Kalp Hastalıkları

Anjiyo Nedir? Anjiyo Neden Yapılır?

Anjiyo kalp damarlarının görüntülenmesi işlemidir. Bu işlem sırasında damarlarının ne kadar büyük olduğu, daralma durumu ve miktarı, darlığın olduğu bölge ve uzunluğu, darlık olan bölgedeki kireçlenme durumu, damarın içindeki pıhtı durumu gibi bilgiler öğrenilebilir. Anjiyo nedir, sorusunun ardından tespit edebileceğimiz yukarıdaki durumlara göre bir tedavi planı ortaya konur. Doktor tavsiyesine göre ilaç tedavisi ya da by-pass işlemi yapılır.

Anjiyonun işlemi her zaman yapılabilecek bir yöntemdir. Ancak bu işleme girmeden önce en az 6 saat bir şey yememeniz gerekir. Acil olan durumlarda ise bazı önlemler alınarak bu işlem yapılabilir.  Anjiyonun uygulaması tamamen risksiz değildir. Ancak bu işlem sırasında ölüm, inme ve işlem sırasındaki kalp krizi ihtimali binde bir olarak değerlendirilir. Yani bu işlem günümüz teknolojisiyle çok büyük oranda problemsiz şekilde sonuçlanmaktadır.

Anjiyo Neden Yaptırılır?

Anjiyo neden yapılır, sorusu hepimizi meraklandırır. Kalp sorunları ileriki yaşlarda başımıza bela olsa da günümüzde her yaştan insan için sorun oluşturabiliyor. Anjiyonun işlemi önemli rahatsızlığı olan bireylere ya da doktor tarafından bir rahatsızlığı önlemek adına da yapılabilir. Genel olarak kalp sıkışması, göğüs ağrısı ve sızı durumlarında doktorlar damarların sertleştiğinden şüphelenir. Bu yüzden bu durumları ortadan kaldırmak amacıyla anjiyo işlemi yapılır. BU işlem doktorlar tarafından yapılan incelemeler sonucunda en uygun bölgeden uygulanmaktadır.

Anjiyo İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Anjiyo işlemi genel olarak basit bir işlem gibi görülse de anjiyodan sonra dikkat edilmesi gerekenler konusunda bir araştırma yaparak aşağıdaki durumlara dikkat edilmesi gerekir:

  • işlem sonrasında mutlaka ilk günler yüksek miktarda ağırlık kaldırmaktan ve fiziksel kuvvet gerektiren işlerden kaçınmak gerekir.
  • Vücudumuz gün içinde sürekli su ihtiyacı hisseder. Ameliyat sonrası bu ihtiyaç biraz daha artacaktır. Bu yüzden günde en az 2.5 litre su tüketmeniz gerekir.
  • işleminden sonra sigara ve alkol kullanmak son derece sıkıntılı durumlara yol açabilir. Sigara içindeki maddelerden dolayı vücudunuzda istenmeyen sonuçlara yol açabilir.
  • Anjiyo işleminden sonra hastalar katı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Bu yüzden en azından bir süre sıvı yiyecekler tüketmek daha mantıklı olacaktır.

Göz atabilirsiniz: Koroner Anjiyo Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı