Genel Sağlık

Aktiviteye Göre Yakılan Kalori Ne Kadar?

Günümüzde hemen herkes fazla kilolarını bir an önce verebilme telaşında, çünkü fazla kilolar kötü bir vücut görüntüsüne ek olarak pek çok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. İdeal kilomuzun üzerine aldığımız her bir kilo tüm hastalıklara yakalanma ihtimalimizi artırıyor. Kilo verme telaşında olan herkes, ya diyet yapıyor ya da spor yapıyor. Peki yaptığınız aktivitelerin size ne kadar kalori harcattığını hiç düşündünüz mü ? Bu yazıda aktiviteye göre yakılan kalori miktarları hakkında bilgi alabileceksiniz.

Yürüyüş Yapmak

Kilo vermek isteyen bireylerin başvurduğu ilk spor çeşidi. Kilo vermek için yürümek oldukça mantıklı ancak yürüyerek yeterince kalori yakamazsınız ya da kayda değer bir kalori harcaması için uzunca bir süre yürüyüş yapmanız gerekli. Peki yürüyüş yaparak ne kadar kalori harcıyoruz ?

İlginizi çekebilir: Kilo Vermek İçin Kişiye Göre Deneyebileceğiniz Diyetler

Ortalama 70 kilo ağırlığındaki bir erkek bir saat yürüyüş yaparak yaklaşık 300 kalori harcıyor. 70 kilo ağırlığındaki bir kadın ise bir saatlik yürüyüş ile yaklaşık 240-250 kalori yakabiliyor. Bu değerler saate ortalama 4-5 km hızla yürüyen bireyler için geçerlidir. Kilo miktarı arttığında yakılan kalori de artar, 70 kilo bir erkek bir saat yürüyürek 300 kalori yakarken 140 kilo ağırlığında bir erkek ise bir saat yürüyürek 600 kalori harcamaktadır. Yürüyüş yaparken yürüdüğünüz yolun eğimli olması eğim derecesince harcanan kalori miktarının artmasını sağlar.

Koşmak

 

En çok kalori yaktıran aktivitelerden birisidir. Koşmak, yürümeye göre çok daha fazla kalori harcatabilmektedir. 70 kilo bir erkek bir saat koşarak 600-1000 kalori arasında kalori harcayabilmektedir. Uzmanlar her sağlıklı bireyin haftada 4-5 saat koşmasını önermektedir.

Ağırlık Çalışmak

Genelde kilo verme amaçlı yapılmıyor olsa da, kalori yakımını destekleyen bir çalışmadır. Ortalama bir saat ağırlık çalışan biri yaklaşık olarak 200-300 kalori arasında enerji harcamaktadır.

Paten

Kilo verme amaçlı yapılmayan ancak oldukça zevkli olan bir aktivite, paten yaparak bir saate ortalama 70-90 kalori harcamanız mümkündür. Üzerinizde bir ağırlık çanta vb, varsa daha fazla kalori yakabilirsiniz.

Merdiven Çıkmak

Kilo vermek için çok sık yapılmaya çalışılan ancak çoğu kişinin uzun süre dayanamadığı bir aktivite çeşididir. Merdiven inip çıkmak, kasları çok yorduğu için oksijen ihtiyacını artırmaktadır. Bu da kalbin çok hızlı çalışmasına neden olur, eğer kalp yeteri kadar oksijen pompalayamazsa kalp krizi geçirebilirsiniz. Bu nedenle çok kiloluysanız ve sigara kullanıyorsanız bu egzersize günde 5 dakika olarak başlamanızı yavaş yavaş artırmanızı tavsiye ediyoruz.

Bulaşık Yıkamak

Ev hanımlarının haftada en az 4-5 gün yaptığı bir aktivite, onlar için çok da zor olmuyor. Bulaşık yıkamak saate ortalama 80-100 arası kalori harcatıyor.

İp atlamak

En çok kalori harcatan aktivitelerden biridir. Bu aktiviteye başlamaya karar vermeden önce eğer sigara kullanıyor ve kiloluysanız mutlaka doktorunuza danışınız. Kalbi yoran egzersizlerden biridir ve kalbiniz yeteri kadar güçlü değilse kalp krizi geçirme riski taşırsınız.

Dans Etmek

Dans temposuna göre yakılan kalori miktarı değişse de mola vermeden yapılan bir saatlik dans 200 kaloriden fazla kalori harcamanızı sağlayabilir.

Bahçe İşleri İle Uğraşmak

Bahçenize yeni bitkiler ekmek, hasat etmek bir şeyler inşa etmek gibi aktiviteler yüksek kalori harcamanızı sağlar. Bu aktivitilerle bir saat uğraşmak 400 kaloriye kadar kalori harcamanızı sağlar.

Bisiklete Binmek

Bisiklet sürmenin yakacağı kaloriyi hesaplamadan önce, hangi tempoda sürdüğünüzü bilmemiz gerekir. Sakin bir hızda 10-15 km/h 1 saat sürülen bisiklet 300-350 kalori harcamanızı sağlarken, ortalama hızda 20-25 km/h 1 saat bisiklet sürmek 500-600 kalori harcatır. Daha yüksek hızlar daha fazla kalori harcatsa da sadece profesyonel sporcular için uygundur. Aktiviteye göre yakılan kalori ilave yük aldığınızda artmaktadır. 80 kilo bir erkek veya bir kadın 8 kilo bir yük taşıdığında %10 daha fazla kalori harcar.

İlginizi çekebilir: Egzersiz Bisikleti Gebelikte Güvenli midir

Bilgisayar Kullanmak

Bilgisayar kullanmak da kalori harcatmaktadır. Aslında tüm gün televizyon izleyen biri bilgisayar kullanan birine göre çok daha az kalori harcar. Üstelik bilgisayarda çalışılıyorsa yakılan kalori miktarı da artacaktır. 1 saatlik bir bilgisayar kullanımı ortalama 100-150 kalori yakmanızı sağlar.

Tenis Oynamak

Tenis oynarken ne kadar kalori yakacağınız aslında hangi tempoda oynadığınıza da bağlı. Yeni başlayan biriyseniz bir saatlik bir tenis oyunu size 150 kalori kadar harcatabilir. Profesyonel sporcular ise 1 saate 300-400 kalori kadar enerji harcayabilirler.

Bowling Oynamak

Bowling oynamak da epey kalori harcamanızı sağlar. 1 saatlik bir bowling oyunu 200 kalori yakmanızı sağlar. Ne kadar kalori yaktığınız, oyunun temposuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Aşağıdaki linkte en çok yağ yakan egzersizlerden bahsedilen bir video bağlantısı bulunmaktadır. Tıklayarak hemen izleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı