Psikoloji

Apotemnophilia Nedir? Belirtileri ve Tedavisi?

Ender görülen psikiyatrik rahatsızlıklar arasında yer alan Apotemnophilia nedir, kimlerde görülür, nedenleri nelerdir ve tedavisi nedir gibi soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.  Kişilerin vücut bütünlüğünden rahatsız olmasıyla kendini gösteren bir kimlik bozukluğu olan bu hastalığın olduğu kişiler bazı organlarından rahatsız olmakta, kendilerini rahatsız ve çirkin hissederek bu organlardan kurtulmak istemektedirler. Kimi doktorlara göre bu psikiyatrik bir hastalıkken kimi doktorlara göre bu bir nöropsikiyatrik bir bozukluktur.Bu hastalığın görüldüğü çok az vakanın olması ile de hastalık hakkında yeterli bilgi sahibi olunmasını ve karşılaştırma yapılmasını da önlemektedir. Yine de kayıtlara geçen az sayıda vaka incelendiğinde bu kişilerin gerçekten vücutlarında bulunan bir organın kendilerine ait olmadığını hissetmektedirler. Ancak bu organın alınması halinde kendilerini iyi ve mutlu hissetmektedirler.

İlginizi çekebilir: Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir? Belirtileri-Tedavisi?

Basında Yer Alan Apotemnophili Hastaları

Bu hastalığı yaşayan kişilerin hikayeleri kimi zaman basında yer almakta ve bunların akıl almaz hikayeleri ise insanları şaşkınlığa sürüklemektedir. Pek çok insan için bu korkunç bir durumken Apotemnophilia hastalığı olan kişiler için normal olmaktadır. Bu kişilerin yıllarca adeta bir saplantı halinde istemedikleri organlarından kurtulmak için çözümler aradıkları bilinmektedir. Bu hastalığı yaşayan kişiler ise organlarından kurtulduklarında ise kendilerini mutlu hissetmektedirler.Basına yansıyan ender vakalardan biri olan Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan Jewel Shuping çocukluğundan bu yana hep kör olmak istemiş ve hatta engelli rolü yapıyormuş.Çocukken ve genç kız olduğu dönemlerde bu isteğini bir türlü gerçekleştiremeyen Shuping en sonunda gözlerinin kör olması sağlamak için lavabo açıcı kullanmış. 30 yaşlarında olan bu kadın şimdi kör olmanın ardından ise kendini çok mutlu hissettiğini belirtiyor. Bazı kişilerin ise rahatsız oldukları organlarından kurtulmak için internette sohbet odalarında kendilerinin istemedikleri organdan kurtulmalarını sağlayacak bir doktor arayışında oldukları bilinmektedir.

Apotemnophilia Nedir?

Bir çeşit kişilik bozukluğu olan Apotemnophilia hastalığı nedir sorusunun cevabı kişinin vücut bütünlüğünden rahatsız olması olarak verilmektedir. Kişiler kol, bacak, ayak, parmak göz gibi kimi organlarından rahatsız olmakta ve bunlardan kurtulmak istemektedirler. Nedeni tam olarak bilinmiyor olmakla birlikte kişiler bu hastalığı yaşadıklarında ise kendilerini rahatsız eden organlarından kurtulmak istemekte ve ancak organ alındıktan sonra kendilerini rahat hissetmektedirler. Bu hastalığın genetik mi yoksa sonradan ortaya çıkan bir neden ile mi oluştuğu bilinmemektedir. Nedeninin bilinmiyor olması da tedavisinin geliştirilmesinde ise henüz yeterli bir gelişme görülmemiştir.

Tıp literatürüne geçen 68 resmi Apotemnophilia olgu bulunmakla birlikte sayının bundan çok daha fazla olduğu bilinmekte. Bu kişilerin kimisi istemedikleri organlarını resmi yollardan kestirmekte kimi ise yasal olmayan yöntemleri kullanmaktadırlar. Bazı kişilerin ise yasalar el vermediği için istemedikleri organlarından kurtulmalarına kaza süsü vermektedirler. Bu kişiler organlarından kurtulma konusunda o kadar istekli ve ısrarlıdırlar ki yasal bir zemin olmadığında parmak, el, ayak, kol ve bacaklarından kurtulmak için onları dondurma ve kangren olmasını sağlamak, hatta bir trenin altına yatarak bacakların kopmasına neden olmak gibi çılgınca şeyler yapmaktadırlar.

Ülkemizde henüz hiçbir Apotemnophilia vakasına rastlanmamıştır. Yine de bu konuda kesin konuşmak doğru olmayacaktır. Çünkü bu hastalıkla ilgili kayıtlara geçmeyen vakalar bulunmaktadır. Bu hasatlıkla benzerlik gösteren transseksüalite de bulunmaktadır. Bu hastalıkta kişiler cinsel kimliklerinden memnun olmadıkları için ameliyat olmaktadırlar. Bu hastalık içinde pek çok ülkede yasal bir düzenleme bulunmamakta ve bunun için genellikle de ameliyatlar gizlice yapılmaktadır.

Apotemnophilia Psikiyatrik Bir Hastalık mı?

Çok ender görülmesi nedeniyle hakkında yeterli bilgi bulunmayan Apotemnophilia psikiyatrik bir hastalık mı sorusunun cevabını doktorlar genellikle hayır olarak cevaplamaktadırlar. Bunun en büyük nedeni ise beyninin istenmeyen organı algılama sorunu olmasıdır. Bu hastaları kontrol eden doktorlar akıl sağlığının yerinde olduğunu tespit etmektedirler. Kişi algılamadığı organının varlığından rahatsız olmaktadır. Bu kişilerin davranışları ise çevreleri tarafından çılgınca bulunuyor olsa da şu şekilde ortaya çıkmaktadır.

 • En çok kol ve bacaklarının ender olarak el ve parmaklarının kendilerine ait olmadığını iddia etmektedirler.
 • Hangi organlarının kendine ait olmadığı konusunda net bilgi vermektedirler. Yani istemedikleri organ bellidir ve onun alınmasını istemektedirler.
 • Yapılan ilaç ve terapi gibi tedavilere cevap vermemekte sadece organlarının ampüte edilmesi halinde mutlu olmaktadırlar.
 • Bu kişiler yasal olarak organlarının alınması mümkün olmadığından amaçlarına ulaşamadıklarında çevrelerinde olan bu kişileri kıskanmakta ve kendilerini onların yerine koymaktadırlar.
 • Bu kişiler hastalıkları konusunda çevreleri ile konuşma konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar.
 • Hastaların pek çoğu yasal olarak organlarının alınması mümkün olmadığından çılgınca yöntemlere başvurmaktadırlar.

Göz atabilirsiniz: Yeme Bozuklukları Nedir? Çeşitleri ve Tedavisi ?

Apotemnophilia Neden Görülüyor?

Kişinin organlarının bazılarını kendine ait hissetmemesi ve bundan kurtulmak istemesi olarak tanımlanan bu hastalığın altında yatan nedenler tam olarak ortaya çıkartılmış değil. Bu nedenle hastalığın genetik mi yoksa psikolojik mi olduğu henüz anlaşılmış değil. Yapılan araştırmalarda organından rahatsız olan kişilerin beyin MR’ı çekildiğinde istemedikleri organın algılanmasının yetersiz olduğu saptanmıştır. Apotemnophilia neden görülür sorusunun cevabı kesin olarak verilememekle birlikte şu nedenlerden kaynaklandığı konusunda doktorlar görüş bildirmektedirler.

 • Çocukluk döneminde yaşanan travmalar
 • Bir dönem televizyonlarda engelli kişilere çok fazla yer verilmesi ve onların gördükleri ilgiyi kişinin kendisinin de görmek istemesi
 • Kişinin kendini ampüte biri ile özdeşleştirmiş olması
 • Çocukluk döneminde yeterli ilgiyi görmeyen kişinin ihtiyaç duyduğu sevgi ve şefkati bu şekilde bulacaklarına inanıyor olmaları

Hastalığın tam nedeninin bilinmemesi ise çok az kişide ortaya çıkıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Hastalığı yaşayan kişiler hangi organlarını istemedikleri konusunda net bilgi verebilmektedirler. Öyle ki bacağını istemeyen kişi onun nerden itibaren kendini rahatsız ettiğini de işaret edebilmektedir. Kişinin bacağının kesilmesinin ardından ise artık mutlu olduğu ve normal hayatına devam edebildiği görülmektedir. Apotemnophilia hastaları arasında en çok bacaklarının birini ya da ikisinin kendine ait olmadığı iddia edilmektedir. İlk başta insana garip gelen bu durum hasta için normaldir ve kendisine ait olmadığını düşündüğü organında vücudunda yer almasını istememektedir.

Bu hastalığın neden görüldüğüne dair yeterli bilgi olmamakla birlikte insanların yakın çevrelerine bu durumu anlatma konusunda da sıkıntı yaşadıkları bilinmekte ve bunun için de internette kendileri gibi olan kişiler ile iletişim kurmak için özel gruplar kurmaktadırlar.

Bunu bulamadıkları takdirde de organdan kurtulmak için akıl almaz yöntemleri birbirlerine tavsiye etmektedirler. Bu durum onları inceleyen doktorları dehşete düşürüyor olsa da Apotemnophilia hastaları için bu durum gayet normal olmaktadır. Vücut bütünlüğüne yönelik kimlik bozukluğu hastalığında kimi insanlar sadece bir organından kurtulmak istemekte ve sonrasında ise artık normal hayatlarına devam etmekteyken bazı hastalarda ise bu istek daha sonra da devam etmekte ve bu kez de başka organların kesilmesini istemektedirler.

Apotemnophilia Hastalarının İstemedikleri Organlar Hangileridir?

Küreselleşen dünyada daha önce varlığından haber olmayan çok az görülen hastalıklar artık herkes tarafından bilinmeye başlanmaktadır. Daha önce hiç görülmeyen hastalıklar da yeni yeni görülmektedir. Apotemnophilia ise yakın geçmişten itibaren görülmeye başlanmış olan bir hastalıktır ve hakkında yeterince bilgi sahibi olunmadığı içinde klinik olarak tanımlanması mümkün olmamaktadır. Elbette bu hastalığın bir tanımı var ama altında yatan nedenler, neden ortaya çıktığı ve nasıl tedavi edileceği gibi konular henüz tam olarak açıklanamamaktadır. Apotemnophilia hastalarının ortak noktaları ise vücutlarında bir uzvun kendilerine ait olmadığını hissediyor olmalarıdır ve bu organlar ise genellikle şunlardır.

 • El
 • Ayak
 • Parmak
 • Bacak
 • Kol
 • Göz
 • Çok ender olarak da belinden aşağısını istemeyen ve felç olarak hayatına devam etmek isteyen insanlar bulunmaktadır.

Bu insanların ortak noktası ise uzuvlarından kurtulduklarında kendilerini çok mutlu hissetmeleri ve normal hayatlarına devam edebiliyor olmalarıdır. Bu kişilerin aklı hastası olarak kabul edilmediklerini buradan belirtmek gerekmektedir. Apotemnophilia hastaları kendilerine zarar vermek isteyen psikiyatrik hastalar değildirler. Onlar o uzuvlarını kendilerine ait hissetmemekte ya da onlar ile çirkin göründüklerini organdan kurtulduklarında ise güzel olacaklarını düşünmektedirler.

İlginizi çekebilir: Yapay Bozukluk Nedir? Tanısı ve Tedavisi ?

Apotemnophilia Hastalığı Tedavisi

Apotemnophilia hastalığı tedavisi henüz tam olarak belirlenmiş değildir. Bazı ilaç tedavileri, terapiler ve klinik yöntemler ile kişi tedavi edilmeye çalışılıyor olsa da onların organlarını kendilerine ait hissetmeme duygularının yok olmasının sağlanması günümüzde mümkün olmamaktadır. Hastalığın tedavisi olarak istenmeyen organın alınması yer alıyor olsa da bu konuda doktorlar arasında bir fikir birliği olmadığı için bir çözüm olarak yer almamaktadır.

Bazı doktorlar hastanın iyileşmesi ve normal hayatına devam edebilmesi için organın alınmasından yana tavır alabiliyorken çoğu doktor ise bunun Hipokrat yeminine uygun olmadığını belirtmektedirler. Doktorların fikir birliğine varamamasının yanında yasalar ise bu konuda net olarak bulunmaktadır. Bir insanın sağlam olan bir organının ampüte edilmesine kesinlikle izin vermemektedir.

Bir Kişinin Apotemnophili Hastası Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Hastalıkla ilgili pek çok soru daha cevaplanmayı beklerken çevrenizden birisinin bu bacaklar benim değil ve onlardan kurtulmak istiyorum dediğinde ona deli gözüyle bakmamanız ve onun Apotemnophilia hastası olduğunu anlamanız gerekmektedir. Bu kişilerin tedavisi tam olarak mümkün olmayan bu hastalık nedeni ile sıkıntılı bir hayatlarının olduğunu da unutmamak gerekmektedir. Günümüzde görülen Apotemnophilia hastalığını yaşayan kişilerin ise duygularını anlattıklarında ise ortaya çıkan şey organın ampüte edilmesinin ardından duyulan büyük rahatlamadır. Bu kişiler organın alınmasının ardından evlenmekte, çalışmakta ve çocuk yaparak normal hayatlarına devam etmektedirler.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı