalı. İlaçlar düzgün kullanılmaz ise arpacık göz ve çevresine yayılabilir, arpacığın evreleri bulunmaktadır. Uzman bir hekim kontrolü altında yapılan tedavi sonucunda bu hastalık iyileşir ve önüne geçilebilir. Ancak halk arasında arpacığın üzerine sarımsak veya çay sürmekteler bu kesinlikle yanlış bir davranış olup özellikle sarımsak gözün enfeksiyon kapmasına neden olur.

Sizde de arpacık çıkmışsa zaman kayıp etmeden bir göz doktoruna gidiniz. Nasıl olsa kendiliğinden geçer gibi bir düşünceniz olmasın. Ayrıca kendi kendinize tedavi uygulamayın. Bunun nedeni dışarıdan bakıldığı zaman belki arpacık geçmiş gibi durur ancak göz kapağının içine yerleşmiştir. Bir uzmanın vereceği ilaç tedavisi ile göz kapağının kıkırdaklarında olan bezlerde enfeksiyon olma riski en aza indirilerek tam bir tedavi uygulanmaktadır. Bu şekilde tekrar etme riski de düşecektir. Kesinlikle kendiliğinden geçmesi beklenmemeli doktora gidilmeli çünkü tedavisi yapılmayan arpacık vücutta bir takım enfeksiyonlara neden olabilir bu sadece göz ile sınırlı kalmayabilir.

Arpacık Neden Olur?

Göz kapağında olan yağ bezelerinde meydana gelen enfeksiyondan dolayı olabilir. Bu yağ bezeleri tıkanırsa enfeksiyon ortaya çıkar. Buda arpacık olmasına sebebiyet verecektir. Ayrıca kanında yağ seviyesi fazla kişilerde bu rahatsızlığın olma ihtimali daha yüksek olmaktadır.

En çok karşımıza çıkan arpacığa neden olan bakteri olan stafilokok bakteri nedeni ile arpacık oluşabilir. Bahsettiğimiz bu bakteri sıklıkla burunda vardır ancak çok kolay biçimde göze geçebilir. Zaten arpacık oluşumlarının çok büyük bir bölümü bakteriyel sebeplerden dolayı oluşmaktadır. Örneğin burunda bulunan stafilokok adlı bakteri nasıl geçer göze bu gayet basit farkına bile varmadan günden bir çok kez burnumuzu sileriz bu bakteri elimize geçer ve yine farkında olmadan bir çok defa elimizi gözümüze götürürüz bu şekilde bakteri göze ulaşmış olur.

Diğer bir etken ise göz kapaklarında oluşan iltihaplar blefaritler. Şayet kişinin kronik bir rahatsızlığı söz konusu ise göz kapağı bezlerinin sıkça tıkanması söz konusu olabileceğinden arpacık oluşumu ile karşılaşılabilir.

Bağışıklık sistemimiz için önem teşkil eden vitamin ve minerallerin eksik alınması yani vitamin eksiliği sonucunda arpacık meydana gelebilir. Bir çok nedenden dolayı vitamin eksikliği olabilir bu beslenme ile ilgilide olabilir veya değişik nedenlerden dolayı da buda vücudumuzun zayıf düşmesine neden olur. Bunu fırsat bilen bakterilerde harekete geçer. Bahsedilen bakterilere karşı bizi daha güçlü yapan A,E ve C vitaminleri olmaktadır.

Göz makyajlarının çok ağır biçimde yapılması ayrıca sizin olmayan birisinin makyaj malzemelerini kullanmanız, gece yatmadan önce makyajınızı temizlememeniz bu rahatsızlığa neden olan faktörler arasında kendisine yer bulmaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı