Adet Dönemi

Adet Sancısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kadınlardın neredeyse yarısı adet dönemlerinde adet sancısı ile karşı karşıya gelmekte ve adet sancısı neden olur, nasıl geçer diye araştırmalara girmektedirler. Tıbbi olarak bu duruma dismenore denilmektedir. Adet sancısı kadınların günlük yaşantıları olumsuz etkileyip, işlerini yapamamalarına kadar büyük etkilere neden olabilir. Genellikle adet kanaması başlamadan birkaç saat önce adet sancıları başlayarak 12 saat içerisinde en yüksek seviyesine ulaşmış olur. Sıklıkla kanamalara ağrılar eşlik etmektedir. Bazen de ağrılara başka şikayetler eklenebilir. Bunlarsa; kramp, mide bulantısı ve kusma, karın ağrısı, bel ve bacaklarda ağrılar, çok sık olmasa da bazen bayılmalara olabilmektedir.

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet olma aslında sağlıklı kadınların her ay rahimlerinin gebelik için hazırlık yapması ve rahim duvarının gebelik oluşmaması durumunda kanama ile vücut dışına atılma olayıdır. Rahimin dokusuna bakıldığında kas dokusundan oluştuğu görülür. Kas dokusu ise iç yüzünü kaplayan yumuşak yapıda olan duvarı dışarı atmak için kasılmaktadır. Rahmin kasılmalarını ise prostaglin adında hormon tetiklemektedir. Bu hormon adet başlamasına birkaç gün varken kanda yükselir, ardından adet kanaması başladıktan iki gün içinde azalmaya başar. Adet döneminde yaşanan krampların prostaglin hormonu ile doğrudan ilgilisi vardır. Bu hormon ne kadar yüksek olursa kramplar o derece şiddetli olur. Adet sancıları en yoğun adetin başında olması da bu hormondan kaynaklıdır. Adet döneminde oluşan adet sancılarına primer dismenore adı verilmektedir. Bu durumun dışında kalan ve bahsedeceğimiz sancılara ise sekonder dismoner adı verilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Adet Görememe Nedenleri Neler?

Servikal Darlık

Bazı kadınların rahim ağızlarına bakıldığında, açıklıkları adet kanamasının akışını engelleyebilecek ölçüde küçük olduğu görülmektedir. Bu denli küçük açıklık ise rahim içinde oluşan basıncın yükselmesine neden olarak daha şiddetli ağrılara neden olabilir.

Endometriozis

Rahmi kaplayan bir doku bulunur, bu dokunun uterus dışına çıkarak, pelvisi kaplayan dokulara, yumurtalıklar, fallop tüpleri gibi bölgelere yerleşmesi sonucunda oluşur. Ayrıca çikolata kistlerinin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Ağrılı adet görmenin dışında cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilmektedir.

Uterin Fibroidleri

Uterin fibroidler rahim duvarında kas ve fibroz dokulardan meydana gelmektedirler. Kanserli olmayan ancak büyük ve sert tümörlerdir. Uterin fibroidleri olan kadınların adet dönemleri şiddetli sancılar ile geçebilir.

Adenomyozis

Adenomyozis rahatsızlığında rahmi kaplayan doku uterusun kas duvarına doğru büyüme sergileyerek oluşmaktadır.

Pelvik inflamatuar

Kadınların üreme organlarını enfeksiyonudur ve sıklıkla cinsel yol ile bulaşan bakteriler sorumlusudur.

Adet Sancısı Belirtileri

 • Adet döneminde yaşanan kramplar ile birlikte yaşanabilen belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz.
 • Sancılar alt karın kısmında yoğun olur
 • Adet kanaması başlamadan önce 1 ile 3 gün önce ağrılar başlar ve adet başladıktan 24 saat sonra en yüksek seviyesine ulaşmış olur ve 2 ile 3ç gün içinde ağrılar azalır.
 • Kasıklarda yada iç kasıkta hissedebilen sürekli ve ağırlık hissi veren ağrılar.
 • Bel kısımlarına yayılabilen ve uyuşukluk hissi veren ağrılar.

Yukarıda bahsedilen belirtilerin yanı sıra bazı kadınlarda şu belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

 • Mide bulantıları
 • Yumuşak kıvamlı dışkı
 • Baş dönmesi ve baş ağrıları

Adet Ağrısı Kimlerde Daha Çok Olur?

 • 30 yaş altında olan kadınlarda
 • Ergenlik dönemine erken girenler ( 11 yaş yada daha erken)
 • Adet kanamaları şiddetli olanlar
 • Adet düzensizliği olanlar
 • Aile içinde adet sancısı şikayeti olanlar
 • Sigara kullanan kadınlarda daha fazla olmaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Adet Kanaması Neden Az Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Adet sancıları yaşamak başka tıbbi sorunlara neden olamamaktadır. Fakat günlük hayatı olumsuz etkileyerek okul, iş ve diğer günlük rutinlere olumsuz etki edebilmektedir. Ancak bazı durumlarda komplikasyonlar oluşabilir. Buna örnek olarak endometriosiz, fertilite gibi problemlere neden olabilmektedir. Ayrıca pelvik enflamatuar rahatsızlık, döllenmiş olan yumurtanın dış kısmına implante olma olasılığını yükseltmektedir.

Adet Sancım Var Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Bazen yaşanan adet sancıları kadınların günlük hayatlarını oldukça fazla çaha detkisi altına alabilmektedir. Bu denli yoğun adet sancılarınız varsa, git gide daha da artıyorsa, daha önce olmadığı halde 25 yaşından sonra yoğun ve şiddetli adet sancıları oluyorsa hemen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına görünmenizde fayda olacaktır.

Şiddetli Adet Sancıları İçin Hangi Testler Uygulanır?

Şiddetli meydana gelen adet sancılarının nedenini bulabilmek için öncelikle alta yatan başka neden olup olmadığına bakmak için bazı testler yapılmaktadır.

Ultrason muayenesi

Ultrason sayesinde fallop tüpleri, rahim ve yumurtalıklar görüntülenerek incelenmektedir.

Kullanılan Diğer Görüntülemeler

Ultrason tekniğinde  daha gelişmiş olan BT veya MR kullanılabilir. Böylece ultrasondan daha ayrıntılı bilgiler elde edilmiş olunur. BT sayesinde vücudun kemik, organ ve diğer yumuşak dokuların enine görüntülerini elde etmek için farklı yönlerden X-ışını görüntülerini bir araya toplamaktadır. MR tekniğine bakıldığında ise iç yapıların ayrıntılı şekilde görüntülenmesi ve incelenmesi için güçlü bir manyetik alan ile radyo dalgalarından yararlanılır. Kullanılan her iki görüntüleme tekniğinde herhangi bir ağrı hissi oluşmaz.

Laparoskopi

Laparoskopi sıklıkla menstrüel krampların teşhisi için çok gerekli değildir bunun içinde kullanılabilir ancak adezyonlar, fibroidler, endometriozis, ektopik gebelikler ve over kistleri gibi nedenleri ortaya çıkarmak için kullanılmaktadır.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet sancısına ne iyi gelir? Adet sancısı nasıl geçer? gibi sorular adet dönemleri yoğun sancılı geçen kadınların sıkça cevabını aradıkları sorular içindedir. Adet sancısını azaltmak yada en aza indirmek için bazı ilaçlar kullanılabilir veya birtakım takviyeler ile beraber yaşam tarzının değişikliği ile bu tür ağrıları azaltmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  Adet Geciktirici İlaçlar Nelerdir? Yan Etkileri Neler? Nasıl Kullanılır?

Adet Sancısı İçin Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar

Nonsteroid antienflamatuvar ilaç gurubuna girenler ibuprofen veya naproksen etken maddelerini barındıran ilaçlardır. Bu tür ilaçlar prostoglandin seviyesini kontrol altına alır hem de ağrıyı hafifletme özelliği bulunmaktadır. Adet kanamasının başladığı ilk günden başlayarak hekimin reçete ettiği dozda kullanımı yapılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise bu tür ilaçların içerisinde yer alan etken maddelere karşı herhangi bir alerjiniz var ise kullanmamanız ve bu durumunuzu doktorunuz ile paylaşmanızdır.

Doğum Kontrol İlaçları

Doğum kontrol haplarının özelliği yumurtlamanın önüne geçerek gebeliği engellemek ve içerisinde bulunan hormonlar sayesinde adet sancılarını hafifletmektir. Bu hormonlar değişik yöntemler kullanılarak vücuda uygulanabilir; enjeksiyon ile, kol derisinin altına konumlandırılan implant sayesinde, cilt yaması ile veya vajina içine konumlandırılan bir halka biçiminde uygulanabilmektedir.

İlgili konumuz: Doğum Kontrol Hapları ve Kullanımları

Adet Sancısı Evde Nasıl Geçer? Neler Yapılabilir?

Adet sancıları evde uygulanabilen bazı yöntemler ile şiddetleri düşürülebilir. Bunlarsa;

Sıcak uygulamak: Karnın alt kısmına uygulanan sıcak su torbası yada küvete sıcak su doldurarak girmek adet sancılarının hafiflemesine iyi gelebilir. Ayrıca piyasada bulunan ısı yamaları da yaşanan adet sancılarına iyi gelebilir.

Egzersiz: Düzenli şekilde yapılan egzersizler sayesinde adet sancılarını hafifletmek mümkündür. Çünkü egzersiz esnasında vücudun doğal ağrı kesicisi olarak bilinen endorfin salgılanmaktadır.

Beslenme: Yapılacak bazı diyet takviyeleri örneğin yapılan birtakım araştırmalar omega-3 yağ asitleri, B1 vitamini, magnezyum, B-6 vitamini takviyelerinin adat sancıları üzerinde olumlu etki yarattığı gözlemlenmiştir.

Stres Yönetimi: Kadınlar stres altında olduklarında adet sancıları daha fazla olabilmektedir. Bu nedenle stresi en aza indirerek adet sancılarını azaltmak mümkündür.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı