Genel Sağlık

Alerjik Rinit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Alerjik rinit, burun içindeki tabakanın herhangi bir alerji sebebiyle iltihaplanmasıdır. Burun dışında üst solunum yollarının tamamını da kapsaması olasıdır. Diğer adı “Saman Nezlesi ya da Bahar Nezlesi” olarak da bilinir. Yılın belirli zamanında, aynı belirtileri hissediyor, en önemlisi yoğun burun akıntısıyla mücadele ediyorsanız, konu hakkında derhal bir doktora danışmalısınız. Korkmayın, ciddi bir tehlike gözlendiğini söyleyemeyiz ama, yine de her konuda olduğu gibi erken tedavide fayda vardır. Çocukluktan başlar, alerjik yatkınlığı olan bireylerce görülür. Genel itibariyle hayat boyu sürer. Yalnız, yaş geçtikçe hastalığın seyrinde azalma görülebilir.

Rüzgarda uçuşan polenler, ev tozları ya da başka alerjik faktörler, hastalığa sebep olur. Burundan sürekli akıntı gelmesi sebebiyle bu hastalık, genel olarak kişinin sosyal yaşantısını olumsuz etkileyecektir. Hastalık, zamanla bir tedavi uygulanmaksızın geçemez. Sadece kişi yaşlandıkça hastalığın etkileri azalacaktır. Yalnız, alerji oluşturan maddenin ne olduğu tespit edilir ve buna göre önlem alınırsa, en azından o maddeden uzak kalınırsa, büyük ölçüde azalacaktır. Alerji oluşturan madde dediğimiz şey, normalde kişiye zararı olan bir madde değildir. Vücudun yabancı bulduğu maddeye karşı, zararlı olmasa da koruma kalkanı üretmesi durumuna, alerjik rahatsızlık deriz. Genetik bir alışkanlık ya da farklı bir nedenden, normalde sorun olmayan madde, kişide farklı tepkimeye girer. Bu tepkime sebebiyle de vücutta çeşitli bulgular gözlenir. Alerji, genelde doğuştan kazanılmaz. Kişinin içinde bulunduğu ortam, yaşam tarzı ve kullandığı alışkanlıklar alerjik rahatsızlıklarla karşılaşma ihtimalini arttırır.

Alerjik Rinit Nedenleri

Alerjinin en bilinen nedeni çevre kirliliğidir. Bunun dışında çok da nadir olsa, kişi titiz olmaması sebebiyle alerjik sorunlar yaşayabilir. Vücuttaki antikorların savaşı olarak nitelendirebileceğimiz alerji, genetik yollarla ya da daha farklı sebeplerle hayatımızı zehredebilir. Bazı alerji türleri hayati önem taşırlar ve ağır ilaçlarla tedavi edilirler. Alerjik rinit tedavisinde böyle bir durum söz konusu değildir. Hastalık, çoğu zaman hafif ilaçlar ve dinlenme ile geçirilebilir. Bunun yanında elbette alerji oluşturacak maddeden uzaklaştırılması da hasta için alınabilecek bir önlemdir. Bu maddeler genelde toz, polen, küf, hayvan tüyü, duman ve daha pek çoğu olabilir.

Alerjik Rinit Belirtileri

Bir madde ile temas anında klasik alerjik bulgular gözlenir. Bunlar: Geniz akıntısı, burun akıntısı, hapşırma, kızarıklık ya da kaşınmalardır. Kaşınma, burunda, gözde ve damakta görülebilir. Çok nadir de olsa alerjik rinit rahatsızlığında derinin dökülmesi, deride yanma hissi görülebilir. Deri rahatsızlıkları alerjik rinit rahatsızlığında sık görülmese de göz yaşarması, gözaltı morlukları, Gözaltının renk değiştirmesi, burun ve geniz akıntısı gibi semptomlar daha sık rastlanır.

Alerjik rinit belirtileri, insan hayatında sıkıntılar doğurabilir. Başta halsizlik yaratır, boğaz ve burunda oluşacak sorunlardan dolayı uykusuz bırakır. Konsantrasyon düşüklüklerine sebep verir. Dikkat dağınıklığı ve nefes alırken güçlük yaşatır. Tüm bunlar, kişinin kendini kötü hissetmesini sağlar.

İlginizi çekebilir: Nefes Darlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Özellikle mevsim geçişlerinde alerjik rinit gözlenir. Toplumun ciddi bir oranı, bu hastalıktan rahatsızlık duyarlar. Sadece çocuk hastalığı da değildir. Yetişkin ve yaşlılarda, hatta bebeklerde de bu hastalığın nüksetmesi muhtemeldir. Yabancı alerjen maddelerden uzak kalınması, doktorların hastalara en sık önerdiği şeyler arasında yer alır.

Alerjik Rinit Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi süreci için tanı konulması sürecinin etkisi büyüktür. Hastanın öyküsünün, yaşadığı ortamın ve yaşam koşullarının bilinmesi, birkaç küçük testin özellikle mukoza testinin yapılması tanı ve tedavi sürecinin en önemli etmenleridir. Alerjik rinit tedavisinde eğer tetikleyici başka bir rahatsızlık ortada yoksa, süreç hafif ilaç tedavisi ve polenden uzaklaşılması ile sonuçlandırılabilir. Dikkat edilmesi halinde durum sık sık tekrar etmeyecektir.

Alerjik rinit, mevsimsel ya da herhangi bir maddeye bağlı olarak gelişir. Her türden insan bu hastalıkla karşı karşıya kalabilir. Aslında bir tehlikesi yoktur ama eğer müdahale edilmezse farklı hastalıkları tetikleyebilir ya da bunların oluşmasına ortam hazırlayabilir. Ortakulak iltihabı, astım ve rinosinüzit gibi hastalıklar, tedavi edilmeme halinde birbirlerini bütünler niteliktedir.

Alerjik rinit hastalarının büyük kısmında astım görülür. İşin kötüsü, bu durumda astımın kontrolü rinit varlığı sebebinden, zorlaşacaktır. Hasta küçük bir çocuksa, alerjik rinit ile birlikte astımın görülmesi işten bile değildir. Böyle bir anda, iki hastalığın da tedavi edilmeye çalışılması gereklidir.

Özellikle rinosinüzit rahatsızlıklarında, ağır baş ağrısı görülür. Burun akıntısı ve diğer alerjik belirtilerle bu baş ağrısı birleşirse, kişide sancılı bir süreç başlar. Buna önlem alınmalıdır.

Bazı rinit rahatsızlıkları, hormonlarla da ilişkilidir. Bunları alerjik sınıfına sokmamız doğru olmayacaktır. Adet, gebelik ve tiroit bozuklukları rinit rahatsızlıklarına sebep verebilir. Rinit rahatsızlıklarının tedavisinde, sorunu ortadan kaldırmakla işe başlayabilirsiniz. Her gün, her mevsim alerjik belirtiler görüyorsanız, ev içi ortamınızı kontrol etmelisiniz. Gerektiği taktirde doktorunuz alerji testi isteyebilir. Bu test ve ayırt edici birkaç tetkik sayesinde tam olarak sorunun ne olduğunu belirleyebilirsiniz.

Tedavi için genelde tuzlu sular ve belirli burun spreyleri tercih edilir. Tedavi yöntemi, hastanın hastalığının seyrine göre belirlenir. Ağır bir tedavi, izlenmez. Uzmanınız, nasıl bir yol izleneceğini size zaten anlatacaktır.

Her Burun Akıntısının Sebebi Alerjik Rinit Midir?

Elbette hayır, normal nezle sürecinde de kişide burun akıntısı, gözlerde yaşarma ve yukarıda sayılan diğer belirtiler gözlenebilir. Sürekli ya da her yılın belirli mevsimlerinde gerçekleşen burun akıntısı ya da diğer faktörler, alerjik rinit göstergesi olabilir.

Büyük bir olumsuz durumun işaretçisi olmadıkları sürece, sadece sosyal yaşantının olumsuz etkilenmesini sağlarlar. Onun dışında bu hastalığın bir semptomu yoktur.

Alerjik rinit ile nezle arasında en belirgin fark, alerjene olan temas kesildiğinde rinit konulu şikayetleriniz de sona erecektir. Nezle, birkaç gün boyunca bir alerjen gözetmeksizin devam edecektir. Alerjik rinit ateş yapmaz. Nezle olan bireylerde ateş gözlemlenir.

Evde Alerjik Rinit Hastalığını Engelleme Yöntemleri

Bu durumu yaşamaya başladığınızı hissettiğiniz anda bir doktora danışmalısınız. Bu hastalığın net bir tedavisi yoktur. Sadece belirtilerin gözlenmesini önlemek amacıyla ilaç ya da sprey tedavisine başlanır. Eğer uzman, gerekli görürse rinit için aşı da önerebilir.

Göz atabilirsiniz: Doğal Antibiyotik Görevi Gören Besinler

Bu sorunlardan kurtulmak için, genel sağlık kurallarına uymalısınız. Yün veya pamuk battaniyeleri, kıyafetleri tercih etmemelisiniz. İçinde bulunduğunuz odaların havasını sıklıkla yenilemeli ve eğer havası kuru bir odada oturuyorsanız, havayı nemlendirmelisiniz. Atopik gruptaysanız, yani alerjik rahatsızlıkları olan bir bireyseniz, kesinlikle evinizde bitki ve hayvan beslememelisiniz. Hastalık sizde semptom göstermeye başladıysa, doktorunuzun tavsiyelerine sürekli olarak uyum sağlamalısınız. Bu hastalıktan dolayı uyku problemleri yaşayabilirsiniz. Rahatlatıcı bir oda ortamı ve eğer elinizden geliyorsa huzur verici kokuları tercih etmelisiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı