Genel Sağlık

Akut Farenjit Nedir? Nedenleri ve Tedavisi Nedir?

Farenjit, boğaz iltihabının genel ismi olarak bilinmektedir. Bu hastalık boğazda aniden başlayan yanma, yutkunmakla artan ağrı, ateş, ses kısıklığı, öksürük, iltihaplı dokular, boğazda uçuk şeklinde kabarcıklar ve ağız kokusu belirtileri ile ortaya çıkar. Bilinen bir diğer adı, yutak iltihabıdır. Genellikle kış mevsiminde, soğuk havanın etkisiyle ortaya çıkar. Klimalar, sıcak soğuk dengesinin bozulması ve daha başka nedenler, hastalığın ortaya çıkmasını sağlar.

Farenjit hastalığına yakalanan kişilerin %90’ında Viral sebepler görülürken; geriye kalan %10’luk kısım ise bakterilerin neden olmasından dolayı kaynaklanır. Özellikle 4-7 yaş aralığındaki çocuklarda sıklıkla görülürken 1 yaş altı çocuklarda çok nadir görülmektedir. Farenjit hastalığı belirtileri, Hastalığın sebepleri doğrultusunda değişiklik gösterir. Bakteri kaynaklı farenjitlerin belirtileri Viral farenjitlere oranla çok daha ağır seyreder. Farenjit vakalarının büyük bir kısmı birkaç gün sonra kendiliğinden iyileşmektedir. Bazı durumlarda, hastalığın kronik bir hal alma tehlikesi vardır. Buna dikkat etmek gerekir.

Bu hastalığın nasıl tedavi edileceği çoğunlukla belirtiler doğrultusunda anlaşılmaktadır. Farenjit tedavisinde antibiyotiğin kullanılabilmesi için bakteri kaynaklı bir boğaz ağrısının olması şarttır. Birey farenjit hastalığına yakalandığında boğazın arkasındaki Farenks kısmı iltihaplanır. Yaşanılan bu durum yutkunma güçlüğü, geniz akıntısı ve boğazda kızarma gibi sebeplerin oluşmasını sağlar. Hastalık sürecinde yapılan boğaz kültürleri çoğunlukla bir sonuç vermez. Ancak bademcik ve diğer dokular şişer. Bu durum da bireyin rahatsız olmasına sebebiyet verir. Geniz akıntısının başarılı bir şekilde tedavi edilmesi durumunda bu olay da tamamen ortadan kalkmış olur.

Bununla beraber sesini fazla ya da normalden daha yüksek seviyede kullanan insanlarda ve kimyasal maddelerin fazla olduğu ortamlarda ya da tozun yoğun olduğu ortamlarda çalışan insanlarda kronik boğaz ağrısına rastlanmaktadır. Yukarıdaki belirtileri yaşayan her birey farenjit hastası olmayabilir. Reflü adı verilen hastalık da farenjit hastalığı ile hemen hemen aynı belirtileri göstermektedir. Aslında Reflü hastalığını da farenjit ile bir tutmalıyız. Bazı durumlarda farenjit hastalığının bir nedeni olarak karşımıza çıkabilir. Farenjit, kişide aşırı halsizlik yaratacaktır. Özellikle çocukların dirençten düşmesini sağlar.

Farenjit Belirtileri Nelerdir

Farenjit genelde ağrılı seyreden bir hastalıktır. Gribe benzerliği aşırı derecededir. Solunum yolları enfeksiyonu ile de halk arasında karıştırılması muhtemeldir. Gelelim nasıl fark edilebilir olduğuna.

 • Yorgunluk,
 • Eklem Ağrısı,
 • Halsizlik,
 • Boğaza yabancı cisim girme hissi,
 • Yutkunurken zorlanma,
 • Boğazda şiddetli ağrı,
 • Kaşınma,
 • Boğazda yanma ya da batma hissi,
 • Boğazda kuruluk,
 • Ateş,
 • Sert öksürükler,
 • Boğaz kuruluğu,
 • Nefes ya da ağız kokusu,
 • Genizde akıntı şeklinde belirtiler görülür.

Bu belirtilerden birkaçı bir araya geldiği anda hemen bir uzmana başvurulmalıdır. Eğer uzman kontrolünde geç kalınırsa, hastalık kronik bir hal alabilir. Eğer müdahale edilme ihmal edilirse, çeşitli hastalıklara da kapı aralanmış olacaktır.

Farenjit Nedenleri

Farenjit hastalığına sebep olan genel unsurlar virüslerdir. Ama bazı bakteriyel enfeksiyonların da farenjite neden olduğu bilinir. Farenjit ile beraber görülen bazı hastalıklar şunlardır:

 1. Suçiçeği,
 2. Krup denen karakteristik bir çocuk öksürüğü ve havlar gibi öksürme,
 3. Kızamık,
 4. Boğmaca,
 5. Soğuk algınlığının sebeplerinden olan adenovirüs adlı hastalık,
 6. Beta enfeksiyonu,
 7. Enfeksiyöz mononükleoz; halk arasında öpücük hastalığı olarak da adlandırılır,
 8. Grip virüsü
 9. Klamidya,
 10. Gonore,
 11. Corynebacterium gibi hastalıklarla birlikte seyredebilir.

Bunların bir kısmı virüs bir kısmı da bakteri bazlı hastalıklardır.

Hastalığın risk grubunu temsil edenler, sık sigara içenler, sinüzit hastaları, sağlık personelleri, Reflü hastaları, alerjik bünyesi olanlar ve sıklıkla grip gibi enfeksiyonlara maruz kalan düşük bağışıklık sistemi olan bireyler olarak bilinir.

İlginizi çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Farenjit Nasıl Tedavi Edilir

Farenjit, bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle, tedavisi sırasında dikkat edilmesi gerekenler, tükürük ve burun salgılarıdır. Otobüslerde, toplu ortamlarda bu hastalığı kapma ya da başkasına bulaştırma ihtimaliniz vardır. Tedavi esnasında ve hastalıktan kurtulmanın ardından, el yıkama alışkanlığını bir düzene sokmak gereklidir. Sıkça el yıkanmalı ve ev içerisinde her bireyin özel havlusu, yastığı bulunmalıdır. Acı yemekler, asitli içecekler, aşırı soğuk ya da sıcak beslenmeden kesinlikle kaçınılmalıdır. Vitaminsizlik, bu hastalığı meydana getiren en önemli sorunların başında gelir.

Düzenli uyku, spor ve vitamin ihtiyacınızı karşılamalısınız. Boğazdaki yanma hissini ılık su içerek gidermek, boğazı sürekli temizleyerek tahriş etmemek açısından önem arz eder. Farenjit hastalığında doktorunuz gerek duymadığı halde sakın antibiyotik kullanımı konusunda ısrarcı olmayın. Hafif düzeydeki rahatsızlıklar için pastil ya da boğaz spreyi kullanımı yeterli olacaktır. Bakteriyel rahatsızlıklarda, gerektiği zaman doktorunuz ek antibiyotiğe zaten başlayacaktır.

Kronik farenjit rahatsızlığı olanlar, stresten ve Reflü sağlayacak yiyeceklerle beslenmekten kaçınmalıdırlar. Bu ikisi, farenjitin can düşmanlarıdır. Son olarak, kronik ya da anlık farenjit olsun hiç fark etmez, kişi tozlu ortamlarda, havasız yerlerde tutulmamalıdır. Ağrıları olacaktır. Ağrı kesiciye zorda kalmadan başvurmamak şartıyla, ağrı kesici kullanımında sakınca bulunmaz. Baş ve boğaz ağrıları ne kadar yüksek olursa olsun, düşük dozda ilaçlar tercih etmenizi öneriyoruz. Bildiğiniz gibi vücut, bir yerden sonra ağrı kesiciye bağımlılık kazanabiliyor.

Ev içerisinde: Odanın nem seviyesini düzenleyerek, bol sıvı tüketerek, sıcak çorbalar tüketerek, bolca dinlenerek ve sıcak tuzlu su ile gargara yaparak hastalığın etkilerinden olabildiğince çabuk kurtulma ihtimaliniz vardır. Gereken durumlarda sinüs tedavisi ve Reflü ilacı kullanımı uzman doktorunuzca uygun görülebilir. Bu tedaviler, hastalığın kronik bir hal almasını engelleyici yollardandır. Eğer belirtilenleri yapmazsanız, her Reflü ya da sinüzit anında, hastalığın belirtileri de sizinle beraber dönecektir.

Göz atabilirsiniz: Reflü Nedir? Belirtileri ve Korunma Yolları

Çocuklar İçin Farenjit Ve Etkileri

Farenjit genellikle iki yaş ile on iki yaş arasında sıkça görülür. Çocuğunuz farenjit geçiriyorsa, kesinlikle sokaktan ve okuldan uzak tutmalısınız. Bu sayede arkadaşlarına farenjit bulaştırmadan iyileşmiş olacaktır. Arkadaşlarına bulaşan hastalığın iyileştikten sonra kendisine yeniden nüksetmesini de engellemiş olursunuz.

Çocuklar, büyüklere göre daha hassas, dayanılmaz bir süreç geçirirler. Bu dönemde oldukça nazlı ve oldukça halsizdirler. Bazı çocuklarda kusma ve karın ağrısı da bu hastalık esnasında seyredebilir. Farenjit geçiren çocuklar genel olarak ağrılar sebebiyle iştahsızlık hissedeceklerdir. Masaj yapmalı, beslenmesi için nazikçe ısrar etmelisiniz.

Düzenli beslenme, dinlendirme, zamanında gargara ve ilaç kullanımı, birazcık ilgi ve son olarak başta ada çayı olmak üzere ılık bitki çaylarını tüketmesini sağlayarak ortalama bir haftalık bir süreçte bu durumu atlatmasını sağlayabilirsiniz. Farenjit ya da başka enfeksiyonlara rastlamaması için çocuğunuza bağışıklık güçlendirici besin takviyeleri yapmalısınız. Bunun yanında çocuğun diğer aile fertleri ya da aile dışı arkadaşlarıyla ortak eşya kullanmasına izin vermemelisiniz.

Bunun dışında, terleme ve üşüme durumlarına mümkün olduğu kadar engel olmanız, çocuğunuzun daha az hastalık geçirmesini sağlayacaktır. Çocuk, mevsim her ne olursa olsun ıslak saçla uyutulmamalı, atlet giymeden dolaştırılmamalı ve asla üstü açık uyumamalıdır. Bazı hastalıklar, bir süre sonra süreklilik kazanır. Bunlara yukarıdaki tavsiyelere uyarak engel olabilirsiniz.

İster çocuk olsun isterse büyük, hafif bir boğaz ağrısı olarak geçiştirmemeli ve en kısa zamanda uzman bir doktora başvurmalısınız. Farenjit genel itibariyle kış mevsiminde ortaya çıkar. C vitamini alarak ve dengeli beslenerek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Özellikle sebze ve meyve tüketimine, sabahları bal ya da pekmez kullanımına kışın önem vermeniz yerinde bir tutum olacaktır. Kalabalık ortamlarda, hasta olduğunu bildiğiniz insanların yanında çok durmayarak, bu hastalıktan kendinizi koruyabilirsiniz. Her gün düzenli olarak başta su olmak üzere sıvı tüketimini ihmal etmeyin. Özellikle ne olursa olsun ılık su içmeye dikkat edin. Aşırı sıcaktan ve fazla soğuktan kaçının. Bu tür içecekleri tüketirseniz boğaz iltihaplarına davetiye çıkarmış olursunuz. Son olarak alkolden ve tütün ürünlerinden uzak durun, içilen yerlere sıkça girmemeye özen gösterin. Geri dönüşü zor hastalıklara davetiye çıkarabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı