Kanser

Akciğer Kanseri Nedenleri – Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer kanseri; akciğer dokusunda oluşmaya başlayabilecek ya da vücuttaki diğer kanserlerin akciğere sıçraması sonucunda gelişebilecek bir kanser türüdür. Her kanser türünde olduğu gibi sorun hücrelerin olması gerektiği gibi çoğalmaması ve işlevini yerine doğru bir şekilde getirmemesidir. Kişiler akciğer kanseri nedenleri ile tanıştığı anda teşhis konulursa; kanser oldukça hızlı bir şekilde tedavi edilebilir. Genel olarak akciğer kanseri nedeni ele alındığında; sigara içen kişilerde akciğer kanserinin çok daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Akciğer kanserinden korunmak için ilk olarak sigaradan uzak durmak gereklidir. Genetik nedenler de kişilerde bu tarz sorunlara neden olabilir. Ailenizin geçmişinde akciğer kanseri sorunu varsa bu durumda sizin de detaylı bir kontrolden geçmeniz yerinde bir karar olacaktır.

Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğerin görevi vücuttaki oksijenin temizlenmesi ve organlara dağıtılmasıdır. Akciğerin yaşamsal bir görevi vardır ve karbondioksidin toplanarak atılmasında etkilidir. Akciğerde bulunan hücreler istenmeyen bir şekilde çoğaldığı zaman bu durum akciğer kanseri nedenleri ile kendini göstermeye başlar. Akciğer kanseri oluşmaya başladığı zaman; çoğalan hücreler zaman içerisinde büyür ve ardından diğer dokulara da yayılma ihtimali gösterir. Yayılma ardından hasarlar gözlemlenebilir. Akciğer kanserinin iki türü vardır; küçük hücreli akciğer kanseri ve bunun yanı sıra küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olacak şekilde iki şekilde ele alınır.

İlginizi Çekebilir: Akciğer Embolisi Nedir, Neden Olur Belirtileri İle Tedavisi

Akciğer Kanseri Kimlerde Görülür?

Akciğer kanseri; erkeklerde kadınlara oranla çok daha sık gözlemlenir. Sigara kullanmanın akciğer kanserini tetikleyen bir unsur olduğu ve sigara kullanan kişilerde çok daha fazla gözlemlendiği de bir gerçektir. Erkekler kadınlara göre çok daha fazla sigara tükettiği için akciğer kanseri belirtileri erkeklerde kadınlara göre daha sık gözlemlenir. Akciğer kanseri olan kişiler genel anlamda 55 yaş üzerindedirler. Kişi ne kadar erken sigaraya başlamış ve ne kadar çok sigara tüketmiş ise o denli yoğun bir şekilde hastalığın ortaya çıkma ihtimali artar. Kişiler akciğer kanseri nedenleri ile bu durumlar ele alındığı zaman çok daha erken karşılaşabilirler. Kişiler fazla sigara kullansa dahi genel olarak 45 yaşından önce akciğer kanseri nedenleri gözlemlenen hastalar oldukça azdır. Bugüne kadar konulan akciğer kanseri tanıları ele alındığı zaman yoğunluğun; 50 ile 70 yaş arasında olduğu gözlemlenmiştir. Akciğer kanserinin hayati risk taşıdığı bilinmektedir ve en tehlikeli kanser türlerinden birisidir. Tehlikeli bir kanser türü olmasına rağmen son dönemde gelişen olanaklar sayesinde kanserin tedavi edilmesi ve erken bir süreç içerisinde teşhis konulması mümkün bir hale gelmiştir. Akciğer kanserinin erken bir dönemde teşhis edilmesi son derece önemlidir. Yayılan bir kanser türü olduğu için bu kanserin sonrasında kemiklere, karaciğere, beyin ve böbrek dokularına yayılma ihtimali vardır.

Göz atabilirsiniz: Kan Kanseri (Lösemi) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanserini çok kolay bir şekilde engelleyebilirsiniz. Hayati riski yüksek bir kanser türü olsa da bu kanser türünün önüne geçmek mümkündür. Kadınlar için akciğer kanseri çok daha hızlı bir şekilde gelişir. Eski dönemde 1 sene içerisinde 11 erkek kanser olurken 1 kadın kanser olurdu; zaman ilerledikçe durum değişti ve her sene 2 erkek kanser olurken 1 kadın kanser oldu. Bu durumun en önemli nedenlerinden birisi kadınların da sigara kullanımını arttırmış olması olarak ele alınabilir.

Akciğer Kanseri Belirtileri

Dünya üzerinde akciğer kanseri nedenleri her yerde farklı bir şekilde ortaya çıkar. Kişilerin bulunduğu konum kanser belirtileri üzerinde oldukça etkilidir. Kişilerin akciğerinde bulunan kanser kitlesi; burada yer alan sinirlere bakı yapar. Sinirlere baskı yapan kanserli doku akciğer kanseri nedenleri için zemini hazırlar ve kişi; kol bölgesinde, omuzlarında ağrı hisseder. Zaman zaman ses kısılmaları yaşar ve göz kapaklarında düşüklük meydana gelir. Bu belirtiler sadece akciğer kanseri belirtileri olarak ele alınamaz çünkü birçok hastalık bu şekilde ortaya çıkabilir. Saydığımız belirtilerin birden fazlası aynı dönem içerisinde kendini hissettiriyorsa bu durumda bir doktordan yardım istemekte fayda var demektir. Belirtiler her zaman kişinin telaşlanmasına neden olmak zorunda değildir, bazı durumlarda; solunum yolu enfeksiyonu, kas sistemi ağrıları ve akciğer enfeksiyonu sonucunda da bu sorunlar ortaya çıkabilir. Kişiler uzun süreli olarak bu belirtilere maruz kaldığını hissederse mutlaka doktor kontrolüne ihtiyaçları var demektir.

Akciğer kanserinin en bariz belirtileri;

 • Nefes darlığının sürekli hale gelmesi,
 • Nefes alırken hırıltı,
 • Geçmeyen öksürükler,
 • Kötüleşen öksürük,
 • Kanlı bir şekilde balgam çıkarma,
 • Göğüs ağrısı,
 • Ses kısıklığı yaşanması,
 • Yutarken güçlük çekme olarak ele alınabilir.

İlk olarak öksürük ile akciğer kanseri nedenleri kendini göstermiş olur. Sayılan belirtilere zaman zaman; ateş, yüzde ve boyun kısmında şişlik oluşması, yoğun sırt ağrıları da eklenebilir. Kanlı bir şekilde balgam çıkarmak ise nadir rastlanan bir kanser belirtisidir ancak en ciddi belirtilerden birisidir. Akciğer hastalarında; baş ağrıları ile kemik ağrıları çok sık gözlemlenir. Kişilerde halsizlik ve yorgunluk sıkça görülür.

Akciğer kanseri her zaman fark edilen bir kanser değildir. Bazı durumlarda akciğer kanseri nedenleri ortaya çıkmaz ancak kanser akciğer üzerinde ilerler. Akciğerin %75 oranında kanser hücreleri ile kaplandığı durumlar dahi vardır. Kanser hastalığı genel olarak farklı hastalıklardan şikayet edilmesi sonucunda fark edilir. Kişilerin röntgenlerinde fark edilen kanser; kişilerin rutin bir şekilde akciğerlerini kontrol ettirmeleri sonucunda erken dönemde fark edilebilir.

Akciğer Kanseri Neden Olur?

Akciğer kanseri için ilk neden sigara olarak ele alınmaktadır. Sigara içmeyen kişilerde akciğer kanseri görülme oranı son derece azdır. Tüm kanser hastaları ele alındığı zaman dünya genelinde sigara içmediği halde akciğer kanseri olan kişi sayısı %15 olarak ele alınmaktadır. Sigara içmenin yanı sıra sigaranın sıkça tüketildiği ortamlarda olmak da akciğer kanserine neden olmaktadır. Nargile, pipo ve puro fark etmeksizin bütün tütün maddeleri akciğer üzerinde aynı etkiye sahiptir. Genetik etkenler, radon gazı ve bunun yanı sıra hava kirliliği gibi durumlar da kişilerin akciğer kanseri olmasına neden olur. İçme sularında bulunan arsenik miktarı kişilerin akciğer kanseri olmasına neden olabilir. Verem doğru bir şekilde tedavi edilmezse kişilerin akciğer kanseri olma riski artar.

Akciğer Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Kişilerin akciğer röntgeni çektirmesi akciğer kanserinin tespit edilmesi için çoğu zaman yeterlidir. Doktorlar gerekli görürse balgam incelemesinde bulunur. Kanserden emin olmak isteyen bir doktor bazı durumlarda akciğerden parça alarak inceleme yapabilir.

Akciğer Kanseri Tedavisi

Akciğer kanseri kişinin kanserin hangi evresinde bulunduğuna göre değişiklik göstermektedir. Her evre için farklı bir tedavi yönteminden yararlanılabilir. Tedavi olan kişinin tam anlamıyla her hizmeti veren bir hastanede tedavi olması önemlidir. Akciğer kanseri genel olarak ameliyat ile ortadan kaldırılır. İlk dönemlerde kemoterapi, ilaç tedavisi ve ışın tedavisi gibi tedaviler uygulanabilir. Tedavi yöntemi genel olarak hastanın yaşına göre ve kanser evresine göre kararlaştırılır.

Akciğer kanseri olan kişilerin tedavileri;

 • Ameliyat yolu ile
 • Kemoterapi ile
 • Akıllı ilaçlar ile
 • Akıllı molekül tedavisi ile
 • Radyoterapi ile
 • Aşı tedavisi ile sağlanabilir.

Akciğer kanseri 4 evreden oluşmaktadır. Birçok kanser ilk aşamada keşfedilemediği için kişiler genelde hızlı etki eden tedaviler ile çözüme kavuşturulur.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı