Adet Dönemi

Ara Adet Kanaması Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sağlıklı şekilde adet kanaması gören kadınlarda 2 ile 7 gün arasında adet kanaması devam eder. Yani normal olarak kabul görmeyen adet kanamaları 2 günden az ve 7 günden daha uzun sürmektedir. Adet dışında oluşan kanamalara ise ara adet kanaması adı verilmektedir. Oluşan bu kanamalar normal olmayan adet kanamaları olarak karşımıza gelmektedir.

Normal şartlarda adet döneminde yumurtalıklarda üretimi yapılan progesteron hormonu rahim iç tabakasında yer alan endeometriumda kalınlaşmaya neden olur.

İlginizi çekebilir: Adet Kanaması Nedir? Nasıl Oluşur? Evreleri Nelerdir?

Ara Adet Kanaması Neden Olur?

Ara adet kanamasına neden olan birden çok neden bulunmaktadır. Ancak ara adet kanamasına neden olabilen en önemli etken kadınların yaşı olmaktadır. Ara adet kanaması sorununda ilk olarak yaş ve cinsel ilişki sorunlarının ne zamandır yaşanıyor olması gibi etkenler tedavi aşamasında önemli noktalardandır. Bu nedenle ara adet kanamasının tedavi edilebilmesi için bir çok bilgilinin hekime aktarılması gerekmekte olup, tedavi için kilit noktaları oluşturmaktadır. Çünkü doğru bir tedavi ile hastalık tamamen ortadan kaldırabileceği gibi, tedavi mümkün olduğunca kısa sürmektedir.

Ara adet kanamasının diğer nedenlerine bakarsak;

Önceden düşük yapılması

Gebelik

Dış gebelik

Myomlar

Rahim ağzı veya rahimde iltihaplanmalar

Pıhtılaşma sorunları

Şeker hastalığı

Triod rahatsızlığı

Ve bazı diğer kronik rahatsızlıklar.

Ara adet Kanamasının Tanısı

  • Ara adet kanması tanısı konulurken hekimin dikkat ettiği konuların başında kanamaya neden olabilen sorunların tespiti için hastanın sağlık geçmişini incelemektir. Bunun ardından tanı konulması için;
  • Hastanın daha önceden kullanmış olduğu ve şuan kullandığı bütün ilaçlar sorgulanır
  • Önceden geçirilen hastalıklar ve halen devam etmekte olan hastalıkları sorgulanır.
  • Hastanın kilosuna bakılır
  • Doğum kontrol hapı kullanımı var mı yok mu? diye bakılır
  • Hastanın beslenme alışkanlıkları ile düzenine bakılır
  • Yaşadığı hayatta stres etkeninin büyüklüğüne bakılır
  • Egzersiz ve spor ile arasının nasıl olduğu incelenir
  • Hastanın önceden yaşadığı cinsel hastalıkların olup olmadığı sorgulanır.

Göz atabilirsiniz: Adet Düzenleyici İlaçlar Nelerdir – Fiyatları ve İsimleri

Ara adet kanaması tedavisi için yapılacak olan araştırmalarda hekimler hastanın adet düzeninin ne durumda olduğunu da araştıracaktır. Bu nedenle hastalar ne zaman adet kanaması gördüklerini not ederlerse kolaylık olacaktır.

Yukarıda bahsedilenlerin hepsi ön muayenedir. Bunun ardından fizik muayene aşamasına geçilmektedir. Ardından kan sayımı talep edilir ve gebelik söz konusu varsa beta-hcg hormonuna bakılarak gebeliğin olup olmadığı anlaşılır.

Ara Adet Kanaması Tanısı İçin Hangi Testler Yapılır?

Endomentrial Biyopsi

Rahim içi bir takım tıbbi aletler yardımı ile ile kazınır ve alınan örnek mikroskoplar altında incelenerek sonuç elde edilir.

Sonohisterografi

Kateter yardımı ile rahim içine sıvı uygulanır sonrasında vajinal yoldan değerlendirilir ve bu şekilde sonuca ulaşılır.

Ultrason

Pelvik organları incelenerek bu inceleme ses dalgaları sayesinde uygulanır. Ultrason muayenesi vajinal yoldan ve karın üstü kullanılarak yapılmakta ve sonuçlar hekimler tarafından değerlendirilmektedir.

Histeroskopi

Rahim ağzı ve vajen bu teknik yardımı ile incelemeye alınır ( bir çeşit teleskop yarımıyla)

Dilastasyon ve Kürataj

Bu yöntem ile ilk olarak rahim ağzı genişletilir, sonrasında rahim içine yer alan endometrium kazınarak örnek alınmış olur ve elde edilen örnek incelemek için gönderilir. Mikroskop yardımı ile alınan örnek incelenerek sonuç elde edilir.

Laparoskopi

Kasık kısmından karın içine girilerek ince yapılı olan bir teleskop yerleştirilerek karın içi değerlendirilir.

Ara Adet Kanaması Tedavisi

Ara adet kanaması tedavi edilirken ilk aşamada hastanın sağlık geçmişi ele alınarak ara adet kanmasına neden olabilecek nedenler incelemeye alınmaktadır. En uygun tedavi ve doğru bir tedavi uygulanması adına gebelik istenip, istenilmediği ayrıca yaş ve ara adet kanmasının hangi şiddette olduğu gibi sorular hekim tarafından yöneltilir. Muayeneyi yapan hekim edindiği bilgiler ile en doğru tedavi yolunu seçerek gerekli tedavi planını hazırlamaktadır. Hekim değerlendirmesi sonrasında bazen sadece hormon tedavisine karar vererek tedaviden sonuç alınabilmektedir.

Bazı durumlardan uygulanan ilaç tedavisi işe yaramayabilir, bu gibi durumlarda cerrahi tekniklere başvurmak gerekebilir. Başlanan ilaç tedavisinin işe yarayıp, yaramadığı hemen ortaya çıkmaz. İlaç tedavisinin etkisini tam olarak görmek için birkaç adet dönemi geçmesi gerekmektedir. Bunun yanında kişinin gebe olma gibi bir durumu söz konusu ise kesinlikle kan testleri ile sonuç doğrulanmalıdır. Ara adet kanamasında yapılan tedaviler ise şu şekildedir;

Hormon Tedavisi

Hekimler en genelde adet düzensizliklerinde ve ara adet kanaması tedavilerinde ilk önce içeriğinde hormon bulunan doğum kontrol hapları reçete ederek tedavi planı oluşturmaktadırlar. Çünkü kullanılan doğum kontrol hapları adet düzensizliği tedavi edebilmektedir. Ayrıca doğum kontrol hapları kullanımı ile rahim içi tabakasında oluşacak kalınlaşmalar engellenmiş olur. Yapılan hormon tedavilerinin başarısı için uzun dönemler bu ilaçların kullanımı sağlanmalıdır. İlaç kullanımı başladıktan sonra birkaç hafta içinde ara adet kanaması görülmesi normal karşılanır ve ilaca devam etmek gerekir.

Ara Adet Kanaması Tedavisinde İlaç Tedavisi

Ara adet kanaması tedavisi için reçete edilen ilaçlar nonseteroidal antiinflamatuar ilaçlar olmaktadır. Reçete edilen nonseteroidal antiinflamatuar ilaçlarda adet ağrılarını da hafifletme özelliği bulunur. Bunların yanında başka bir ilaç tedavi seçeneği ise kanda meydana gelen pıhtılaşmayı tedavi ederek sonuca gidilebilir. Ayrıca ara adet kanaması ile beraber seyreden bir enfeksiyon durumu saptanırsa antibiyotik başlanarak enfeksiyon ortadan kaldırılmalı.

Cerrahi İle Ara Adet Kanaması Tedavisi

Ara adet kanması ile hekimlere başvuran hastaların bir çoğunda kanamaya neden olan etkenler arasında polip, myom gibi nedenlerden dolayı ortaya çıktığı anlaşılmaktadır. Kanamalar bu gibi nedenlerden kaynaklanıyorsa, yapılacak ilaç tedavisi işe yaramayacak ve cerrahi tedavi teknikleri devreye girecektir. Yapılan tedavide sıklıkla histereskopi tekniği kullanılmaktadır. Ancak gerekli görüldüğü durumlarda açık ameliyatlar gerekebilir.

Ara adet kanamasının tedavisi için uygulanan tekniklerden diğeri ise endometrial ablasyondur. Isı, dondurma yada lazer ile rahim içi temizlenerek tedavi sağlanır. Yani rahmin iç tabakası yakılmaktadır. Genellikle işlem yapıldıktan sonra ara adet kanaması ortadan kalkar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise tedavi başlamadan endometrial biyopsiye başvurulmasıdır. Yapılan tedavinin en önemli ve bilinmesi gereken etkisi ise işlemden sonra kişiler gebe kalamamaktadır.

Yapılacak olan muayene ve incelemeler sonucunda hekim tedavinin rahim alınması ile olacağına karar verebilmektedir. Yapılacak olan cerrahi ise histereskopi ile olacaktır. Normal olmayan kanamalar ile ara adet kanaması tedavisinde bu yöntem sıklıkla uygulanır. Ancak yapılacak işlemden sonra hasta doğurganlığını yitirerek gebe kalamayacağını hekim hastaya aktarmalıdır.

İlginizi çekebilir: Adet Söktürücü İlaçlar ve Fiyatları

Ara Adet Kanaması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kişilerde normal dışı kanamalar oluyorsa, olması gerektiğinden şiddetli ve fazla kanamalar oluyorsa, ara adet kanaması yaşıyorlarsa bir an önce bir uzmana başvurarak en doğru tedavi seçeneği ile tedavi olmaları ve erken teşhis ile oluşabilecek komplikasyonları en aza indirmek gerekmektedir. Bazı hastalar hekime başvurmak yerine kendiliğinden geçmesini beklemekte, bu kesinlikle hatalı bir davranış bu gibi kanamaların kendiliğinden geçmesi mümkün değildir.

Hekim yapacağı incelemeler ile en sağlıklı ve kişiye uygun tedaviyi planlayarak tedaviye başlayacaktır. Bazı durumlarda yapılacak olan tüm tedavi girişimlerinden yanıt alınamaz bu gibi durumlarda farklı tedavi yolları ile tedavi sağlanabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı