Psikoloji

Araştırmacılara Göre Şizofreni Risk Faktörleri

Bilim adamları şizofreni ile bir uçuk virüsü türü olan Epstein-Barr virüsü arasında ilgi çekici bir bağlantı kurmuşlardır. Şimdi, riskin ne şekilde olacağını belirlemek zorundalar. Öte yandan araştırmacılara göre şizofreni risk faktörleri her zaman merak edilmektedir.

Şaşkın bir gerçeklik algısı, sanrılar ve değişmiş davranış algısı ile karakterize edilen bir durum olan Şizofreni, dünya genelinde 21 milyondan fazla insanı etkilemektedir.Yeni bir çalışmada, Baltimore, MD’deki Johns Hopkins Medicine ve MD, Townson’daki Sheppard Pratt Sağlık Sistemi uzmanları şizofreni ile Epstein-Barr virüsü arasında bağlantı olduğunu kanıtladı.Bu, enfeksiyöz mononükleoz veya glandüler ateşe neden olan bir herpes virüsüdür.Bilim adamları, Şizofreni Bülteni’nde yayınlanan bir makalede rapor ettikleri gibi, şizofreni hastalarının bedenlerinde Epstein-Barr virüsüne karşı herhangi bir zihinsel sağlık koşullarına sahip olmayan insanlardan daha yüksek seviyelerde antikorlar gördüler. Şizofreni nedir ? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek konu: Şizofreni nedir ? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Araştırmacılar Şizofreni için Yeni Bir Risk Faktörü Bulmuş mu?

Daha yüksek antikor seviyesi virüse maruz kaldığını gösterir, ancak riskin nasıl çalıştığı açık değildir – yani, Epstein-Barr virüsü ile enfeksiyonun insanları şizofreniye karşı daha savunmasız hale getirip getirmediği veya şizofreninin bağışıklık sistemini etkileyip etkilemediği ve insanları enfeksiyonları. 

Kıdemli çalışma yazarı Dr. Robert Yolken, “Şizofrenide Epstein-Barr virüsü ve diğer ciddi psikiyatrik bozukluklar gibi bulaşıcı ajanların rolüyle ilgileniyoruz, bu yüzden derneklere bakmak için bu çalışmayı yaptık” diyor. Yani araştırmacılara göre şizofreni risk faktörleri genelde bu kriterlerden oluşuyor.

Şizofreni ve Enfeksiyon Arasındaki Bağlantı?

Araştırma, şizofreni için belirli genetik risk faktörlerini belirlemiştir, ancak aynı zamanda bazı çevresel faktörlerin – enfeksiyonlara maruz kalma dahil – şizofreni riskini artırabileceği ihtimalini kabul etmiştir.

Yeni çalışmada bilim adamları, 432’si şizofreni ve 311’inin zihinsel sağlık problemi (kontrol grubu) bulunmayan 743 katılımcıyla birlikte çalıştılar. Kohortun yaklaşık yüzde 55’i erkekti.

Dr. Yolken ve arkadaşları, şizofreni hastalarında Epstein-Barr virüsüne karşı antikor seviyelerini kontrol grubundaki katılımcılarla karşılaştırdılar. Yani araştırmacılara göre şizofreni risk faktörleri bu gibi araştırmalarla daha belirgin bir hale gelmiştir.

Şizofreni hastalarının, bu herpes virüsüne karşı daha yüksek antikor seviyelerine sahip olmalarının kontrollerden 1.7-2.3 kat daha fazla olduğunu gördüler.

Bu katılımcılar, varisella (veya su çiçeği) gibi diğer enfeksiyon türlerine veya esas olarak oral yolla (örneğin öpüşmeyle) geçen herpes simpleks tip 1 virüsüne karşı daha yüksek antikor seviyelerine sahip değildi.

Epstein-Barr Virüsüne Olağandışı Tepki’

Bununla birlikte, araştırmacılar, genetik şizofreni riski yüksek olan ve ayrıca yüksek seviyelerde Epstein-Barr virüsü antikoru sunan kişilerin, şizofreni grubuna ait olma olasılıklarının – sekiz kattan daha yüksek – kesin olma ihtimalinin yüksek olduğunu bulmuşlardır. Bu kapsamda araştırmacılara göre şizofreni risk faktörleri her geçen gün gelişimini sürdürmektedir.

İlginizi çekebilir: Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtileri ve Tedavisi?

Ayrıca, şizofreni hastaları arasında, yüzde 10 civarında, bu tip herpes virüsüne karşı hem yüksek seviyede antikorlar hem de kontrol grubundaki katılımcıların sadece yüzde 1’inden biraz daha fazla oranda şizofreni için daha yüksek bir genetik risk vardı.

“Şizofreni hastalarının Epstein-Barr virüsüne alışılmadık bir yanıt verdiklerini gördük. Bu, Epstein-Barr virüsünün önlenmesi ve tedavisinin şizofreni gibi ciddi psikiyatrik hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için bir yaklaşım teşkil edebileceğini gösterdi.”

Çalışma sebep-sonuç ilişkileri kurmayı amaçlamamış, ancak araştırmacılar, Epstein-Barr virüsü ile enfeksiyonu önlemenin şizofreni riski bağlamında yardımcı olabileceğini öne sürüyorlar.

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) bu tip herpes virüsünün tedavisi için henüz herhangi bir ilacı onaylamamıştır. Bununla birlikte araştırmacılar şu anda terapötik potansiyeli olan bazı ilaçları inceliyorlar.

İlginizi Çekebilir: Depresyon Nedir? Çeşitleri, Belirtileri, Tedavisi?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı