Adet Dönemi

Adet Sonrası Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Adetten sonra baş ağrısı özellikle stres seviyesi yüksek olan kadınlarda görülebilmektedir. Bai ağrısı oluşmasında farklı nedenler bulunabilir. Ancak yapılan çalışmalar baş ağrısı şikayetinin büyük bir çoğunluğunun regl döneminde ortaya çıktığını ortaya koymuştur. Regl döneminde hormonal dalgalar yaşandığından baş ağrısı normal karşılanır. Adet döneminde sürekli baş ağrısı şikayeti yaşayan kadınlara günlük tutmaları tavsiye edilmektedir. Regl döneminde migren atağı şeklinde baş ağrısı yaşıyorsanız, bu durumun tedavisi biraz daha güç olacaktır. Migren semptomlarının kontrol edilmesine yönelik ilaçlar kullanılabilir ya da regl döngüsü engellenebilir. Toplumda en sık karşımıza çıkan sağlık probleminin baş ağrısı olduğu bilinmektedir.

Adet Sonrası Baş Ağrısı Tedavisi Seçenekleri Nelerdir?

Adetten sonra baş ağrısı tedavi seçenekleri kişinin durumuna, ağrı şiddetine, şekline ve diğer faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Baş ağrısı tedavisi için kullanılabilecek farklı ilaçlar bulunur. Migren tedavisi uygulanırken hedef tetikleyici faktörlerin azaltılmasıdır. Aycıa ağrı sırasında ortaya çıkan damar ve damar çevresindeki olayların baskılanması gerekir. Temel tedavi yöntemleri atak ve koruyucu tedavi olmak üzere iki başlık altında incelenmektedir. Hastaların ağrılarının ne kadar şiddetli olduğu, her regl sonrası ağrının görülüp görülmemesi gibi durumlar hangi çeşit tedavi uygulanması gerektiğine karar verilmesini sağlar. Hasta eğer düzenli olarak regl sonrasında ağrı hissetmiyorsa genellikle atak tedavisi yapılması tavsiye edilir.

Metpamid Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Adet Sonrası Baş Ağrısı Tedavisi için Hangi İlaçlar Kullanılır?

Adetten sonra baş ağrısı tedavi için kullanılan ilaçlar başında basit ağrı kesiciler gelir. Bunun dışında anti inflamatuar ve streoid olmayan ilaçlar ile birlikte triptanlar kullanılabilir. Regl sonrası baş ağrısı tedavisinde kullanılan bu ilaçlar masum olsa da, bu ilaçların sürekli olarak kullanılması böbrekler ve vücuttaki diğer organlar üzerinden olumsuz yönde etki edebilir. Bu nedenle tedavi için ilaçların sürekli olarak kullanılması tavsiye edilmez. Ağrı kesicilerin atağın başında alınması gerekir. Eğer koruyucu önleyici tedavi yapılması için bir ay içinde atak sayısının üçü dördü geçmesi gerekir. Koruyucu tedavide ilaçların her gün alınması gerekir. Bu tip ilaçları almak için mutlaka doktora danışmak gerekir. Doktor önerisi olmadan ilaçların kullanılması sakıncalıdır.

Adet Sonrası Baş Ağrısı Tedavisi için Kullanılan İlaçsız Yöntemler Nelerdir?

Adetten sonra baş ağrısı tedavi için kullanılan ilaçsız yöntemler kişinin yaşam tarzında değişiklik yapması ile sağlanır. Baş ağrısı yaşamak istemiyorsanız alkol tüketiminizi sınırlayın. Özelikle kırmızı şarabın baş ağrısına neden olduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmalar nitrat içeren işlenmiş gıdaların baş ağrısına neden olduğunu ortaya koymuştur. Çikolota ve işlenmiş etlerin içinde yoğun nitrat bulunmaktadır. Nitrat vücuttaki kan damarlarına kadar etki eder. Bu nedenle beyindeki damarlar ile etkileşime girdiği ve baş ağrısına neden olduğu bilinmektedir.

Az uyku uyumak da regl ile birlikte baş ağrısı tetikleyicisi olur. Uyku uyumak yeterli değildir. Uyunan uykunun kalitesi de önemlidir. Uzun süre bilgisayar ya da telefon kullanan biriyseniz, kullanım sonrasında ense kaslarında bir takım yorulmalar gözlemlenebilir. Böyle durumlarda kişilerin sık sık poziyon değiştirmesi gerekmektedir. Regl ile birlikte uzun süren açlıklar kişilerin baş ağrısı yaşamasına neden olur. Bu nedenle öğün atlamamak gerekir. Yapılan çalışmalar stresin en büyük baş ağrısı tetikleyicisi olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle yaşamınızda stresle baş etmek için yöntemler geliştirmeniz gerekir. Bu hem ağrıdan kurtulmanızı sağlayacak hem de genel yaşam kalitenizin artmasını sağlayacaktır.

Adet Sonrası Baş Ağrısı Tedavisi için Doğum Kontrol Hapları Kullanımı

Adetten sonra baş ağrısı tedavi için doğum kontrol hapları koruyucu bir tedavi seçeneğidir. Bu haplar sayesinde bir nevi hormonal tedavi sağlanmaktadır. Hormonal dalgalanmalar olmayacağından kişinin başı da ağrımaz. Vücuda verilen östrojen hormonu sayesinde dalgalanmalar durur. Genellikle bu ilaçların regl dönemi başında 21 günlük süreç içinde düzenli olarak alınması gerekir. Ayın geri kalan 7 gününde aktif tablet olmaz. 21 gün sonunda alınan östrojen anıdan kesildiği zaman yeniden migren atakları olabilir. Bu nedenle eğer doğum kontrol ilacı ile birlikte tedavi olacaksanız, ilacı birden kesmeyin. Eğer 35 yaşın üzerindeyseniz ve sigara kullanıcıysanız çok dikkatli olmanız gerekir. Böyle durumlarda östrojen kadınlarda bazı kanser tiplerinin tetiklenmesine neden olabilir.

Adet Sonrası Baş Ağrısı Tedavisi için Kullanılan İlaçlar Ne Zaman Alınmalıdır?

Adetten sonra baş ağrısı tedavi için ilaç alma zamanı hangi tip tedavi uygulandığına göre değişiklik göstermektedir. Atak tedavisi uygulandığı zaman mümkün olduğu kadar ağrının başlangıcında ilaç alınması gerekir. Eğer baş ağrısı ile birlikte mide bulantısı da görülüyorsa, mide bulantısının engellenmesine yönelik ilaçlar da tedaviye eklenebilir. Kısa süreli tedavilerde amaç ilaç olmadan ağrının kaldırlmasına yöneliktir. Bu nedenle regl öncesinde (2 gün kadar önce) ilacı kullanmaya başlamak gerekir . Kanamanın ilk 3 gününde ilaç kullanılmaya devam edilir. Regl dönemi düzenli olan kişilerde bu tedavi işe yarar. Kesintisiz tedavilerde ise regl dönemi düzensiz olan kadınlar düşünülmüştür. Özellikle sık ve şiddetli migren atakları yaşayan kadınlar için bu tedavi yöntemi iyi bir seçenektir. Hekim regl sonrasında baş ağrısı yaşayan kadının genel sağlık durumunu göz önünde bulundurur ve belirlenen ilaçların her gün kullanılmasını sağlar. Bu koruyucu tedavi yöntemi 6 ay boyunca devam eder. İlaçlar hekimin reçete ettiği şekilde kullanılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı