Ağız ve Diş

Ağız ve Diş Sağlığının Önemi Nedir?

Hepimizin bildiği gibi hayatta en önemli olan şey sağlığımız. Tüm vücudumuzu etkileyen ve sağlığımızı bozmak konusunda en büyük tehdit oluşturan yer ise ağzımız. Ağız ve diş sağlığı bir insan için oldukça önemli. Doğru bakılmadığı takdirde organlarımıza ve sağlığımıza ciddi zararlar verebilir. Sadece diş fırçalamak sağlıklı kalmamız için maalesef ki yeterli değildir. Bu yüzden ağız ve diş sağlığının önemi konusunda daha detaylı bilgilere ulaşmanız gerekir.

Ağız ve Diş Sağlığını Tehdit Eden Unsurlar

Alkol tüketimi, düzenli diş fırçalamamak, yeterli miktarda su tüketmemek, dişler için faydalı besinler tüketmemek, sigara kullanmak, düzenli olarak diş hekimine gitmemek ağız sağlığımızda problemlere yol açar. Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmadığımızda ilk olarak kalp, damarlar ve böbreklerimiz etkilenir. Günde en az iki kez dişlerimizi fırçalamalıyız ve mümkünse gargara kullanarak ağzı ve dili de temizlemeliyiz. Eğer günde en az iki kez diş fırçalamazsak yediğimiz yiyecekler dişlerin üzerinde tutunur ve bu tutunma 12 saati aştığında dişlerimizin üzerinde plak oluşumu başlar. Plak oluşumu 24 saati geçtiğinde dişler diş fırçası ile temizlenemeyecek düzeye gelir ve mikroorganizmalar için bir barınak olmaya başlar. Bu mikroorganizmalar diş minesini harap etmeye başlar. Erken fark edildiği takdirde tedavisi oldukça kolaydır. Fakat eğer mikroorganizmalar dişin üzerinde çukur oluşturduysa artık diş geri dönülmez bir noktadadır ve tedavisi başlamalıdır.

Bu dişte oluşan çukurlar hem koroner kalp hastalıklarının hem de kanserin vücuttaki iltihaplanma süreciyle yakından ilişkisi vardır. İltihaplanma ise başlı başına hayatımızı tehdit eden bir oluşumdur. Yaşlanmayı hızlandırdığı, romatizmalı hastalıklardan tutun da obeziteye , bağışıklık problemlerinden böbrek ve karaciğer hastalıklarına kadar bir çok hastalığa davetiye çıkardığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Diş Ağrısı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Toplumsal hayatın içerisinde de ağız sağlığımız oldukça büyük önem taşır. Diş çürüğü ve yeterli miktarda su tüketmeme durumu ağzı kokusuna sebebiyet verir. Ağız kokusu insanları rahatsız edebilir. Ağızda bulunan çürük bir diğer dişe sıçrayabilir ve daha ilerlemesi durumunda kanal tedavisi yahut operasyonla sonuçlanacak tedavilere evrilebilir. Ağızda oluşan plak ve tortular diş minesinin rengini bozarak dış görünüşümüze zarar verebilir. Bu sebeplerden dolayı öncelikle kendi sağlığımız sonra toplum içerisindeki bireysel sağlığımız için ağız ve diş sağlığımıza önem vermeliyiz.

Dişlerimizin temiz kalması için ne yapmalıyız ?

Öncellikle şartlar ne olursa olsun yılda bir kez doktora gitmeli ve genel bir diş muayenesinden geçmeliyiz. Tükettiğimiz besinlere dikkat etmeliyiz. Sağlıklı yaşamak için nasıl paket gıdalardan uzak duruyor, şeker tüketimini azaltmamız gerektiğini biliyor, meyve ve sebze ağırlıklı besleniyorsak aynı durum dişlerimiz içinde geçerli. Sonuçta sindirim ilk olarak ağızda başlıyor ve önce onlar etkileniyor. Kola türevi gazlı içecekler ağız sağlımızı olumsuz etkileyen başlıca sıvılardandır uzak durmalıyız. Kalsiyum dişlerimizin dostudur. Kalsiyumu bol miktarda tüketmeye özen göstermeliyiz. Fast food olarak adlandırılan hızlı ve aperatif yiyecekler yerine kalsiyum içeren balık, peynir, süt gibi besinleri tüketmeye özen göstermeliyiz.

Göz atabilirsiniz: Diş Beyazlatma Yöntemleri

Herkesin tatlı yemeyi sevdiğini biliyoruz. Özelliklede kadınların. Fakat dişlerimiz için tatlı hiç iyi bir seçenek değildir. Yediğimiz her şekerli gıdadan veya içtiğimiz şekerli sıvıdan bir saat sonra ağzımızda dişlerimize doğru bir asit saldırısı başlar. Bu saldırı büyük çoğunlukta çürükle sonuçlanır.

Hayatınızdan şekerli besinleri çıkarmak her anlamda daha doğru bir hareket olacaktır. Fakat yapamayacaksanız da sağlığınız için en azından şekerli bir şeyler tükettikten sonra en azından ağzınızı su ile çalkalayın.

Ağız sağlığı tabi ki sadece dişlerden ibaret değil. Diş etleri ağız sağlığımızın önemli parçalarından. Hatta sanılanın aksine diş kayıplarının büyük sebebi diş çürükleri değil , diş eti hastalıklarıdır.

İlginizi Çekebilir:  Kanal Tedavisi Nedir? Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti hastalıkları neden olur?

Yanlış diş temizliği, plaklardan ve sigara tüketmekten dolayı olur. Sigara kullanımı da ağız sağlığımız bir numaralı düşmanlarından biri. Diş eti hastalıklarına yakalanmamıza sebep olur. Ayrıca ağız kokusu, dişlerde renk değişimi, akciğer kanserine sebep olabilir. Bunun yanı sıra sigara kullanımınız günde 20 adet ve üzerindeyse sigara kullanmayan birine göre oranladığımızda ağız kanseri olma ihtimaliniz 6 kat daha fazla. Alkol kullanımı da sigarayla aynı etkilere sahiptir. Fakat en önemli alkol bağımlısı olamayan bir kişiyle oranladığımızda alkol bağımlılarının ağız kanseri olma ihtimali daha fazladır. Böyle bir risk grubunda olmak istemezsiniz diye umut ediyoruz. Tabii sadece bunlarla bitmiyor. Yazımız sonlanmadan doğru diş fırçalama şeklini de anlatacağız. Bunların dışında günde en az iki kez dişlerinizi doğru biçimde fırçalamalısınız.

İlginizi çekebilir: Kötü Ağız Kokusu Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Diş fırçalama işlemini mümkün mertebe yemeklerden sonra gerçekleştirin. Günde 2-3 litre suyu muhakkak tüketin. Her gün düzenli olarak diş ipi kullanın çünkü diş fırçamız her yere ulaşamaz ve ulaşamadığı noktalarda kalan besinler diş problemlerine yol açar. Orta derece sert kıllara sahip bir diş fırçası kullanın ve diş fırçanızı marka ve modelini de göz önünde bulundurarak 3 yahut 6 ayda bir mutlaka değiştirin. Değiştirmediğiniz diş fırçasıyla dişlerinizi temizlemeye çalışmak sanılanın aksine üzerinde biriken mikroplarla birlikte sadece dişlerinize zarar verir. Diş fırçanızı eğer banyonuzda muhafaza ediyorsanız diş fırçanızın bir kapağı olmasına özen gösterin. Banyolarda mikroplar kolayca çoğalabilirler. Bu kapsamda ağız ve diş sağlığının önemi daha rahat anlaşılmaktadır.

Size ait olmayan bir diş fırçasını asla kullanmayın. Bir başkasının diş fırçasını kullanmak onda bulunan hastalık yahut mikropların sizin ağzınıza yerleşmesine ve orada üremesine sebep olur. Buna hepsinden daha çok dikkat etmelisiniz. Dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat edin. Düzenli doktor kontrolünüzde doktorunuza sorarak dişlerinizde çürük oluşumunu önleyecek örtücüler kullanabilirsiniz. Fakat tekrar etmekte fayda var bu ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Kimi insanlar florürün sağlıksız olduğunu savunur. Haksız olduklarını söyleyemeyiz. Fakat dişlerimizi korumak ve büyük problemler yaşamamak adına mecburen kullandığımız diş macunlarında flörür olduğundan emin olmalıyız. Basit bir sorun gibi görünen diş hassasiyetini bile önlemek için flörürlü diş macunu kullanmalısınız.

İlginizi Çekebilir:  Yirmilik Diş Nedir? Nasıl Çekilir? Tedavisi Nelerdir

Doğru diş fırçalama nasıl yapılır?

Öncelikle doğru diş fırçası seçimi oldukça önemli. Yukarda da belirttiğimiz gibi orta sert ya da yumuşak kıllı bir fırça olması gerekiyor. Önce diş sağlığımız için ön dişlerimizin üzerine yatay olarak oturttuğumuz fırçamızı sağa ve sola doğru düz bir çizgi gibi fırçamalıyız. Sonra aynı düzlem üzerinde yuvarlak hareketlerle fırçalamaya devam etmeliyiz. Daha sonra ağzımızı açarak dizlerimizin alt ve üst kısmına ayrı ayrı fırçamızı oturtarak bütün dişlere fırçanın temas ettiğinden emin olarak fırçalamaya devam etmeliyiz. Bütün dişlere temas etmesi çok önemli genellikle yirmilik diş olarak geçen arka dişlerimiz unutuluyor ve arkada çürük ihtimali artıyor. En son olarak da ağzımız açıkken fırçamızı dişlerimizin iç kısmına fırçayı yerleştirip üste doğru süpürme hareketi yaparak temizlemeliyiz. Dişleri fırçalama bittikten sonra diş etlerimizi de fırçalamalıyız. Eğer doğru fırçayı seçersek diş etlerimiz fırçalamayla kanamaz.

Diş fırçamızın arkasında dil temizleyicisi varsa dilimizin üstünü de temizlemeliyiz yoksa dil temizleyici temin etmekte fayda var. Ağzımızı ılık suyla iyice çalkalamaya özen göstermeliyiz. Diş fırçalama da süre de fırçalama işlemi kadar önem taşımakta. Doktorların söylediği kadarıyla diş fırçalama süresi en az 3 dakika sürmeli. Haliyle ağız ve diş sağlığının önemi aslında bu bilgilerle ortaya çıkmaktadır.

Unutmayın ki sağlıklı olmak adına ağız sağlığımıza önem vermek şart! Sağlıklı günler dileriz.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı