Genel Sağlık

Akciğer Daralması Nedir? Nedenleri ve Tedavisi?

Akciğer daralması kanın sağ karıncık bölgesinde bulunan akciğer atardamarının geçtiği damar yolunun darlığıdır. Akciğer daralması cerrahi girişimlerler düzeltilen bir rahatsızlıktır. Akciğer damar daralması yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Yeni doğanlarda oluşan kalp rahatsızlıklarının %10 ile %15 ’ lik kısmını akciğer atardamar daralması oluşturmaktadır. Başarılı bir kalp cerrahisi ile bu tedavi edilebilir.

Akciğer Daralmasının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Akciğer daralması çoğu zaman doğumsal olarak geliştiği gözlemlenmektedir. Farklı hastalıkların akciğer daralmasını tetikleme oranı çok düşüktür. Akciğer daralması dörde ayrılır.

  1. Akciğer Kapak Darlığı

Akciğer atardamar kapağında oluşan daralmadır. Bu durumda kapakların kanatları birbirlerine kaynaşmıştır. Akciğer atardamar kapağı kubbe biçimli bir şekil almış ve üzerinde küçük bir delik görülür. Bu tip daralmalarda hastalık ileri bir seviyededir. Kimi durumlarda kapak kanatlarının sadece bir kasımı birbirine kaynaşmıştır. Bu durumlarda darlık daha az ve az da olsa bir gevşeklik söz konusudur.  Bazende doğumsal olarak kapakta oluşum bozukluğu görülebilmektedir.

  1. Akciğer Atardamar Kökünde Darlık

Bu tip daralmalarda, daralma akciğer atardamarının dibindedir. Kapak yapısında herhangi bir bozukluk söz konusu değildir.

  1. Kök ve Kapak Darlığı

Bu daralma tipinde hep akciğer atardamar kökünde hem de kapak kısımında şekil bozukluğu vardır.

  1. Akciğer Atardamar Kapak Üstü Darlığı

Akciğerin ana dallarında veya yan kollarının herhangi birisinde darlık bulunmasıdır.

Akciğer darlığının en önemli sonucu atardamardaki kan basıncının azalmasıdır. Kan basıncının azlığı akciğer daralmasının düzeyini belirler. Basınc farkı ne kadar fazla ise darlığın ölçüsü o kadar fazladır ve ciddidir. Akciğer daralması rahatsızlığı emboli olarak tanımlanan kan pıhtılarının başka organlara taşınmasına ve sürekli tekrarlayan bronşite sebep olabilir.

Göz atabilirsiniz: Akciğer Embolisi Nedir, Neden Olur Belirtileri İle Tedavisi

Akciğer Daralması Belirtileri

Akciğer daralmasının belirtileri daralmanın şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Daralma yüksek seviyelerde değilse hasta günlük yaşam rutinini sürdürebilir.  Darlık ileri seviyeler ulaşmış ise nefes darlığı, sağ kalp yetmezliği, morarma gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu belirtiler daralmanın ilk aylarında veya ilerleyen zamanlara görülebilir ve giderek artar. Sağ kalp yetmezliğine sebebiyet verirse sağ kulakçığın içinde kan birikmesine sebep olabilir. Toplar damarlarda kanın birikmesiyle karaciğer büyümesine neden olur.

Akciğer daralması sonucunda oluşan morarmalar daralmanın artmasıyla beraber yüz,dudaklar ve kulaklarda giderek belirgin bir hal alır. Öksürme ve istemsiz olarak titreme artar. Hastalığa uzun süre maruz kalan bireylerde el ve ayaklarda soğuma görülebilir.

Akciğer Daralmasına Tanı Koyulması

Hastalık belirtileri tam ve belirgin olarak görülüyor ise tanı konulması kolaydır.  Hastanın gögüs filmi çekilerek darlığın seviyesine göre kalbin boyutuna bakılır.  Kalp yetmezliği durumlarında kalbin büyüdüğü görülmektedir. Akciğer alanında havalanma artışı ve sol kalbin kendine has görünümünü kaybetmesi hastalığın tanısının koyulmasında önemli etmenlerdendir.

Kalpte bulunan boşluklara kontrast edilmiş maddelere verilerek kalp boşluklarının görünebilir hale getirilmesi yöntemi ile herhangi bir delik bulunup bulunulmadığı kontrol edilir.

Hastalık iki devrede incelenir. Birinci devrede darlık çok yüksek seviyelerde değildir ve sağ karıncı kası sağlam ve çalışır vaziyettedir. Bu devreye düzenleme devresi denmektedir. İkinci devre ise yetmezlik devresidir. Bu devrede sağ karıncık yetmezliği görülür. Akciğer daralmasının son evresidir.

Akciğer Daralmasının Tedavisi

Akciğer darlığı tespit edilen kişilere kimi zaman hemen cerrahi bir müdahale gerekebilir. Küçük yaştaki hastalarda morarma, nefes darlığı gibi şikayetler varsa  acil olarak cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir.  Akciğer atardamarı ile sağ karıncık arasındaki kan basıncının farkı 50 mm/Hg ’den yüksekse veya sağ karıncık iç basıncının 80 mm/Hg ’den yüksek olduğu durumlarda da cerrahi müdahale yapılmalıdır.  Orta dereceli akciğer daralmalarında ameliyat için en uygun şartlar 5 yaş civarında oluşmaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı