Adet Dönemi

Adet Söktürücü İlaçlar ve Fiyatları

Kadınlarda özellikle adet döngüsünde yaşanan sorunları çözmek adına kullanılan adet söktürücü ürünlere dair bilinen genel yanlış üzerinde durmak gerekiyor. Adet gecikmesi, özellikle bu sorun uzun sürelere yayıldığı zaman birçok farklı nedene işaret eder. Hamilelik ihtimaline işaret ettiği gibi aynı zamanda rahim ya da vajinal rahatsızlıklara da yorulabilir. Bu noktada tabi ki önceliğiniz uzmanlara başvurmak olmalı. Şimdi ise adet söktürücü ilaçlar ve etkileri ile alakalı olarak daha derine inip bilgi edineceğiz.

Adet Söktürücü Nedir?

Adet söktürücü, özellikle adetin gebelik dışındaki nedenler ile gecikmesi akabinde rahim kasılmalarını arttıran ve östrojen hormonu (kadınlık hormonu) saygılanmasını sağlayan bitki ya da ilaçlardır.
Adet söktüren ilaçlar, internet üzerinde bilgilerine ulaşabileceğiniz nitelikte bilgilerdir. Ancak ilaçları her ne olursa olsun Kadın Hastalıkları Uzmanı reçetesi olmadan kullanmamanız ideal olacaktır. Adet gecikmesi nedenleri arasında birçok farklı nedeni inceleyebiliriz.

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet kanamasının gecikmesi dediğimiz zaman öncelikle aklımıza gelen ihtimal HAMİLELİK üzerine olabilir. Bildiğimiz gibi hamilelik sürecinin başlaması ile birlikte adet kanaması tamamen kesilir ve doğum sonrasına kadar bir daha adet döngüsü söz konusu olmaz.
Ancak diğer etkenleri de dikkate almak gerekiyor. Adet gecikmesine neden olan başlıca ikincil etkenler aşağıdaki gibi sıralanabilir;
1. Günlük yaşantınızda ki stres durumu,
2. Geçirmiş olduğunuz ağır hastalık ya da depresyonlar,
3. Östrojen salınımını etkileyecek olan ilaç kullanımı,
4. Spor yaparken aşırıya kaçma ve vücudun dengesizleşmesi,
5. Ergenlik döneminde ki hormonal değişimler,
6. Hızlı kilo alma ve hızlı kilo kaybı,
7. Saatlerce süren yolculuklar,
Bu noktada adet düzeninizi ciddi anlamda olumsuz etkileyebilir. Adet gecikmesi birçok farklı açıdan olumsuzluk teşkil eder. Adet gecikmesinin zararları içerisinde günlük yaşantınızı ciddi anlamda etkileyen mide ve kasık sancıları diyebiliriz.
Vücut, kirli kanı vücuttan atması gereken zamanda atamadığından dolayı ciddi anlamda sancılar ve hatta kusma durumuna kadar giden seçenekler söz konusu olabilir.

Adet Söktürücü İlaçlar Faydalı Mı? Etkileri Nasıl?

Adet söktürücü ürünler tabi ki sizleri gecikme sorunundan kurtaran ürünlerdir. İlaç kullanımından ziyade tamamen doğal çaylar, bitkiler ya da sebzeler ile birlikte adet söktürücü etkisi yaratmak mümkündür.
Uzmanların vermiş olduğu önerileri de dikkate alarak kullanılan adet söktürücü takviyeler, kısa zaman içerisinde kısıtlanan östrojen salınımının önündeki engelleri kaldırır. Dolayısı ile kısa süre içerisinde adet döngüsünün normale dönmesini sağlar. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz adet gecikmesinin nedenleri üzerinde durun. Sizi olumsuz etkileyebilecek her türlü durum ya da aktiviteden kaçının.
Adet söktürücü ilaçlar tabi ki ciddi anlamda faydalıdır. Vücutta ki kan akışı ve hormonal sorunları dengelemeye yardımcı ürünlerdir. Bitki ve sebze tüketimlerinizde herhangi bir sorun olmaksızın evde kendi tedavinizi uygularsınız. Ancak kimyasal ilaç kullanacak iseniz bunu uzmana reçete ettirmeniz ve öneri ile kullanmanız faydalı olacaktır.

İlgili konumuz: Adet Görememe Nedenleri Neler?

Adet Söktürücü İlaç İsimleri

Bitkisel çözümleri denediniz ve sonuç alamadığınıza inanıyorsunuz. Bu noktada Kadın Hastalıkları Uzmanı sizlere birkaç ilaç reçete edebilir. Bunun için gecikme olasılığı için hasta hikayesi dinlenir. Reçete edilebilecek başlıca ilaçlar aşağıdaki gibidir;
1. Tarlusal 5 mg
2. Luteynyl 5 mg Tablet
3. Duphaston 10 mb Tablet
4. Cyc-Progynova Draje
Bu ilaçların tamamı östrojen hormonu salınımını arttırır. Doktorunuz, hikayenize göre uygun kullanım sıklığında bunları size reçete eder.

Adet Söktürücü İğne Tedavisi

İğne, doğrudan kana karıştığından dolayı etkileri son derece hızlı olan ve her ne olursa olsun her hastalık için en ideal çözüm olan tedavi tiplerinden birisidir. Adet söktürücü iğne olarak uzmanlar tarafından reçete edilen birçok farklı seçenek bulunur. Bu iğneler aşağıdaki gibidir;
1. Progestan İğne (Progesteron Desteği)
2. DI-PRO (Oleosum Ampul)
3. Synergon (Ampul)
Olmak üzere reçete edilebilir. Her geçen gün ilaç şirketleri tarafından farklı ilaçlar geliştirildiğinden dolayı reçete geniş tutulabilir. Hasta hikayeniz dikkate alınarak reçete edilir ve kullanım sıklığı da buna göre belirlenir.

Adet Söktürücü Bitkiler (Sebzeler) Hangileridir? Nasıl Tüketilir?

Adeti söktürme etkisine sahip birçok farklı bitki vardır. Bu bitkileri tabi ki tek başına tüketmek söz konusu değil. Çeşitli bitkileri çay olarak tüketebilir, çeşitli bitkileri de direk olarak tüketebilirsiniz. Bu noktada sizlere birkaç tarif de vermek amacındayız.

Havuç

En güçlü antioksidan kaynaklarından birisi olarak kabul edilir. Gün içerisinde sabah ve akşam olmak kaydı ile havuç tüketmeniz, hormon salınımını arttırır ve adet gecikmesi sorunun önüne geçer.

Biber

Biber de yine havuç gibi adet söktürücü sebzeler arasında önemli bir yere sahiptir. Adet öncesi günlerinizde orta boy yeşil ya da kırmızı biberi tek başına günde iki kere tüketebilirsiniz. Bu şekilde adet düzeniniz normale döner.

Labada Tohumu

İlk defa duymuş olabilirsiniz. Ancak aktarlarda sorunsuz şekilde bulabileceğiniz seçenekler arasında kendisini gösterir. Tek bir labada tohumunu alarak kaynatılmış bir suyun içerisine ekleyin ve demlenmesini sağlayın. Günde 2 kere bu doğal çayı tüketin ve etkilerini gözlemleyin.

Kantaron Bitkisi ve Yağı

Halk arasında kantaron bitkisi ve yağına dair bilinenler şehir efsanesi değil. Her açıdan insan vücudu için faydalı. Etkileri adet söktürme noktasında da kendisini net şekilde gösteriyor.
1 su bardağı suyun içerisinde 1 yemek kaşığı kantarın yağı ekleyin ve bu karışımı 10 dakika boyunca demleyin. Öğle yemeği ve akşam yemeği ardından sıcak bir şekilde tüketin.

Zerdeçal

Yine her açıdan sağlıklı ve bir o kadar da faydalı bitkilerden birisi daha sizlerle birlikte. Zerdeçalı özellikle adet söktürücü özelliğinde tüketmek için toz halinde almanız gerekir ve yine aktarlarda bunu elde edebilirsiniz.
Toz halinde aldığınız zerdeçalı bir kase yoğurda ideal miktarda ekleyin ve iyice karıştırarak günde 1 kere olmak üzere tüketin.

Dereotu

Dereotu, adet söktürücü etkisi ile bilindiği gibi aynı zamanda adet döneminde ciddi anlamda sancı sorunu ile mücadele edenler için de kurtarıcı niteliğindedir.
Dereotu, sizin dilediğiniz miktarda alınır ve bıçak yardımı ile iyice doğranır. Doğramış (öğütmüş) olduğunuz dereotu üzerine yoğun miktarda limon suyu sıkın ve sonrasında tüketimini sağlayın. Günde 1 kere tüketilmesi ideal.

Çörekotu Tohumu

Yine aktarlardan tedarik edebileceğiniz doğal bitkisel ürünler arasında yer alır. Sindirim sistemine de faydaları son derece idealdir.
1 yemek kaşığı olarak ölçeklendireceğiniz çörekotu tohumunu 1 su bardağı temiz su içerisine atın. Bu karışımı 10 – 15 dakikalık bir zaman dilimi için bekletin ve tok karnına günde 1 kere olmak sureti ile tüketin.
Tabi ki bunun dışıında yine adet söktürücü etkisi olan birçok farklı bitki ve sebze çeşidi de söz konusudur. Bu bitki ve sebzeleri daha yakından inceleyerek olursak;
• Alıç
• Maydanoz
• Soğan
• Kekik
Yine en etkin seçeneklerden bazılarıdır. Maydanozu direk olarak doğrayıp dereotunda olduğu gibi limon suyu ile tüketebilirsiniz. Soğan suyu ya da kekikli su yine sizin insiyatifinize bağlı olarak tüketilebilir.

Adet Söktürücü Bitkisel Çaylar Hangileridir? Adet Söktürücü Çay Tarifleri

Adet söktürücü ürünler sadece sebzeler ve bitkiler değildir. Adet söktürücü özelliği mevcut olan bitkisel çay türleri olduğunu da söylemeliyiz. Bu çaylar, vücut geneline etki ettiği gibi adeti geciktiren nedenleri ortadan kaldırır ve östrojen hormonu sorunlarına çözüm üretir. Dolayısı ile sorun tamamı ile ortadan kalkar.

Adaçayı

Son derece doğal ve bir o kadar da sağlıklı çay tariflerinden birisi olarak niteleyebiliriz. Adaçayı, içeriğinde doğrudan östrojen hormonu barındırır. Dolayısı ile adet gecikmesi sorununa doğrudan çözüm üretir. Rahim sorunları için de ciddi anlamda faydalıdır.
Adaçayı, tüm aktarlardan doğal olarak alınabilir. Çayı hazırlarken uzmanlar, demlenme esnasında içerisinde bir tutam da civanperçemi eklenmesini son derece sağlı olarak belirtir. Tadı son derece tiksindirici olabilir. Bu nedenle ideal miktarda tatlandırıcı eklenebilir.

Biberiye Çayı

Biberiye çayı, adet söktürücü etkiye sahiptir. Hormonal sorunların düzene konulmasında etkili olduğu gibi rahatsız edici adet sancılarının da önlenmesi için idealdir.
Biberiye çayı yine aktarlardan tedarik edilir. Günde sabah ve akşam olmak üzere 2 kere tüketilmesi idealdir. Hatta tüketeceğiniz çay içerisinde limon sıkılması da olumlu etkileri daha da arttırır.

Kantaron Çayı

Kantaron bitkisini öğütülmüş olarak tedarik etmeniz gerekecek. Bunun için aktarlara başvurduğunuzda sizlere öğütülmüş ve çay için hazır hale getirilmiş kantaron bitkisini vereceklerdir.
Bu bitkiyi tok karnına günde 2 kere olmak sureti ile tüketin. Adet söktürücü en hızlı olan doğal çaylardan birisi olarak kabul edilir.
Bunun dışında yine aktarlardan doğal olarak alıp çay olarak tüketebileceğiniz birçok farklı seçenek söz konusu. Bunlardan bazıları;
• Civanperçemi çayı,
• Zencefil çayı,
• Kekik çayı,
• Matcha çayı,

İlginizi çekebilecek konu: Adet Kanaması Kaç Gün Olur? Normali Kaç Gün?

Adet Söktürücü İlaçların Fiyatları Ne Kadar?

Adet söktürücüler, aslında doğrudan sosyal yaşantınızda ulaşabileceğiniz nitelikte ilaçlardır. Reçete ettirmediğiniz yukarıda bahsettiğimiz bitkisel çözümler, sizler için son derece ekonomik olabilir. En basitinden bir biberiye çayı takviyesi için 30 günlük kullanımda cebinizden çıkacak en yüksek miktar 30 TL olacaktır.
Tabi ki eczanelerden alacağınız ilaçların ise fiyatı ciddi anlamda değişiklik gösterecektir. Uzmanınızın size reçete ettiği ilaçların fiyatını en yakın eczaneden öğreneilirsiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı