Adet Dönemi

Adetimi Geciktirmek İstiyorum, Nasıl Adet Geciktirilir?

Nasıl adet geciktirilir veya adetimi geciktirmek istiyorum tarzı sorular kadınların hayatlarının belli dönemlerinde akıllarından geçmektedir. Fakat bakıldığında bir çok kadının adet geciktirme konusunda güvenilir ve doğru bilgilere sahip olmadığı görülmektedir. Bu nedenle adetimi geciktirmek istiyorum diyen kadınların birçoğu denemelerinde başarısız olmaktadırlar. Hem başarısızlıkla sonuçlanıp adetlerini geciktirememekteler hem de sağlıklarını riske atmaktadırlar.

Adet gecikmesi olabilmesi için bazı gereksinimlerin yerine gelmesi gerekmektedir. Bu gereksinimler yerine geldiğinde adet gecikmesi yaşanmaktadır. Doktorlar kadınların adet geciktirme isteklerini kendi kendilerine yapmalarını hiçbir zaman onaylamazlar. Adetimi geciktirmek istiyorum diyorsanız gereksinimleri şunlardır;

Adet Geciktirici İlaçlar

Adet kanaması olabilmesi için bazı şartların yerine gelmesi gerekir. Yumurtlama dönemi ile adet kanaması arasında bir hormon salgılanır bunun adı progesterondur, işte bu hormon seviyesinde düşüş yaşanırsa adet kanamasını da başlatır. Sağlıklı kadınlar bu işlemler her ay kendi kendine olmakta ve devam etmektedir. Her kadında aynı olmasa da, genellikle 28. Güne doğru progesteron hormonu azalır ve kesilir, daha sonrasında rahmin iç dokusu kendisini vücut dışına atmak için hazırlıklar yapar ve son olarak kanama başlayınca bu kan ile dışarı atılır.

Adet bitiminden yumurtlama dönemine kadar geçen sürede östorjen hormonu üretimi yapılmaktadır ve bu hormon baskın pozisyondadır. Yumurtlamanın ardından östrojende düşmeler olur ve baskın hale gelecek progesteron hormonudur, bu şekilde her ay döngü kendini tekrarlayarak rahim kendini düzenli olarak gebeliğe hazırlar.

Adet geciktirici ilaçlar ise içeriğinde progesteron hormonu bulundurmaktadırlar. Yani ilaç alındığı zaman vücuda progesteron alınır ve kesilmesi gereken progesteron bu şekilde devam ettirilerek adet kanamasının başlaması engellenir.

Ancak kadın vücudunun her ay düzenli olarak geçirdiği bir dönen vardır ve bu doğal bir döngüdür. Adet geciktirici ilaçlar vücuda alındığında bu doğal döngüye müdahalede bulunulmakta ve doğallığı bozmaktadır. Ayrıca rahmin kendi kendini temizlemesi adet kanaması ile olduğu için bunu engeller. Genellikle bu tür ilaçların kısa zamanlı kullanımı çok sıkıntı çıkarmazken uzun dönem kullanımlarında ise ciddi problemler ile karşılaşmak mümkündür.

İlginizi çekebilir: Adet düzensizliği neden olur?

Adet Nasıl Geciktirilir?

Adeti ertelemek için sadece bir yöntem yoktur. Birkaç teknik ile adetleri ertelemek mümkün olmakta. Bu teknikleri siz okuyucularımız ile paylaşacağız ancak bu yöntemleri doktor kontrolü dışında lütfen uygulmayınız.

Doğum Kontrol Hapları Kullanarak Adet Geciktirmek

Doğum kontrol hapları türlerine göre plasebo ilaç gurubunda yer alırlar. Bu ilaç gurubunu kullananlar, daha sonrasında hormon içermeyen ilaç aldıklarında normal olan doğal adet döngülerine geri dönmektedirler. Fakat doğum kontrol hapı kullanımı sadece kullanıldığı hafta içerisinde adet kanamasını erteler. Adet gecikmesi gerçekleştiğinde boş olan haplar alınmaya başlanır ve adet kanaması böylece başlamış olur.

Kadınlar doğum kontrol hapları ile adet geciktirmek istiyorlarsa bir yılda birkaç defadan fazla yapmamaları ve 15 günden daha uzun süre adet gecikmesi istiyorlarsa kesinlikle doktor kontrolü altında bu işlemi yapmalarını şiddetle öneririz.

Doktor Kontrolü İle Adet Geciktirmek

Adet geciktirmek için hekime başvurulduğunda ilk olarak gerekli jinekolojik muayenenin ardından eğer hekim uygun görürse progesteron içeren ilaç verecektir. Reçete edilen ilaçlar adet kanaması başlamadan 5 gün önceden alınamaya başlanması gerekmektedir. Bu tür ilaçları bir çok kadın kullanımlarını bilmediği için adet olmaya çok yakın bir zamanda yani adet olacağı gün veya bir iki gün kala almaktalar ve adet geciktirme girişimleri başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Kesinlikle bu ilaçların adet başlamadan en az 3 gün önce alınmaya başlanması gerekmektedir. Kullanım talimatına uyulmadığı taktirde adet gecikmeyerek kanama başlayacaktır.

Adet Geciktiren İğneler

Adeti geciktiren ilaçlar gibi iğnelerinde içeriğinde hormon bulunmaktadır. Bu iğneler direkt vücuda enjekte edildiği için hızlı bir şekilde etkisi görülmektedir. Böylece hormon dengesini kısa sürede değiştirmektedir. Adet geciktirici iğneler kolayca ulaşılabilir ancak kesinlikle hekim reçete etmediği taktirde kullanımını önerilmez. Bunun nedeni hızlı etki ettiği için, hızlıca hormon dengesini bozar, psikolojik dengeye etki edebilir ve ağrılara neden olabileceği unutulmamalıdır.

Adet Söktürücüler Nelerdir?

Adet geciktiren ilaçlar gibi adet söktüren ilaçlarda hekim kontrolü dışında kullanılmamalı çünkü bunlarında içeriğinde hormon bulunmaktadır. Hormon bulunduğu için vücudun hormon dengesini kolayca bozabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı durumlarda olması gereken adet kanmasının yerine ara adet kanaması sorununa neden olabilmektedir. Genellikle adet söktürücüler ara adet kanamasına sebep olsa dahi sonrasında asıl adet kanamasını başlatabilmektedirler. Adet söktürücü ilaçların hepsini hekim reçete etmeden kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Detaylar için: Adet söktürücü ilaçlar ve fiyatları

Adet Geciktirici İlaçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Adet geciktirici ilaçlar genellikle ciddi yan etkilere neden olmasalar bile bazı hassas kadınlarda şu yan etkilere neden olabilmektedirler; psikolojide değişimler, göğüs uçlarında hassasiyet, ağrılar, kanamalar gibi istenmeyen yan etkiler söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle hekime gidilmede ve muayeneden geçmeden bun tür ilaçların kullanımını kesinlikle önermemekteyiz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı