Adet Dönemi

Adet Söktürücü Hap Kaç Günde Söktürür?

Adet Söktürücü Hap Kaç Günde Söktürür? Her kadının yaşamı boyunca karşılaştığı regl problemleri arasında yer alan adet gecikmesi, doktorların reçete ettiği adet söktürücü haplar eşliğinde kolayca üstesinden gelinebilecek bir durumdur. Adet söktürücü hapın içerisinde yer alan östrojen ve ‘ progesteron’ hormanlarının bilinçsiz kullanımı bireye oldukça büyük hasarlar verebilmektedir. Genellikle hap olarak satılan bu ilaçların iğne formuna da rastlanmaktadır. Hormonların salımını olması gerektiği düzeye çeken haplar vücuda girdiği zaman progesteron hormonu salgılanmaya başlar. Uzman doktorun reçetede belirttiği sürenin sonuna kadar içildikten sonra alımı kesilen ilaçlar beraberinde progesteron azalır ve adet kanaması başlar. Adet söktürücü ilacın kullanımı durdurulduktan sonra 3 ile 5 gün aralığında adet kanaması meydana gelir.

Adet Gecikmesi Neden Olur? Kaç Gün Adet Gecikmesi Normal? yazımızı okuyabilirsiniz. Belki ilaç kullanımına gerek kalmaz.

Adet Söktürücü İlaçlar Hangileridir?

Sıklıkla tablet veya kapsül formunda ağız yoluyla alınan adet söktürücü ilaçlar şunlardır;

  • Tarlusal
  • Luteynyl
  • Duphaston
  • Cyclo
  • Apranax Fort
  • Naprosyn
  • Advil Liquigel
  • Glifor

Uzman bir doktorun tavsiyesi eşliğinde kullanılması gereken bu ilaçların yanı sıra halk arasında tavsiye edilen ve bazı bitki türleri ve bitki çayı karışımları da mevcuttur. Doğal tedavi yöntemi olarak kullanılan bu bitki karışımlarının da sakıncalı etkileri olacağı bilinmelidir.

Adet söktürücü ilaçlar hakkında daha geniş bilgi almak için Adet Söktürücü İlaçlar ve Fiyatları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Adet Söktürücü Hapların Gebeliğe Etkisi

Sıklıkla yapılan hatalardan biri adet söktürücü kullanımıyla gebeliğin sonlandırılmaya çalışılmasıdır. Gebeliği sonlandırma yöntemi olmayan bu durum bireyin ve çocuğun hayati sağlığını tehlikeye atacak düzeydedir. Korunmasız ilişki sonrasında gebeliği önlemek amacıyla kullanılan  adet söktürücüler tehlikeli sonuçlara yol açması ve bebeğin sakat- hastalıklı doğmasına sebebiyet vereceğinden doktora başvurmak suretiyle başka tıbbi yöntemlerin denenmesi önem arz etmektedir.

Adet söktürücü hap gebelik esnasında bilinçsizce kullanımı düşüğe yol açmaktadır. Görülen bir diğer etki ise bebeğin sakat doğma riskini büyük oranda arttırmasıdır. Özellikle hamilelik döneminde uzman doktorun reçetesi dışında kullanılan her türlü ilaç hem anne hem de bebek için büyük zararlar barındırmaktadır. Bu tür durumlarda bebeğin ve annenin hayati riski olduğundan kişi gebelikten habersiz olduğu sırada kullandığı adet söktürü ilaç varsa hemen bir doktora başvurarak etkilerini öğrenmesi gerekir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı