Kalp Hastalıkları

Aort Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Aort kapağımız sol ventrikül ile aort arasında konumlanmıştır. Sol ventrikülden aorta atılan kanın bir daha sol ventriküle geri gelmesini önlemektedir. Aort kapağına bakarsak üç adet yaprakçıktan meydana geldiğini görürüz. Aort darlığı ise normali iyice açılarak kanın ileri doğru hareket etmesini sağlayan aort kapağının bir takım nedenlerden dolayı daralması ile kanın ileri hareketine izin vermeyişidir. Bu üç kapağında kapalı olan halleri tıpkı bir kuş yuvasını andırmaktadır.

Aort Darlığı Neden olur?

Aort darlığının temelinde üç ana neden yatmaktadır. İlki doğumsal olmaktadır. Bu durumda üç yaprakçık bulunması yerine iki yada bir yaprakçık bulunur. Bu durum aort yetmezliğine de neden olabilir. İkinci neden ise yaş ile birlikte kapakçıklarda meydana gelen kireçlenmelerden kaynaklanır. Sonuncu ise romatizmal olan kapak hastalığıdır.

Bahsettiğimiz nedenler toplumlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerine bakıldığında ilk iki neden daha ön planda dururken, Türkiye de içinde olan diğer Ülkerlerde ise romatizmal kalp hastalıkları daha ön planda olduğu görülmektedir. Romatizmal aort darlığı bulunan hastalarda sıklıkla mitral kapak hastalığı da bulunmaktadır. Ancak ilerleyen yaşla birlikte özellikle 65 ve üzeri yaşta olanlarda birinci neden kireçlenme olarak görülmektedir.

Aort kapağının alanına bakıldığında 2.5 ,ile 4 cm2 olduğunu görürüz. Aort darlığı olan hastalarda bu alanda daralmalar olur. Kapağın alanı yarısına kadar daraldığında dahi herhangi bir sorun ile karşılaşılmazken 1 cm2 den aşağı düştüğünden bu sefer kan sol ventrikülden aorta geçişinde sıkıntılar çıkmaya başlar. Vakanın ilk evrelerinde sol ventrikül kas gücünü ile kas kalınlığını kullanarak tolere etmeye çalışır. Fakat bu geçici bir durumdur çünkü er yada geç sol ventrikül yorulacak ve iflas edecektir. Çünkü mekanik bir yapıya sahiptir.

Aort Darlığı Belirtileri Nelerdir?

Aort darlığının hangi aşamada olduğunu anlamak adına kapak alana sol ventrikül ile aort arasında olan basıncın ne derecede farklılık gösterdiğine bakılarak anlaşılır. İlk etaplarda çabuk yorulma gibi şikayetler oluşturmaktadır ancak aort darlığı ileri derecede ise bazı belirtileri vardır bunları aşağıda verdik.

Sol kalp yetmezliği söz konusu ise sol ventrikül önüne çıkan engele karşın hala çalışmaktadır ve artık yorulmaya başmamıştır.

Göğüs ağrısı şikayeti oluşur bu kalpte kaynaklıdır. Sıklıkla efor sarf edildiğinde ortaya çıkar. Sol ventrikülün kas yapısı ve etkilendiği basınç daha da artmaktadır ve sol ventrikül ihtiyacı olan oksijeni alamaz. Bu nedenle göğüs ağrısı meydana gelir.

Sıklıkla efor sarf edildiği zaman baş dönmesi ve bayılmalar meydana gelebilir. Bunun nedeni ise yapılan efordan dolayı beyne giden kan miktarının artması yerine darlıktan dolayı yeteri kadar kan gitmemesidir.

Aort Darlığı Tedavisi Nasıl Yapılmakta?

İlaç kullanımı tedavide çok fazla bir ise yaramamaktadır. Bu rahatsızlığın seyri yavaş olur ve zaman içinde aort darlığı meydana gelir. Ancak şayet hastada atrial fibrilasyon varsa kan sulandırıcı ilaçlar verilebilir. Bunun yanında atrial fibrilasyona kalp hızının artması eklenirse kalp hızını yavaşlatan ilaçlar ek olarak verilebilir. Tüm yapılan tetkiklerin ardından darlık ciddi anlamda ise cerrahi müdahale yapılarak kapak değişimi yapılmaktadır. Dayanıklılığı da düşünülerek genelde metal bir protez kapak takılır. Ancak bu durumda hasta ömür boyu kan sulandırıcı ilaç alması gerekir.

Bir önceki konumuz Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi Başlıklı konumuzu okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı