Psikoloji

Anksiyete Bozukluğu Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Anksiyete bozukluğu ülkemizde giderek yaygın hale gelen psikolojik rahatsızlıklardan biri olarak tanımlanmaktadır. Yapılan analizlerde toplumun %20’sinde anksiyete bozukluğu olduğu tespit edilmiştir. Türkçe hali ile “Kaygı Bozukluğu” olarak da bilinen rahatsızlık farklı nedenler yüzünden ortaya çıkabilmektedir. Anksiyete bozuklukları özellikle rahatsızlığın derecesinin artmasına bağlı olarak günlük yaşam standartlarının düşmesine neden olmaktadır. Bundan ötürü rahatsızlık büyük bir hastalığa dönülmeden gereken müdahalelerin yapılması ciddi önem arz etmektedir. Ancak bunun için hastalığın teşhis edilmesi, teşhis için ise “Anksiyete nedir, anksiyete bozukluğu nedir?” gibi soruların yanıtlanması gerekmektedir. Anksiyete için psikolojik olduğu kadar fiziksel belirtiler de bulunmaktadır. Anksiyete belirtisi olarak sayılacak maddeler, rahatsızlık şüpheleri ile uzmanlara danışılmasını bu sayede de erken tedavi şansının yakalanmasını sağlayacaktır.

Anksiyete Belirtileri Nelerdir? Anksiyete Çeşitleri başlıklı diğer araştırma makalemizide okuyabilirsiniz.

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

“Anksiyete bozukluğu nedir?” sorusunun yanıtlanabilmesi için öncelikle “Anksiyete nedir?” sorusunun cevabının bilinmesi gerekmektedir. Anksiyete, psikolojide geçen terimlerden biridir. Türkçe olarak is kaygı şeklinde tanımlanmaktadır. Kaygı, her insanda bulunması gerekli olan duygulardan biridir. Bu sayede bireyler tehlike olasılığı meydana çıktığında kendini koruyabilmektedir. Kaygı sayesinde beyin otomatik sinyaller alarak korunmaya yönelik önlemler üretmektedir. Anksiyete bozukluğu ise kişilerin kaygı derecelerini kontrol edememeleri şeklinde tanımlanmaktadır. Üstelik kaygı bozukluklarında bireyler kaygı süreçlerini hem nedensiz hem de oldukça uzun süre yaşamaktadır.

Anksiyete testi sayesinde hastalığın var olup olmadığı kontrol edilebilmektedir. Başlarda anksiyete nedir, sorusuna alınan yanıtlar, rahatsızlığın önemsiz zannedilmesine neden olmaktadır. Ancak doğal kaygı, günlük yaşamın devam etmesi için gereklidir. Çünkü refleksler kaygı sayesinde beyne gönderilen sinyaller sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kaygı ile birlikte kalp atışlarının hızlanması ve aşırı heyecan gibi belirtiler görülmektedir. Belirtilerin kaygı bozuklukları yüzünden uzun süre devam etmesi, hem fiziksel sorunlara hem de günlük yaşama devam edememe sıkıntısına yol açmaktadır. Uzmanlar tarafından uygulanan anksiyete testi sonrasında yine uzmanlarca belirtilen şekilde anksiyete tedavisine başlanmalıdır. Aksi durumlarda hastalığın derecesi artacaktır.

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete ne demek?” ya da “Anksiyete nedir?” sorularının yanıtları içinde bulunduğumuz çağda daha çok araştırılmaktadır. Stres seviyesinin yüksek olmasından dolayı artan bu rahatsızlık bireylerin standart yaşamlarına geri dönebilmeleri için mutlaka tedavi edilmelidir. Üstelik anksiyete belirtisi olarak pek çok madde sayılabilmektedir. Bunun yanı sıra belirtilerin kolay şekilde tespit edilmesi de mümkündür. Hatta yapılan analizlere göre hastaların büyük bir bölümü gereksiz yere kaygı yaşadıklarının da farkındadır. Anksiyete bozukluğunun ilk belirtisi olarak küçük bir olay karşısında büyük tepkiler vermek sayılabilmektedir. Kaygı derecesi yüksek olduğu için de nefes alım hızı artacaktır.

İlgili konumuz: Anksiyete Testi Soruları – Hemen Katıl!

Bu da anksiyete belirtilerinden bir diğeri olan nefes kontrol zorluğunun ortaya çıkması sonucuna götürmektedir. Ayrıca anksiyete bozukluklarında kişilerin kendilerine olan güvenleri de minimum derecelere inmektedir. Kalabalık ortamlardan uzak kalmaya dikkat etmeye başlayan bireyler hayatlarındaki kişileri de çıkarmaya çalışmaktır. Anksiyete bozukluğu olan kişiler kendilerini devamlı olarak mutsuz hissetmektedir. Mutsuzluk hissi aniden gelen ağlama isteği olarak ortaya çıkmaktadır. Herhangi bir işe ya da konuşmaya odaklanamamak da anksiyete belirtilerindendir.

Detaylar: Anksiyete Belirtileri Nelerdir? Anksiyete Çeşitleri

Anksiyete Tedavi Süreci

Anksiyete tedavisinin başlayabilmesi için anksiyete belirtilerinin uzmanlar tarafından teşhis edilmesi gerekmektedir. Öncelikle kaygı bozukluklarında farklı derecelerin olduğu bilinmelidir. Bundan dolayı her hastanın tedavisi aynı şekilde yapılmamaktadır. Anksiyete testi yapılarak ve sözlü hikâye alımı sonrasında tanı konulmasının ardından tedavi başlamaktadır. Öncelikle “Anksiyete nedir, anksiyete bozukluğu nedir?” içeriklerinden yola çıkarak hastaların sıkıntılarının ciddi olduklarının farkına varması gerekmektedir. Pek çok birey yapılan anksiyete testlerinde gerçeği yadsıtmaktadır.

Gerçeklerin net olarak belirtilmemesi ise tedavinin istenen sonucu vermemesi sonucunu getirmektedir. Anksiyete bozukluğunun tedavisinde kullanılan yöntemlerden ilki ilaçlı tedavidir. Fakat bu rahatsızlık belli fiziksel hastalıklarla da karıştırılabilmektedir. Anksiyete için ilaçlı tedaviye başlanmadan önce fiziksel kontrollerden geçmek de büyük önem arz etmektedir. Kesin tanının ardından psikolojik ilaçlarla birlikte kaygı derecesi kontrol altında tutulmaya çalışmaktadır. Anksiyete bozuklukları tedavi sürecinde psikolojik terapi seansları da uygulanmaktadır. Seanslar ilaçlı tedavi ile birlikte hastalığın iyileşme sürecini kısaltmaktadır. Psikoterapi olarak da bilinen tedavi sırsında hastalar, kaygı anlarında ne düşünmeleri ve nasıl davranmaları gerektiği hakkında bilinçli hale getirilmektedir.

Göz atabilirsiniz: Anksiyete Tansiyonu Nedir ve Belirtileri ?

Anksiyete İlaçları Ne Kadar Etkili?

Anksiyete tedavisi için genel kapsamda depresyon ilaçları kullanılmaktadır. Kullanılan ilaçların miligramları ya da kullanım sıklıkları ise uzmanlar tarafından belirlenmektedir. İlaçların etkili olabilmesi için hastaların dozlara ve ilaç alım zamanlarına özen göstermeleri gerekmektedir. Anksiyete nedir, anksiyete ne demek hakkında bilinçli olunması ilaç alım şekillerine dikkat sağlayan önemli kıstaslar arasındadır. Öncelikle anksiyete belirtilerinin tespitinin sonrasında başlanan ilaçlı tedavinin etki derecesinin yüksek olduğu bilinmelidir. Hastalar, ilaçlara ilk başladıkları günlerde geçmiş zamanlara göre daha çok uyuma ve dalgınlık gibi belirtiler gösterebilmektedir. Gösterilen belirtiler, ilaçların kullanım zamanı arttıkça ortadan kaybolmaktadır. Anksiyete bozukluklarının tedavisinde kullanılan medikallerin etkinlik derecesi farklı desteklerle artırılmaktadır.

Özellikle ilerlemiş rahatsızlıklar sadece ilaç alınarak tedavi edilememektedir. İlerlemiş hastalarda ilaç tedavisinin bırakılmasından sonra anksiyete bozukluklarının yeniden başlaması ihtimali bulunmaktadır. Bu ihtimalin ortadan kalkması için psikolojik terapi seanslarına katılım göstermek çok mühimdir. Kaygı bozukluğu yaşayan kişiler terapilerin yanı sıra doğru nefes alımları hakkında eğitimlere de katılabilmektedir. Doğru nefes almak kaygıyı kontrol altına alabilmede büyük bir yardımcıdır.

Anksiyete Test Sonuçları Ne Kadar Güvenilir?

Günümüzde anksiyete ne demek, anksiyete nedir gibi merakların internet üzerinden giderilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra kişiler anksiyete olduklarından şüphelendiklerinde anksiyete testlerini de web üzerinden yapabilmektedir. Yakın geçmişe kadar testler uzmanlar eşliğinde yapılarak hastalığın tanı ve teşhis süresinin kısalmasını sağlanıyordu. Günümüzdeki online olarak yapılabilen testler ise bilgilendirme amaçlı olmak özelliği taşıyor. Anksiyete belirtileri taşıdığından şüphe duyan kimseler hazır olarak verilen testleri yanıtlayarak bu rahatsızlığı taşıdığına karar vermemektedir.

Web sitelerinde yer alan anksiyete testleri sadece bilgilendirmek ve fikir edinmek açısından etkidir. Bu neden yüzünden test sonuçlarının %100 olarak kesin yanıtlar vermesi ancak uzman görüşlerinin alınmasının ardından gerçekleşmektedir. Anksiyete bozuklukları ciddi psikolojik rahatsızlıklardan olduğu için teşhis ve tedavilerde uzman desteğinin alınması gerekmektedir.

Anksiyete Krizi Anında Neler Yapılmalı?

Anksiyete bozuklukları, krizlerle birlikte kendini göstermeye başlamaktadır. Krizlerin yaşamı derinden etkilemesi anksiyete ne demek, anksiyete nedir araştırmalarının yapılmasının ardından gereken medikal yardımların alınmasını sağlamaktadır. Anksiyete bozukluğu nedir, açıklamalarından sonra hastalar gereken bilinci edinerek krizlerle baş etmeyi öğrenmektedir. Öncelikle anksiyete bozuklukları yüzünden yaşanan krizlerin herhangi bir fiziksel sıkıntıdan meydana gelmediği hatırlanmalıdır. Kriz sırasında, krize neden olan şeye odaklanmak yerine farklı bir şeye odaklanmak büyük bir yardımcıdır.

Uzmanlarca yapılan anksiyete testi sonrasında tedavilerde psikoterapiler de yapılmaktadır. Anksiyete testi sonrasında başlayan terapiler krizler esnasında nefes alma tekniklerini uygulamayı öğretmektedir. Bireyler kriz sırasında hızlı nefes aldıkları için kan akışları, kalp atışları da hızlanmaktadır. Bundan ötürü sakinleşmek mümkün olmamaktadır. Anksiyete tedavisi kapsamındaki nefes alma yöntemleri krizin hızlı sürede geçmesini sağlamaktadır. Pek çok hasta kriz esnasında nerede olduğunun farkına varmamaktadır. İçinde bulunulan ortamın analiz edilmesi beyni oyalayarak krizi geçirmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı